Taniec
Kandydaci wybierający ten artystyczny kierunek studiów powinni być nie tylko pasjonatami tańca i choreografii, ale również posiadać zdolności taneczne, choreograficzne, pedagogiczne, cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją fizyczną.
„ - Tańczyć mogą oczywiście wszyscy, jednak tancerzami zostają tylko nieliczni. Podążając za marzeniami wybrałam kierunek Taniec na Wydziale Artystycznym Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, bowiem jest to miejsce, które poprzez zróżnicowany program studiów oraz dzięki doskonale wykwalifikowanej kadrze, pozwala uzyskać przygotowanie teoretyczno-praktyczne tancerza, jak i choreografa oraz tytuł zawodowy. Samodyscyplina oraz solidna praca w ciągu 3 lat studiów zaowocowała najpiękniejszą nagrodą jaką mogłam dotychczas otrzymać, czyli pracą w zespole baletowym Teatru Muzycznego w Łodzi” - mówi Anna Głowacka, absolwenta AHE w Łodzi.
Taniec studiować można w akademiach muzycznych, wybranych uczelniach humanistycznych oraz wyższych szkołach niepublicznych.
Taniec - specjalności na studiach
Specjalności, jakie można wybrać na tym kierunku:
- taniec towarzyski
- taniec współczesny
- taniec latynoski
- choreoterapia
- tancerz
- choreograf
- pedagogika tańca
- artysta scen muzycznych
- pedagogika baletowa
- choreografia i teoria tańca
Taniec - program kształcenia
Studenci w takcie nauki realizują program z takich przedmiotów, jak przykładowo:
filozofia, zarządzanie i marketing, ekonomia, informatyka, anatomia, biomechanika, etnografia, antropologia z teorią tańca, historia sztuki, historia tańca, historia muzyki i rytmika, techniki tańca w balecie akademickim, klasycznym i neoklasycznym, kompozycja tańca, teatr tańca, techniki koncentracji uwagi przez ruch, symbolika i świadomość ciała, technika ruchu, technika release, taniec fizyczny. Studenci poznają także techniki tańca klasycznego, tańce polskie, taniec charakterystyczny, taniec jazzowy, tańce etniczne, taniec towarzyski, taniec terapeutyczny, improwizacje, partnerowanie, techniki wyrazu scenicznego.
Niewątpliwie charakter kierunku sprawia, że sporą część zajęć stanowią przedmioty praktyczne, realizowane w salach baletowych. Obowiązkową praktykę studenci odbywają w teatrach czy szkołach tańca.
Praca po kierunku Taniec
Ukończenie kierunku taniec predysponuje do pracy artystycznej i twórczej, a także dydaktycznej w dziedzinie wiedzy o tańcu. Absolwenci mogą związać życie zawodowe z teatrami, placówkami estradowymi, baletowymi, zespołami tanecznymi jako tancerze lub choreografowie. Będą przygotowani do pracy w szkołach, przedszkolach, placówkach kulturalno-oświatowych, ogniskach i szkołach baletowych w charakterze pedagoga tańca, a także do zarządzania instytucjami kultury o profilu tanecznymczy prowadzenia własnej działalności gospodarczej, przykładowo szkoły tańca. Mogą zostać animatorami kultury tanecznej, krytykami tańca, propagatorami tańca poprzez działalność redakcyjną czy publicystyczną.
Kandydaci wybierający ten artystyczny kierunek studiów powinni być nie tylko pasjonatami tańca i choreografii, ale również posiadać zdolności taneczno - choreograficzno -pedagogiczne, cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją fizyczną.
Maria studiuje taniec w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Tak opowiada o swoich studiach:
„ - Studiuję w trybie zaocznym. Uważam, że ma to sens, jeśli ma się już jakieś umiejętności czy nawet wykonuje zawód tancerza, a chce się podnieść kwalifikacje i zdobyć dyplom. W programie początkowo był taniec klasyczny, współczesny, ludowy, charakterystyczny itd. Zajęcia z baletu mamy od podstaw – rozrzut umiejętności i doświadczenia przyjmowanych osób jest ogromy. Na drugim roku odpadł taniec klasyczny, współczesnego było tylko kilka zajęć. Zdecydowanie bardziej rozbudowany jest u nas program teoretyczny, a co za tym idzie, większość czasu spędzamy na sali wykładowej, a nie baletowej. Duży nacisk kładzie się tu na przygotowanie do pracy z dziećmi i młodzieżą, stąd dużo pedagogiki i metodyki prowadzenia zajęć w programie. Ten kierunek na naszej uczelni ma kształcić tancerzy, ale i pedagogów tańca.