Uniwersytet Zielonogórski stawia na współpracę z biznesem
Uniwersytet Zielonogórski podpisze trzy umowy o współpracy z firmami i instytucjami, które mają zagwarantować pracownikom uczelni i studentom dostęp do najnowocześniejszych technologii, a absolwentom odnalezienie się na rynku pracy.
Jak poinformowała rzecznik Uniwersytetu Zielonogórskiego Ewa Sapeńko - w gronie partnerów uczelni znajdą się dwa przedsiębiorstwa i Okręgowy Inspektorat Pracy. Cel współpracy jest jasny: uniwersytet w Zielonej Górze pragnie zagwarantować studentom dostęp do najnowszych technologii oraz ułatwić absolwentom odnalezienie się na rynku pracy.
Dzięki umowie z firmą SINERSIO naukowcy i studenci UZ będą korzystać w celach edukacyjnych z najnowocześniejszej na zachodzie Polski serwerowni, która znajduje się w nowosolskim parku technologicznym Interior. Umowa zakłada cykle szkoleń i warsztatów w zakresie najnowocześniejszych technologii IT, uzupełnione o szkolenia miękkie oraz opiekę ekspercką nad konkretnymi pracami dyplomowymi.
Kolejnym partnerem UZ będzie firma B&R specjalizująca się w automatyce przemysłowej. Współpraca Wydziału Mechanicznego uniwersytetu z przedsiębiorstwem ma przyczynić się do unowocześnienia i uatrakcyjnienia zajęć dydaktycznych dotyczących systemów automatyki przemysłowej oraz ułatwić prowadzenie kursów dokształcających w tym zakresie.
W ramach tej współpracy firma nieodpłatnie użyczy wyposażenie pracowni wydziału oraz udostępni każdemu chętnemu studentowi licencję oprogramowania służącego do programowania sterowników przemysłowych.
Trzecim partnerem Uniwersytetu Zielonogórskiego będzie Państwowa Inspekcja Pracy, z którą nieformalnie UZ współpracuje od ponad trzech lat. Teraz obie strony podpiszą stosowną umowę, która sformalizuje ich kontakty. Eksperci inspekcji przeprowadzili dotychczas wiele konsultacji dla studentów. Podczas spotkań młodzi ludzie mogli poznać wiele przydatnych dla nich zagadnień dotyczących prawa pracy.
- Współpraca, trwająca już czwarty rok, choć bez podpisanej formalnej umowy, była satysfakcjonująca dla obu stron. Nasi studenci i absolwenci zyskiwali potrzebną wiedzę, okręgowy inspektorat mógł prowadzić szerokie działania prewencyjne. Ostatnie spotkanie ze studentami w ramach akcji "Nie połam nóg w drodze do kariery" zgromadziło 164 studentów - powiedziała Sapeńko.
Podpisanie umów o współpracy zaplanowano na środę, 5 grudnia 2012 r.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl