Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS) - ochrona środowiska
Ochronę środowiska można studiować na Wydziale Chemii UMCS Program studiów obejmuje zagadnienia z zakresu: chemii, nauk biologicznych, nauk o ziemi oraz prawa i dziedzin humanistycznych.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS) oferuje atrakcyjny kierunek studiów, jakim jest ochrona środowiska.
Ochronę środowiska można studiować na Wydziale Chemii UMCS Program studiów obejmuje zagadnienia z zakresu: chemii, nauk biologicznych, nauk o ziemi oraz prawa i dziedzin humanistycznych. Studenci poznają podstawowe procesy fizyczno-chemiczne, geologiczne i ekologiczne kształtujące środowisko przyrodnicze, sposoby wczesnego wykrywania, przeciwdziałania i odwracania procesów degradacyjnych, związanych z chemizacją współczesnego życia i działalnością człowieka. Przedmioty społeczno-ekonomiczno-prawne przygotowują do konkretnych działań w dziedzinie sozologii.
Ochrona środowiska realizowana jest w UMCS na poziomie I i II stopnia w trybie stacjonarnym. Kandydaci na studia z zakresu ochrony środowiska muszą się cechować szerokimi zainteresowaniami począwszy od nauk biologiczno-przyrodniczych, do prawa, ekonomii i nauk technicznych. Absolwent kierunku musi mieć umiejętności analityczne, techniczne oraz racjonalne podejście do kwestii ekologii w kontekście rozwoju cywilizacji.
Perspektywy zawodowe
Ochrona środowiska na UMCS przygotowuje do pracy w instytucjach naukowych, administracji rządowej i samorządowej, biurach projektowych i instytucjach konsultingowych, inspektoratach ochrony środowiska, w komórkach zajmujących się ochroną środowiska w zakładach przemysłowych, laboratoriach lub stacjach prowadzących monitoring stanu środowiska naturalnego, miejskich i gminnych stacjach sanitarno-epidemiologicznych, w charakterze technologów w oczyszczalniach ścieków, specjalistów ds. utylizacji odpadów medycznych, weterynaryjnych, rolniczych i komunalnych, przemyśle, rolnictwie, drobnej wytwórczości, placówkach służby zdrowia, instytucjach propagujących zachowania proekologiczne, mediach, wydawnictwach z zakresu ochrony środowiska, organizacjach zajmujących się poradnictwem w zakresie ochrony środowiska i krajobrazu.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) to największa uczelnia publiczna we wschodniej Polsce. W murach UMCS kształci się ok. 23 tys. studentów. Zajęcia, prowadzone przez znakomicie wykształconą kadrę naukową, odbywają się w ramach 11 Wydziałów. UMCS oferuje kandydatom możliwość wyboru spośród ponad 50 kierunków i ponad 200 specjalności. W ofercie edukacyjnej jest wiele kierunków realizowanych na poziomie III stopnia, czyli podyplomowych.
UMCS od wielu lat współpracuje ze środowiskami biznesowymi oraz ośrodkami akademickimi z kraju i zagranicy. Wprowadza rozwiązania mające na celu umiędzynarodowienie Uniwersytetu, intensyfikację wymiany studentów z ośrodkami zagranicznymi, a także programy, dzięki którym może gościć znanych profesorów z całego świata.
UMCS posiada unikatowy w skali Polski kampus studencki. Do dyspozycji studentów pozostaje stale modernizowana baza naukowo-badawcza, dydaktyczna, socjalna, kulturalna i sportowa. Wizytówkami Uczelni są obecnie imponujące obiekty dydaktyczne Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej oraz Instytutu Informatyki, zrealizowane ze środków unijnych, a także Inkubator Medialno-Artystyczny, wyposażony w studio radiowe i telewizyjne, scenę artystyczną oraz pracownie medialne przeznaczone do prowadzenia zajęć dydaktycznych.