Uniwersytet Warszawski (UW) - kierunek prawo
Kierunek prawo można studiować na Wydziale Prawa i Administracji UW w formie pięcioletnich studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Studia obejmują zarówno dyscypliny ogólne (tj. logika, wstęp do prawoznawstwa, filozofia, socjologia), dyscypliny historyczne (prawo rzymskie, historia państwa i prawa, historia doktryn polityczno-prawnych), a także dyscypliny związane z poszczególnymi dziedzinami prawa (prawo i postępowanie administracyjne, cywilne, karne, prawo handlowe, finansowe, międzynarodowe itp.).
Perspektywy po studiach
Studia prawnicze przygotowują do pracy przykładowo w organach wymiaru sprawiedliwości (sądach), organach ścigania (np. prokuraturze, policji), w obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych oraz organach administracji rządowej i samorządowej. Stanowiska, jakie mogą zajmować absolwenci prawa to np. sędzia, adwokat, notariusz, radca prawny, prokurator, doradca podatkowy, doradca majątkowy, kurator sądowy, komornik, legislator, referendarz sądowy.
Przepustką na salę sądową, do gabinetu prokuratora czy do kancelarii adwokackiej jest, oprócz uzyskania dyplomu ukończenia studiów, odbycie aplikacji prawnej, czyli praktyki przygotowującej do podjęcia pracy w konkretnym zawodzie oraz zdanie na jej zakończenie egzaminu państwowego. Problemem absolwentów jest ograniczona liczba miejsc i trudność z dostaniem się na wybraną aplikację. Konkurencja jest duża, ale zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny prawa zawsze będzie wysokie.
Osobę planującą studiować prawo powinna w szczególności cechować umiejętność logicznego myślenia, zdolność zapamiętywania wielu szczegółowych informacji.
Jakie studia na UW?
Uniwersytet Warszawski (UW) został założony w 1816 roku, obecnie jest największym polskim uniwersytetem i jednym z najlepszych w Polsce. Kształci prawie 55 000 studentów i doktorantów. Ciekawy kierunek studiów można wybrać z oferty dydaktycznej UW obejmującej kilkadziesiąt kierunków studiów w zakresie nauk humanistycznych, ścisłych i przyrodniczych.
Studenci i pracownicy UW mogą korzystać z bogatej oferty wymiany zagranicznej. Uniwersytet Warszawski (UW) aktywnie współpracuje z uczelniami i innymi instytucjami akademickimi z pięciu kontynentów. Studenci podróżują po świecie w ramach umów bilateralnych o bezpośredniej współpracy międzyuczelnianej, w ramach oferty stypendialnej Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej bądź w ramach działalności studenckich kół naukowych.