Uniwersytet Medyczny w Białymstoku buduje szpital
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku w 2014 roku będzie mógł się pochwalić nowoczesnym szpitalem z lądowiskiem dla śmigłowców na dachu budynku. Inwestycja zwiększy powierzchnię szpitala klinicznego oraz komfort leczenia chorych.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, który w najbliższych dniach będzie obchodził 50-lecie istnienia, przyjmuje rocznie około 32 tys. pacjentów na oddziałach i 130 tys. w poradniach. Jest największym i najbardziej specjalistycznym szpitalem leczącym dorosłych pacjentów w województwie podlaskim. To również baza dydaktyczna dla studentów z kraju i zagranicy oraz młodych lekarzy, którzy kształcą się w Białymstoku na Uniwersytecie Medycznym.
Budowa nowego budynku szpitala oraz gruntowna modernizacja już istniejącego, mają kosztować 520 mln zł. Inwestycja jest w całości finansowana z budżetu państwa. Nowa część szpitala ma być oddana do użytku w 2014 r. Cała inwestycja - łącznie z modernizacją istniejących obiektów szpitala ma się zakończyć najpóźniej w 2017 r.
Obecnie trwają prace w środku obiektu, głównie montaż wszelkich instalacji. Gotowe jest, zlokalizowane na dachu budynku, lądowisko dla śmigłowców ratunkowych. Płyta tego lądowiska jest podgrzewana, temperaturę regulować będą automatycznie odpowiednie czujniki tak, by lądowisko o każdej porze roku było gotowe do przyjęcia śmigłowca.
Dzięki inwestycji podwoi się powierzchnia szpitala, ale nie przybędzie łóżek dla pacjentów. Chorzy zyskają za to komfortowe warunki leczenia. Pacjenci, zamiast tak jak teraz, w wieloosobowych salach, będą mieć do dyspozycji sale trzy-, dwu- lub jednoosobowe z łazienkami. W nowym budynku zlokalizowany będzie główny pion zabiegowy i ratunkowy. Będzie tam też 12 nowych sal operacyjnych z najnowocześniejszym wyposażeniem.
Prorektor Uniwersytetu Medycznego ds. klinicznych i kształcenia podyplomowego prof. Zenon Mariak podkreśla, że cała medycyna zmierza obecnie w kierunku krótkich pobytów pacjentów w szpitalu i wysokiej specjalistyki, dlatego szpital nie potrzebuje większej liczby łóżek. Obecnie jest ich ponad 830.