Uniwersytet Szczeciński współpracuje z NATO
Katedra Badań nad Konfliktami i Pokojem Uniwersytetu Szczecińskiego od dawna współpracuje z przedstawicielami Korpusu, stąd propozycja udziału w projekcie, w którego programie znalazło się kilka ćwiczeń i seminariów.
Zadaniem zespołu będzie odgrywanie roli przedstawicieli organizacji pozarządowych realizujących konkretne scenariusze narzucone przez kierownictwo ćwiczenia wojskowego. Decyzja ta, to wyraz zaufania dowództwa Korpusu wobec kompetencji i zaangażowania Katedry Badań nad Konfliktami i Pokojem w projekt, kończący się misją bojową jednostki.
Dla zespołu Uniwersytetu Szczecińskiego udział w nim będzie niepowtarzalnym doświadczeniem pozwalającym poznać procedury NATO, stosowane w wielonarodowym środowisku wojskowym.
W przygotowaniach udział wezmą adiunkt Katedry Badań nad Konfliktami i Pokojem dr Grzegorz Ciechanowski oraz dwie studentki, wybrane na podstawie kryteriów bardzo dobrej znajomości języka angielskiego oraz wysokich wyników w nauce.
Zespół US weźmie udział w seminariach i warsztatach przygotowawczych do ćwiczeń wojskowych w Szczecinie i Krakowie, by potem w połowie przyszłego roku wyjechać do niemieckiego Wildflecken na ćwiczenia pod kryptonimem Crystal Eagle 2013.
Korpus ma wyjechać na trzecią już misję w Afganistanie w 2014 r. Dowództwo Korpusu ma siedzibę w Szczecinie. Jednostka jest częścią sił NATO.