UMK w Toruniu - filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie
Filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie to kierunek, który pozwala na poznanie języków antycznych greki i łaciny oraz jednego z języków nowożytnych: włoskiego lub nowogreckiego. Studia gwarantują zdobycie wykształcenia humanistycznego z zakresu literatury, historii i kultury krajów śródziemnomorskich. Treści programowe stanowią połączenie wiedzy i umiejętności filologicznych z wykształceniem humanistycznym.
Filologię klasyczną i studia śródziemnomorskie można studiować w trybie stacjonarnym. Nauka na kierunku trwa 3 lata i kończy się uzyskaniem tytułu licencjata. Studenci mają do wyboru trzy specjalności, a są to:
- filologia klasyczna,
- hellenistyka,
- wiedza o kulturze śródziemnomorskiej.
W zależności od wybranej specjalności przebieg studiów oraz wiedza jaką dysponuje się po ich ukończeniu jest różna.
Absolwenci specjalności filologia klasyczna przygotowani są do wykonywania zawodu nauczyciela języka łacińskiego. Mogą także podjąć pracę w administracji, jako tłumacze, wykładowcy i lektorzy w szkołach językowych, dziennikarze, redaktorzy i korektorzy. Podczas trwania studiów każdy student ma możliwość wyjazdu na semestralne lub roczne stypendium zagraniczne, najczęściej do najstarszych uczelni włoskich (Bolonia, Padwa) i uniwersytetów niemieckich (Freiburg, Halle i Trewir). Z ciekawostek dotyczących filologi klasycznej - tę dziedziną studiowali J. K. Rowling, Marek Krajewski i Mark Zuckerberg.
Absolwenci hellenistyki legitymują się podstawową wiedzą w zakresie znajomości języka greckiego (greki antycznej oraz języka nowogreckiego). Znają historię Grecji od starożytności po czasy współczesne, literaturę tego kraju, jego geografię i topografię. Dzięki tej wiedzy absolwenci są w stanie organizować wyjazdy do Grecji i pełnić funkcję przewodnika na miejscu. Każdy student hellenistyki ma szansę na semestralne studia na Uniwersytecie w Thessalonice lub w Nikozji na Cyprze.
Wiedza o kulturze śródziemnomorskiej to specjalność, gdzie studenci uczą się łaciny i greki przy czym jeden język klasyczny może być zastąpiony językiem z obszaru basenu Morza Śródziemnego. Po ukończeniu studiów absolwenci mają elementarną wiedzę o co najmniej jednym języku klasycznym, wiedzę o literaturze starożytnej oraz podstawową wiedzę o wybranej literaturze powstającej w jednym z języków z obszaru basenu Morza Śródziemnego. Ponadto absolwenci posiadają wiedzę o transmisji i recepcji literatury klasycznej na grunt literatury światowej oraz kultury współczesnej (media, teatr, film, architektura, muzyka, sztuka).
Uniwersytet Mikołaja Kopernika kształci około 30 tysięcy osób na 84 kierunkach studiów. Uczelnia zapewnia swoim studentom zakwaterowanie w domach studenckich, dostęp do biblioteki oraz dla chętnych możliwość rozwoju w kołach naukowych. Ciekawymi instytucjami przy UMK są Centrum Astronomii, Muzeum Akademicki i Muzeum Przyrodnicze. Uczelnia z każdym rokiem rozwija swoją ofertę studiów. Najnowsze uruchomione kierunki to m.in.: chemia i technologia żywności, chemia kosmetyczna, inżynieria niomedyczna, nauczanie przyrody, optyka okularowa z elementami optometrii, praca socjalna, studia menedżersko-finansowe, sztuka mediów i edukacja wizualna.
Więcej informacji o uczelni i studiach znajduje się na: http://www.umk.pl