Uczelnie niepubliczne łączą się
Warszawska Uczelnia Vistula doprowadzila do połaczenia z pięcioma innymi uczelniami niepublicznymi. Tym samym fuzja objęła sześć szkół wyższych z Warszawy i Łodzi:
- Uczelnię Vistula
- Akademię Finansów w Warszawie
- Wyższą Szkołę Hotelarstwa Gastronomii i Turystyki w Warszawie
- Wyższą Szkołę Turystki i Rekreacji im. M. Orłowicza w Warszawie
- Wyższą Szkołę Turystyki i Hotelarstwa w Łodzi
- Europejską Akademię Sztuk w Warszawie
Z ich połączenia powstały trzy ośrodki: szkoła wyższa o profilu finansowo-biznesowym, kolejna o profilu hotelarsko-turystyczno-gastronomicznym oraz Europejska Akademia Sztuk.
Wszystkie działają pod szyldem Grupy Szkół Wyższych Vistula. Kształcą w sumie 5,5 tys. studentów w 60 specjalizacjach, na stopniu licencjackim, magisterskim i doktoranckim.
Taka fuzja może być sposobem na oparcie się skutkom niżu demograficznego wśród kandydatów na studia, który według ekspertów uczelnie odczują w najbliższych latach.
- Demograficzne tsunami zbliża się do rynku uczelni wyższych z całą siłą. Panuje przekonanie, że do 2020 r. połowa prywatnych uczelni może zbankrutować. Stąd pukanie do drzwi, gdy uczelnie dowiedziały się, że integrujemy rynek edukacji. Chętnych do statusu przyszłych partnerów jest wielu, a proces powiększania grupy będzie trwał - wyjaśnia rektor Uczelni Vistula, Krzysztof Rybiński
W swoim założeniu połączenie zasobów edukacyjnych kilku uczelni ma umocnić pozycję Vistuli wśród innych polskich szkół wyższych, a sama konsolidacja uczelni zwiększa atrakcyjność oferty dla studentów. Studenci zyskują dostęp do większej liczby profesorów, lepszej dydaktyki, do bardziej zróżnicowanych zajęć, prowadzonych na wyższym poziomie.
Rektor Rybiński podkreśla, że takie doświadczenie możliwe jest dzięki realizowanemu na jego uczelni programowi współpracy edukacji z biznesem, tzw. cooperative education. W jego ramach studenci już teraz odbywają staże w firmach, po których najlepsi mogą dostać pracę. Grupa Vistula współpracuje na tej zasadzie z 40 firmami.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl