Uniwersytet Dziecięcy w PWSTE w Jarosławiu
Uniwersytet Dziecięcy prowadzony przez PWSTE w Jarosławiu to propozycja edukacyjna adresowana do najmłodszych, pobudzająca ich ciekawość, kreatywność, chęć poznawania i zdobywania wiedzy.
Czy ciepło można zobaczyć?
Czy w ciemności można widzieć?
Czy gorączka o czymś nam mówi?
Zabawy z temperaturą i nie tylko... stanowiły treść spotkania dr. inż. Jacka Dębowskiego z młodymi studentami Uniwersytetu Dziecięcego prowadzonego przez PWSTE w Jarosławiu.
Drugie w semestrze letnim roku akademickiego 2014/2015 zajęcia dla młodych studentów V edycji Uniwersytetu Dziecięcego rozpoczęła koordynująca inicjatywę, doc. dr Dorota Dejniak, Dyrektor Instytutu Inżynierii Technicznej, w ramach którego przeprowadzone zostały kolejne zajęcia dydaktyczne.
Podczas spotkania starano się udowodnić dzieciom, że temperatura jest miarą stopnia nagrzania ciała, związaną z cząsteczek tworzących dany układ, będąc miarą tej energii. Zajęcia miały na celu przybliżyć słuchaczom pojęcie ciepła i temperatury.
Prowadzący starał się odpowiedzieć na pytanie, czy można je zobaczyć i jak je zmierzyć. Uczestnicy zajęć rozwijali kreatywność oraz zdolność logicznego myślenia. Wspólnie ze studentami ustalono, co to jest temperatura, jaka jest różnica pomiędzy temperaturą rzeczywistą i odczuwaną. W programie znalazło się omówienie przyrządów do pomiaru temperatury z podziałem na stykowe i bezstykowe. Zaprezentowano kilka ciekawostek, wśród których największe zainteresowanie wzbudziła metoda pomiaru temperatury na odległość, która nie wymaga bezpośredniego kontaktu. Zademonstrowano zastosowania kamery termowizyjnej, dzięki której możemy wykonać pomiar całego ciała lub rzeczy. Wykonano również przykładowe zdjęcia termowizyjne uczestników.
Dzieci wzięły udział w wytrzymałościowej próbie badawczej określającej wytrzymałość próbki kamiennej na ściskanie. Ponadto w ramach przygotowania do zawodu inżyniera przedstawiono zasadniczą różnicę miedzy możliwością obciążania elementu prostego (poziomego) i łukowego.
Drugą część wydarzenia wypełniły zajęcia ćwiczeniowe, w których realizację zaangażował się Janusz Niemiec, opiekun Laboratorium Materiałów Budowlanych w Instytucie Inżynierii Technicznej naszej Uczelni.
Podczas warsztatów w dwóch równoległych panelach zaprezentowano ścieralność kamienia. Dzieci zobaczyły co dzieje się z rozdrobnioną cegłą po wrzuceniu do kruszarki szczękowej. Sporą ciekawość wywołała procedura mielenia jej w młynie planetarnym. Prowadzący omówili specyfikę materiałów znajdujących się na wyposażeniu laboratorium, z którymi na co dzień pracują studenci kierunków inżynierskich.
W Laboratorium Materiałów Wytrzymałościowych pokazano część mokrą, formy zalewane betonem, mieszarki i wstrząsarki, a także aparat Ve-Be znajdujący zastosowanie podczas metody pomiaru konsystencji mieszanki betonowej polegającej na ustaleniu czasu w sekundach, koniecznego do rozpłynięcia się mieszanki do określonego stopnia w wyniku poddania jej drganiom w aparacie Ve-Be. Prowadzący spotkanie zwrócili uwagę słuchaczy na istotę solidnego podłoża. Zbadano również próbki granitu w maszynie wytrzymałościowej.