UAM w Poznaniu świętuje Rok Romantyzmu Polskiego
Rok 2022 to Rok Romantyzmu Polskiego. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przygotował na tę okoliczność szereg wydarzeń kulturalnych i popularnonaukowych, dzięki którym lepiej poznacie „Ballady i romanse” oraz ich wpływ na literaturę polską i europejską.
Dwieście lat temu opublikowano "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza - dzieło, które dało początek epoce romantyzmu w Polsce.
2022 - Rok Romantyzmu Polskiego
By uczcić tę rocznicę rok 2022 został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego, a Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu nie może pozostać obojętnym na takie wydarzenie!
Na tę szczególną okazję przygotowaliśmy szereg wydarzeń kulturalnych i popularnonaukowych, dzięki którym lepiej poznacie „Ballady i romanse” oraz ich wpływ na literaturę polską i europejską.
22 kwietnia br. odbędzie się konkurs recytatorski "Ballady i romanse od_nowa".
Do uczestnictwa w wydarzeniu zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów oraz osoby dorosłe. Uczestnicy przygotowują do prezentacji tekst lub fragment tekstu jednego z utworów „Ballad i romansów”. Kompletne zgłoszenia, obejmujące wypełnioną i podpisaną kartę zgłoszenia uczestnictwa oraz audiowizualną próbkę recytacji, należy przesłać do 15 marca 2022 r. na adres ballady@amu.edu.pl.
W maju zaprosimy Was do udziału w konkursie na najciekawszą interpretację dowolnego utworu ze zbioru „Ballad i romansów” w formie etiudy filmowej na Instagramie oraz na wykład online „Trzy spojrzenia na Ballady i romanse: topografia, zaświaty i gry literackie”, który przeprowadzą profesorowie z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.
W listopadzie odbędzie się IV Sympozjum im. Zofii Trojanowiczowej - „Narodziny romantyzmu w Polsce i na świecie” oraz Wielkie Czytanie „Ballad i romansów” z udziałem przedstawicieli społeczności akademickiej, ale i świata kultury, samorządu i biznesu.
Wszystkim wydarzeniom będzie towarzyszyć wystawa „Za/Świat ballad Adama Mickiewicza”.
***
Zobacz Prezentację UAM w portalu
Studiuj na UAM