Uniwersytet SWPS w Poznaniu zaprasza na spotkanie o granicach demokracji
Granica demokracji: obywatel – państwo – prawo. Uniwersytet SWPS w Empiku
Gdzie przebiega granica wolności obywatelskiej?
Na ile państwo może ingerować w życie obywateli?
Kim jest obywatel we wspólnocie politycznej?
Jaki jest sens słowa „demokracja” – władza (kratos) ludu (demos)?
To tylko nieliczne z pytań, na które odpowiedzi poszuka dr Rafał Wierzchowski w czasie kolejnego spotkania z cyklu „Uniwersytet SWPS w Empiku” już 12 maja 2016 r. w Poznaniu.
Kulturalnie w miejscu kulturalnym
Uniwersytet SWPS we współpracy z Empikiem zaprasza na otwarte spotkania, wykłady, warsztaty. Co miesiąc, na scenie głównej salonu Empik przy Placu Wolności odbywać się będą spotkania prowadzone przez wykładowców Uniwersytetu SWPS. Eksperci będą się dzielić wiedzą z zakresu takich dziedzin, jak psychologia, prawo czy design.
Obywatel a państwo
Arystoteles głosił, że „człowiek jest istotą stworzoną do życia w państwie”, a jako obywatel „rządzi i podlega rządom”. Tym samym może wpływać na sprawujących władzę pośrednio i bezpośrednio. Wydarzenia z ostatnich lat w Polsce i na świecie wyraźnie pokazują wzrost aktywność mieszkańców i potrzebę zabieranie przez nich głosu w sprawach ważnych dla nich i dla społeczności, w której żyją. Jednocześnie obywatele w coraz większym stopniu mają poczucie, że coraz mniej od nich zależy, gdyż o większości istotnych spraw decydują politycy i doradzający im eksperci. To poczucie braku wpływu na otaczającą rzeczywistość rodzi nie tylko frustrację obywateli, ale także ich spontaniczny bunt przeciwko „żelaznej klatce”, w której zostali zamknięci przez system ekonomiczny, polityczny czy też społeczny.
Bunt przeciwko „żelaznej klatce”
Ta sytuacja rodzi pytania o rolę państwa w życiu jego obywateli. Czy powinno być ono podmiotem aktywnym, regulującym obszary życia społeczno-kulturalnego? A może obywatele powinni kontestować prawa, które ustanawiają ich przedstawiciele, a jeśli tak, to w oparciu o jakie zasady?
Próbę zdefiniowania pojęcia wolności obywatelskiej w kontekście republikańskiej koncepcji państwa demokratycznego podejmie dr Rafał Wierzchosławski. Zastanowimy się wspólnie nad statusem obywatela we wspólnocie politycznej ograniczonej prawem lub obyczajem.
Prowadzący to dr Rafał Wierzchosławski – doktor filozofii; zajmuje się filozofią społeczeństwa oraz filozofią polityki, ogólną metodologią nauk i filozofią nauk społecznych, jak również współczesnymi teoriami socjologicznymi. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z etyki zawodu prawnika oraz filozofii, epistemologii i logiki dla psychologów.
Zgłoszenia
Aby wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o wcześniejsze wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Wstęp wolny!
12 maja 2016 r., godz. 17:00
Empik przy Placu Wolności, ul. Ratajczaka 44, Poznań