UMK zaprasza na Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
Historia nauki będzie tematem wiodącym XIII Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który odbędzie się w dniach 19 - 23 kwietnia. W programie m.in. cykl Wykładów Noblowskich poświęconych laureatom tej nagrody z różnych dziedzin nauki.
Festiwal jest organizowany przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Urząd Miasta Torunia oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu. Patronami medialnymi imprezy są: TVP Bydgoszcz, Gazeta Wyborcza, Polskie Radio PiK oraz Polska Agencja Prasowa.
Podczas tegorocznej odsłony wydarzenia odbędzie się prawie 170 imprez: warsztatów, pokazów, wykładów, wystaw, imprez dla dzieci, etc. Wstęp na imprezy jest wolny, na niektóre z nich obowiązują zapisy lub wejściówki.
Inauguracja 13. edycji Festiwalu czyli wykład pt. „Mikołaj Kopernik i pierwsze wyprawy na Księżyc” odbędzie się w piątek, 19 kwietnia w Sali Wielkiej Centrum Kultury „Dwór Artusa” w Toruniu przy Rynku Staromiejskim 6. Początek o godz. 18:00. Poprowadzi dr hab. Jarosław Włodarczyk, prof. PAN z Instytutu Historii Nauki im. L. i A. Birkenmajerów PAN w Warszawie oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
W trakcie Festiwalu po raz pierwszy odbędzie się seria wykładów o noblistach z dziedziny chemii, ekonomii, fizyki, literatury, medycyny i fizjologii oraz o nagrodach matematycznych i tzw. „Polskim Noblu” przyznawanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Będą miały miejsce w Collegium Maximum UMK przy Placu Rapackiego 1 w Toruniu. Wstęp na wykłady będzie wolny (nie obowiązują zapisy i wejściówki).
Warta polecenia jest impreza „Cztery żywioły” - widowisko naukowe organizowane przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Impreza odbędzie się w ruinach Zamku Krzyżackiego w sobotę i w niedzielę.
Widowisko będzie współtworzone przez samych uczestników, którzy zostaną zaproszeni w podróż po świecie dawnych tajemnic oraz alchemii. Podczas wędrówki przeżyją oni przygody związane z kręgiem czterech żywiołów - wody, ognia, ziemi i powietrza. Będą mieli okazję pomóc sobie i innym w spełnieniu marzeń, ale spotkać ich mogą także niebezpieczeństwa stwarzane przez złego golema. Uczestnicy, zaopatrzeni w mapę podziemi, pomogą rozwiązać zagadkę trapiącą Wielkiego Alchemika, odnajdując i kolekcjonując artefakty alchemiczne. W budowaniu odpowiedniej atmosfery widowiska pomoże niepowtarzalny klimat ruin Zamku Krzyżackiego.