UKW w Bydgoszczy dostał 1,6 mln na biotechnologię

Od tego roku studenci biotechnologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy będą dostawać wysokie stypendia, sięgajace nawet 1000 złotych.

Uczelnie, które przedstawią Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego atrakcyjne programy nauczania w ważnych dla gospodarki dziedzinach, dostają ekstra pieniądze na rozwój danego kierunku. W tym roku udało się zdobyć dofinansowanie Uniwersytetowi Kazimierza Wielkiego.

Resort przyznał uczelni ponad 1 mln 600 tys. zł na biotechnologię. Te dodatkowe pieniądze mają być przeznaczone m.in. na stypendia dla najlepszych studentów, nawet do tysiąca złotych miesięcznie. Uczelnia zorganizuje także zajęcia wyrównawcze, a także koła zainteresowań dla pasjonatów właśnie tej gałęzi nauki.

O pieniądze z ministerstwa starał się także Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy. Uczelnia zgłosiła do programu aż sześć kierunków zamawianych: fizykę techniczną, mechanikę i budowę maszyn, inżynierię środowiska, inżynierię materiałową, ochronę środowiska i również biotechnologię. Żaden z projektów nie spotkał się z uznaniem resortu. - Zgłosiło się dużo studentów, z tego względu postanowiliśmy złożyć wnioski - mówi Mieczysław Naparty, rzecznik UTP. - Dostaliśmy pieniądze na te sześć kierunków w zeszłym roku akademickim. Być może to jest powód aktualnej odmowy.

W związku z wygranym konkursem, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy organizuje dodatkowy nabór na biotechnologię.

- Dzisiaj mamy 35 studentów na tym kierunku, ale możemy przyjąć jeszcze 20 dodatkowych - mówi Tomasz Zieliński, kierownik działu rekrutacji UKW.

Dodatkowy nabór na biotechnologię na UKW potrwa do 19 października.

Źródło: bydgoszcz.gazeta.pl