Uczniowie i studenci - 25 maja do urn marsz
Jaki będzie twój pierwszy raz na wyborach do Parlamentu Europejskiego? Może podobny do tego, jaki przedstawiono w filmiku, który obejrzało już prawie 2,5 miliona osób.
https://www.youtube.com/watch?v=80ESDHMKjhI
Zanim odwiedzicie punkt wyborczy sprawdźcie kilka faktów o wyborach.
Już w niedziele 25 maja 2014 odbędą się wybory do Europarlamentu. W Polsce te wybory nie cieszą się zbyt dużą popularnością, najprawdopodobniej ze względu na ogólne poczucie, iż nie są one istotne. Być może związane jest to także z zawiłością ordynacji wyborczej, która uznawana jest za najbardziej skomplikowaną w Europie.
Wybory w liczbach
Kadencja Parlamentu Europejskiego trwa 5 lat. Wybory 2014 do Europarlamentu będą trzecimi w Polsce i ósmymi w Unii Europejskiej. Parlament Europejski VIII kadencji będzie liczył 751 eurodeputowanych, wybranych we wszystkich 28 krajach Unii. W Polsce zostanie wybierzemy 51 przedstawicieli. W Polsce wybory do PE są wolne, powszechne, bezpośrednie i tajne. Pomimo gorączki wyborczej w mediach, wybory do Parlamentu Europejskiego charakteryzują się niską frekwencją - w wyborach w 2004 roku wyniosła ona 20,9 procent, a w 2009 roku - 24,53 procent wyborców.
Czy „dziwni” kandydaci trafią do Europarlamentu?
Kto ma szansę zostać eurodeputowanym? Polska podzielona jest na 13 okręgów wyborczych, co ważne, do żadnego okręgu wyborczego nie jest odgórnie przypisana liczba mandatów do zdobycia, ponieważ zależy ona od frekwencji, jaka zostanie osiągnięta w danym okręgu. Większa frekwencja oznacza więcej mandatów.
W wyborach do PE proces podziału głosów oparty jest na ordynacji wyborczej z 2004 roku. Najpierw 51 mandatów dzielonych jest między komitety wyborcze, które przekroczyły 5 procentowy próg wyborczy. Kiedy już wiadomo, ile mandatów uzyskał dany komitet wyborczy w skali kraju, oblicza się za pomocą metodyHare'a-Niemeyera, do których okręgów te mandaty trafią.
Jak więc widać do zakończenia wyborów nie sposób przewidzieć, kto zostanie eurodeputowanym, bo mniej liczy się liczba oddanych głosów, a bardziej frekwencja w okręgu kandydata.
Ciekawostki wyborcze
Wiek uprawnionych do kandydowania w większości krajów Unii Europejskiej wynosi 18 lat, jednak np. w Rumuni należy skończyć 23 lata, a we Włoszech i na Cyprze 25 lat.Największa frekwencja w wyborach do PE jest w Belgii (90,39 procent w 2009 roku), Luksemburgu (90,75 procent) i na Malcie (78,79 procent). Najmniej na Słowacji (19,64 procent), Litwie (20,98 procent) i w Polsce.
Rząd w Danii, aby zachęcić swoich obywateli do udziału w nadchodzących wyborach wyprodukował kontrowersyjny filmik o Voteman'ie. Voteman to bohater „przekonujący” tych, którzy nie chcą iść głosować. Skandaliczny filmik zdjęto przed upływem 24 godzin, ale w Internecie nic nie ginie i na YouTube nadal można go zobaczyć.