Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. J. i J. Śniadeckich w Bydgoszczy (UTP) - zootechnika
Zootechnika to ciekawy kierunek studiów proponowany przez Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.
Ciekawy kierunek studiów zootechnika proponuje Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy (UTP). Zootechnika prowadzona jest na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym na poziomie I i II stopnia. Studia inżynierskie stacjonarne trwają 3,5 roku, niestacjonarne - 4 lata.
Studia na zootechnice
Nie są to studia dla osób, które zwierząt nie lubią, boją się ich czy brzydzą. W trakcie studiów jak i podczas wykonywanej pracy bezpośredni kontakt ze zwierzętami będzie częsty. Charakter przyszłej pracy może też wymagać odporności na warunki atmosferyczne, niekoniecznie przyjemne zapachy i przebywanie we wnętrzach nieprzypominających aranżacji z żurnala. Do bezpośredniego obcowania ze zwierzętami konieczne jest dobre zdrowie (problem będą mieć alergicy) oraz kondycja fizyczna.
Specjalności na zootechnice w UTP:
- agroturystyka,
- hodowla zwierząt i gospodarka paszowa,
- hodowla zwierząt wolno żyjących i gospodarka łowiecka.
Praca po zootechnice
Absolwenci zootechniki są przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach zajmujących się obrotem zwierząt i surowcami pochodzenia zwierzęcego, do prowadzenia gospodarstw rolniczych, pracy w administracji związanej z rolnictwem, doradztwem rolniczym, nadzorze hodowlanym i służbach inseminacyjnych. Są specjalistami w zakresie ekonomii, marketingu, zarządzania i handlu w dziedzinie chowu i hodowli zwierząt gospodarskich oraz oceny surowców i produktów pochodzenia zwierzęcego, produkcji roślinnej i zwierzęcej. Mogą pracować w fermach przemysłowych, ośrodkach hipicznych, gospodarstwach agroturystycznych, ośrodkach doradczych z zakresu utrzymania, hodowli i pielęgnacji zwierząt towarzyszących człowiekowi (psy, koty, fretki, szynszyle, ptaki ozdobne i wiele innych) oraz zwierząt wolno żyjących, ogrodach zoologicznych, instytucjach i placówkach zajmujących się zwierzętami towarzyszącymi, np. w schroniskach dla zwierząt, hotelach dla zwierząt, zwierzętarniach przy instytutach i laboratoriach badawczych, uczelniach medycznych, firmach produkujących pasze, premiksy i dodatki paszowe, laboratoriach związanych z przemysłem paszowym, przedsiębiorstwach prowadzących obrót środkami do produkcji zwierzęcej i obrót produktami rolniczymi, instytucjach zajmujących się ochroną zwierząt i środowiska, instytucjach finansowej obsługi rolnictwa, placówkach naukowo-badawczych i szkolnictwie, redakcjach czasopism rolniczych oraz radiowych i telewizyjnych redakcjach programów rolniczych.
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy (UTP) jest uczelnią wieloprofilową o bogatej ofercie kształcenia zawierającej kierunki techniczne, rolnicze, ale także fizyczno-informatyczne, przyrodnicze, artystyczne i ekonomiczne. UTP jest wieloprofilową uczelnią kształcącą inżynierów, jedyną w regionie integrującą nauki rolnicze i techniczne. W ciągu 60 lat mury uczelni opuściło ponad 45 000 absolwentów.