Toksyczni ludzie są wsród nas
Osoby toksyczne są pełne zazdrości, zawiści i cierpią, gdy patrzą na twoje sukcesy. Gaszą wszelki entuzjazm, widzą w tobie tylko wady. Szydzą, plotkują, spiskują. Bardzo trudno z takimi ludźmi przebywać, a jeszcze trudniej współpracować.
Pewnie każdy z nas spotkał w swoim życiu toksycznego człowieka, swego rodzaju specjalistę od manipulowania i zadręczania innych. Może nie od razu mieliśmy tego świadomość i potrzebowaliśmy czasu, aby o owej toksyczności się przekonać. Na czym polega toksyczność ludzka? Jak rozpoznać toksyczną jednostkę?
Człowiek toksyczny to osoba, która negatywnie wpływa na nasze życie osobiste bądź zawodowe. Potrafi uprzykrzyć rzeczywistość, pozbawić poczucia własnej wartości. Szydzi, plotkuje, spiskuje. Nie życzy ci dobrze, nie cieszy się z twoich sukcesów, nie wspiera cię, nie zachęca do rozwoju. Toksyczni ludzie gaszą wszelki entuzjazm, a widzą w tobie tylko wady. Są pełni zazdrości, zawiści i cierpią, gdy patrzą na twoje sukcesy.
Bardzo trudno jest z takimi ludźmi przebywać, a jeszcze trudniej współpracować. Potrafią storpedować każdy nasz projekt, wykazać jego bezcelowość, miałkość, bezsens. Sprawiają, że zaczynamy wątpić we własne siły, zdolności i umiejętności. Traktują nas z góry z wyższością, która nie jest poparta żadną merytoryczną przesłanką.
Toksyczną osobą może być koleżanka, narzeczony, mąż, brat, szef, sąsiad, właściwie każdy. Bez znaczenia jest wiek, wykształcenie, czy poglądy na świat i życie. Również iloraz inteligencji nie odgrywa tu roli, bo toksyczny człowiek może być geniuszem. Toksyczni ludzie mogą pojawić się w każdej sferze naszego życia: w rodzinie, pracy, wśród znajomych. Niektórzy okażą ci wrogość wprost, inni będą działać za twoimi plecami.
Powodem toksyczności jest najczęściej zazdrość, a ta wynika z niedowartościowania, czyli ze słabości.
Toksyczni ludzie wypowiadają toksyczne słowa. Takie, które zapamiętujemy i nie potrafimy o nich zapomnieć. Twardo odciskają się one na naszej psychice, niszczą poczucie własnej wartości. Arabskie przysłowie mówi, że cios wymierzony językiem jest silniejszy niż cios wymierzony lancą. Trzeba pamiętać, że gdy mówimy do kogoś przykre słowa, musimy przyjąć pełną odpowiedzialność za ich skutki.
Każdy z nas ma inną wrażliwość, dlatego też w różny sposób reagujemy na obecność osób toksycznych. Najczęściej obserwowane zmiany w organizmie to: przyspieszone bicie serca, krew pulsująca w skroniach, czerwienienie twarzy, płytki i urywany oddech. Już samo myślenie o kimś, kto jest do nas wrogo nastawiony, może powodować bóle żołądka, zaburzenia łaknienia, prowadzić do chorób serca. Dlatego niezwykle ważna jest umiejętność radzenia sobie z osobami toksycznymi, zmierzająca do rozładowania napięcia, które w nas powstało.
Doskonałym, acz niedocenianym, sposobem na to jest kontrolowane oddychanie z zatrzymaniem powietrza w płucach. Technika ta chroni przed rozdrażnieniem, powstrzymuje przed powiedzeniem jakiegoś głupstwa, daje kilka sekund do namysłu. Nie zaszkodzi posłużyć się dowcipem w celu poprawienia swego humoru.
Autorka książki "Toksyczni ludzie" Lillian Glass podaje wręcz przykłady zabawnych, niezbyt obraźliwych ripost, którymi można się posłużyć w kontakcie z osobą, która nas obraża. Np.: "Cokolwiek cię gryzie, musi cierpieć na niestrawność", " Nie zamierzam wdawać się z tobą w pojedynek na inteligencję. Nigdy nie atakuję bezbronnego", "Czy nigdy nie męczy cię własne towarzystwo?", "Czy to co słyszę, to bicie twojego serca, czy tykanie bomby zegarowej?", "Chyba nie powinienem cię prosić, byś zachowywał się jak człowiek. Wiem, że nie potrafisz udawać", "Masz wspaniałą osobowość, ale niezbyt odpowiednią dla człowieka", "Mów - żebym wiedział, że nie myślisz".
Jeśli nie jesteś w stanie wymyślić na poczekaniu dowcipnej i ciętej riposty, po prostu śmiało powiedz atakującej cię osobie, jak odbierasz jej słowa i postępowanie. Dasz tym samym do zrozumienia, że przejrzałeś grę przeciwnika, a jednocześnie nie czynisz z siebie ofiary. Taka otwarta postawa sprawi, że inni będą czuć do ciebie respekt i ty sam poczujesz się bardziej wartościowy. Choć uczono nas, że gniew, wrzask, okazywanie złości jest nie na miejscu, to jednak zdarzają się sytuacje, że musimy krzyczeć, bo to jedyny sposób, by nas usłyszano. Zdarzają się sytuacje, gdy tylko używając nieprzyzwoitych słów możemy rozładować gniew. W kulturalnym towarzystwie pewne słowa są niedopuszczalne, ale czasem są to jedyne słowa, które toksyczny człowiek jest w stanie usłyszeć, gdyż brutalnie otwierają mu uszy. Jeszcze innych sposobem, zarezerwowanym wyłącznie dla osób wyjątkowo toksycznych, jest całkowite odcięcie się od takich ludzi. Odsuwamy się od nich i nie dbamy o to, co się z nimi dzieje. Po prostu usuwamy je ze swego życia i nigdy nie oglądamy się za siebie.
Należy pamiętać, że człowiek działający toksycznie na ciebie, nie zawsze jest toksyczny dla innych. To, jakie cechy osobowościowe uznamy za toksyczne, zależy od indywidualnych preferencji. Dla jednych będzie to samolubność, arogancja, dwulicowość, dla innych małomówność czy porywczość. Dlatego nie należy nigdy przyjmować negatywnych opinii o drugim człowieku jako faktów. To, że ktoś danej osoby nie lubi, nie znaczy, że ty jej nie polubisz. Może się zdarzyć, że osoba przez innych uważana za toksyczną, stanie się twoim najlepszym przyjacielem.
Warto sobie uświadomić, że zawsze znajdą się ludzie, którzy mogą nas nie tolerować. Jeśli pogodzimy się z myślą, że nie każdemu przypadniemy do gustu i że my sami nie jesteśmy w stanie polubić każdego, o wiele łatwiej będzie nam poradzić sobie z toksycznymi ludźmi, których spotkamy w życiu.
Tekst powstał na podstawie książki Lillian Glass pt. "Toksyczni ludzie".