Uniwersytet Gdański ma nowe kierunki studiów
Uniwersytet Gdański uruchomi w nadchodzącym roku akademickim co najmniej sześć nowych kierunków studiów, np. iberystykę i etnolingwistykę kaszubską.
Uniwersytet Gdański uruchomi w nadchodzącym roku akademickim co najmniej sześć nowych kierunków studiów. Będą to m.in. iberystyka i etnofilologia kaszubska oraz unikatowe zdaniem uczelni studia z zarządzania instytucjami artystycznymi oraz sinologia.
Oferta uczelni poszerzy się w najbliższym roku akademickim także o studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe oraz pedagogika wczesnej edukacji. „W planach jest także uruchomienie kierunku kryminalistyka, ale ostateczna decyzja senatu uczelni w tej sprawie jeszcze nie zapadła” - powiedziała rzeczniczka UG, Beata Czechowska-Derkacz..
Studia z zarządzania instytucjami artystycznymi będą miały unikatowy charakter ze względu na fakt, iż uczelnia prowadzić je będzie we współpracy z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim oraz Państwowym Policealnym Studium Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Dzięki współpracy z tymi instytucjami studenci będą mogli w ramach nauki brać np. udział w praktycznym organizowaniu różnego typu przedsięwzięć kulturalnych.
Na kierunku tym ruszą dwie specjalności: menadżerska i sceniczno-menadżerska. W drugim przypadku nacisk położony zostanie na praktyczne umiejętności sceniczne, w których zdobyciu pomogą studentom wykładowcy gdyńskiego Studium Wokalno-Aktorskiego.
Także sinologia ma być na UG kierunkiem unikatowym w skali kraju. Specyfika tych studiów ma polegać na tym, że w ich programie, obok nauki języka i wiedzy o kulturze oraz historii Chin, umieszczono zestaw zajęć mających dać absolwentom wiedzę o realiach politycznych, kulturalnych i ekonomicznych kraju. Jak wyjaśniła rzeczniczka uczelni, studia te mają przygotowywać np. do prowadzenia interesów z chińskimi firmami.
Na studiach iberystycznych, które poszerzą ofertę lingwistyczną uczelni, studenci będą mieli do wyboru dwie specjalności: translatoryczną - przygotowującą do pracy w charakterze tłumacza oraz międzykulturową - ukierunkowaną na przyszłych pracowników instytucji związanych z kulturą i polityką krajów hiszpańskojęzycznych.
Z kolei etnofilologia kaszubska ma oprócz znajomości języka, zapewnić wiedzę dotyczącą historii i geografii Kaszub oraz obyczajowości, kultury, folkloru i literatury powstałej w tym języku. Poruszane też będą kwestie tożsamości regionalnej i statusu języka kaszubskiego oraz dialektów i gwar w nim występujących. Studia te uruchomione zostaną przede wszystkim z myślą o przyszłych pracownikach oświaty oraz regionalnych instytucji kulturalnych.
Na wszystkich uruchamianych w roku akademickim 2013/14 kierunkach uczelnia oferuje studia pierwszego stopnia.