Transport
Dynamicznie rozwijająca się gospodarka, wymiana towarów na skalę ogólnoświatową oraz rosnąca mobilność społeczeństwa generują zapotrzebowanie na coraz szybsze, bezpieczniejsze i tańsze przemieszczanie towarów i osób przy użyciu różnych gałęzi transportu.
Dynamicznie rozwijająca się gospodarka, wymiana towarów na skalę ogólnoświatową oraz rosnąca mobilność społeczeństwa generują zapotrzebowanie na coraz szybsze, bezpieczniejsze i tańsze przemieszczanie towarów i osób przy użyciu różnych gałęzi transportu. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest wykształcenie specjalistów z dziedziny transportu, przygotowanych do wyzwań stawianych współcześnie przez rynek.
Transport można studiować na większości uczelni technicznych, a także ekonomicznych oraz w wyższych szkołach niepublicznych.
Studia są dwustopniowe: licencjackie lub inżynierskie oraz magisterskie.
Zajęcia mają formę wykładów, ćwiczeń, laboratoriów, studenci przygotowują także projekty.
Transport - przedmioty na studiach
Przykładowe przedmioty w programie nauczania na kierunku transport to:
matematyka, badania operacyjne, fizyka techniczna, informatyka, mechanika techniczna, ekonomia, logistyka, systemy i procesy transportowe, ekonomika transportu, infrastruktura transportu, grafika inżynierska, maszynoznawstwo ogólne, środki transportu, podstawy diagnostyki technicznej, metrologia, automatyka, elektrotechnika i elektronika w środkach transportu, podstawy organizacji i zarządzania, inżynieria ruchu, systemy transportowe, konstrukcja maszyn, eksploatacja techniczna, budowa pojazdów samochodowych, ochrona środowiska w transporcie lądowym, transport kombinowany, zaplecze techniczne transportu samochodowego, rachunek kosztów w transporcie, organizacja i technologia przewozów samochodowych, zarządzanie i marketing w transporcie.
Transport - specjalności
Studenci kierunku transport mogą wybrać jedną spośród wielu specjalności:
- logistyka i technologia transportu
- eksploatacja pojazdów i urządzeń transportowych
- inżynieria ruchu
- transport i spedycja
- logistyka
- diagnostyka i eksploatacja pojazdów samochodowych
- transport i spedycja
- organizacja i logistyka transportu
- rzeczoznawstwo samochodowe
- organizacja transportu kolejowego
- bezpieczeństwo transportu
- organizacja ruchu lotniczego
- ekologia transportu
- transport drogowy
- inżynieria transportu rurociągowego
- transport szynowy
- transport żywności
- transport lotniczy
- eksploatacja pojazdów szynowych
- transport przemysłowy
- nawigacja powietrzna
- mechanika i eksploatacja lotnicza
- techniki i zarządzanie w transporcie samochodowym
- inteligentne systemy transportowe
Kandydaci planujący studiować kierunek transport i związać swoje życie zawodowe z transportem powinni lubić przedmioty ścisłe, posiadać umiejętności organizacyjne, mieć zainteresowania techniczne.
„ - Pierwszy rok wygląda podobnie na wszystkich kierunkach technicznych. Dużo przedmiotów ogólnych. Matematyka, fizyka, ekonomia, marketing, materiałoznawstwo, infrastruktura transportu, informatyka, logistyka, mechanika, elektrotechnika, metrologia - te przedmioty miałem przez pierwszy rok. Ogólnie nie jest bardzo trudno. Jeśli chodzi o samodzielne prace, to najczęściej są to projekty - rysunki, obliczenia, wykresy, niektóre robi się cały semestr.Obecnie na czas wakacji mam praktyki studenckie w dużej firmie” - tak o swoich studiach na politechnice opowiada Marek.
Praca po Transporcie
Absolwenci kierunku mogą podjąć pracę z zakładach eksploatujących pojazdy, bazach transportowych przedsiębiorstw, centrach logistycznych, przedsiębiorstwach zajmujących się przewozem osób i towarów, inspekcji ruchu drogowego, przedsiębiorstwach przewozu materiałów niebezpiecznych, zakładach remontowych i naprawczych, przedsiębiorstwach infrastruktury dróg, transportu lotniczego.
Są przygotowani do projektowania systemów transportowych, rozwiązywania problemów w zakresie organizacji, planowania, projektowania systemów sterowania i kierowania ruchem, zarządzania przedsiębiorstwami wykorzystującymi środki transportu, do pracy w urzędach administracji państwowej i samorządowej.