Uniwersytet Jagielloński wprowadza pionierską specjalizację - biohistorię
Biohistoria to nowa specjalizacja na Uniwersytecie Jagiellońskim oferowana w rekrutacji 2015/2016. To jednocześnie pierwsza tego typu specjalizacja w Europie Środkowo-Wschodniej.
W krąg zainteresowań biohistorii wchodzą trzy główne obszary: ingerencja człowieka w środowisko, wpływ przyrody na człowieka oraz interpretacja wyobrażeń o środowisku naturalnym. Dziedzina ta łączy więc narzędzia różnych dyscyplin, zwłaszcza historii, archeologii, geografii i medycyny.
Wśród tematów, jakimi zajmuje się historia środowiskowa, są m.in. zmiany klimatyczne i zanieczyszczenia w dziejach Europy, wielkie katastrofy żywiołowe, historia chorób i epidemii. W programie studiów znajdą się także specyficznie "polskie" przedmioty, jak dzieje rzeki Wisły i osiedlania się wzdłuż niej.
"Chcemy zajmować się nie tylko oddziaływaniem ludzi na środowisko, ale także tym, jak natura kształtuje człowieka - a więc interakcją między tymi elementami" - zaznaczył prof. Chwalba. Dodał, że IH UJ podąża za globalnymi nurtami w historiografii: pięć lat temu powołał już inne nowatorskie na gruncie polskim studia - antropologię historyczną.
Twórcy specjalizacji biohistorycznej liczą na to, że będzie ona przygotowywać absolwentów do aktywności zawodowej w takich dziedzinach, jak badania naukowe, praca w samorządach czy organizacjach pozarządowych.
Zobacz także Prezentację UJ w serwisie