Utrzymaj mózg w dobrej formie
Gdy jesteśmy młodzi, nie myślimy o starości i dolegliwościach z nią związanych. Tymczasem warto mieć świadomość, że na dobrą kondycję naszego mózgu pracujemy każdego dnia.
Choć niektórzy mają genetyczne skłonności ku chorobie Alzheimera, to wcale nie muszą na nią zapaść. Zdaniem wielu ekspertów, demencji możemy zapobiec, a przynajmniej mocno opóźnić jej nadejście. Oto sprawdzone sposoby na poprawienie kondycji mózgu.
Aktywność fizyczna
Zwiększony wysiłek fizyczny może zmniejszyć ryzyko demencji o 30 do 40 procent. Ludzie czynni ruchowo utrzymują lepsze możliwości poznawcze i pamięciowe niż osoby nieaktywne.
Większość ekspertów doradza 150 minut umiarkowanej aktywności tygodniowo. Nawet niewielki wysiłek może mieć korzystne działanie. Już 15 minut regularnych ćwiczeń trzy razy w tygodniu może pomóc w utrzymaniu mózgu w dobrej formie.
Nowe umiejętności
Uczenie się pobudza rozwój nowych komórek mózgowych. Kiedy rzucasz swojemu mózgowi wyzwanie, zwiększasz liczbę komórek mózgowych i połączeń między nimi. Nie wystarczy jednak wykonywać rutynowo te same czynności, na przykład codziennie rozwiązywać krzyżówkę. Trzeba uczyć się nowych rzeczy, takich jak np. sudoku. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornii w Los Angeles odkryli metodą rezonansu magnetycznego, że osoby w średnim wieku i starsze, które miały niewiele do czynienia z internetem, już po tygodniu surfowania w sieci są w stanie pobudzić ośrodki w mózgu odpowiadające za podejmowanie decyzji i złożone rozumowanie.
Medytacja wspomaga pamięć
Chroniczny stres zalewa mózg kortyzolem, co prowadzi do osłabienia pamięci. Naukowcy z Harvardu zbadali grupę mężczyzn i kobiet szkolonych w technice zwanej redukcją stresu opartą na uważności. Ta forma medytacji, polegająca na skupianiu uwagi na wrażeniach, uczuciach i stanie umysłu, sprzyja redukcji szkodliwych hormonów stresu. Po ośmiu tygodniach eksperci zbadali mózgi uczestników. Okazało się, że u osób stosujących tę technikę substancja szara w mózgu znacząco wzrosła w porównaniu z badanymi z grupy kontrolnej.
Wybieraj kuchnię śródziemnomorską
Dieta śródziemnomorska, bogata w ryby, warzywa, owoce, orzechy i fasolę, jest nie tylko dobra dla serca, ale też ogranicza ryzyko choroby Alzheimera o 34 do 48 proc. Kwasy tłuszczowe omega-3 występujące w rybach mają ogromne znaczenie dla serca. Prawdopodobnie są one równie ważne dla utrzymania dobrej kondycji. Badania dowodzą, że u osób starszych, które jedzą najwięcej warzyw i owoców, zanik możliwości poznawczych następuje wolniej, a ryzyko demencji jest niższe, niż u wielbicieli mięsa.
Przyprawy kuchenne
Ludzki mózg, tak samo jak nasze kubki smakowe, lubi przyprawy. Zioła i przyprawy takie jak czarny pieprz, cynamon, oregano, bazylia, natka pietruszki, imbir czy wanilia mają dużo przeciwutleniaczy, które przyczyniają się do wzrostu wydajności mózgu. Naukowców szczególnie intryguje kurkumina, aktywny składnik kurkumy obecnej w indyjskich curry. Hamuje ona odkładanie się płytek amyloidowych, które obecne są w mózgu osób chorych. Badania pokazują również, że osoby częściej spożywające posiłki przyprawione curry osiągają lepsze wyniki w standardowych testach poznawczych.
Wyznaczaj sobie cele życiowe
Odnalezienie swojej życiowej misji może pomóc w zachowaniu zdrowego umysłu. Naukowcy z Rush University Medical Center przeprowadzili badanie z udziałem 950 osób w starszym wieku. Uczestnicy, którzy od początku eksperymentu mieli jasny cel, byli mniej narażeni na chorobę Alzheimera w ciągu kolejnych siedmiu lat.
Zadbaj o towarzystwo
Komu potrzebni są znajomi? Nam wszystkim! Jak wynika z trwających 15 lat analiz Instytutu Karolinska, bogate życie towarzyskie obniża ryzyko demencji, ponieważ stanowi emocjonalną i umysłową stymulację. Do podobnych wniosków prowadzą też badania przeprowadzone na Uniwersytecie Michigan: w testach pamięci krótkoterminowej lepiej wypadali ci spośród uczestników eksperymentu, którzy wcześniej odbyli dziesięciominutowa rozmowę z inną osobą.
Witaminy i zdrowe odżywianie
Ludzie starsi nie zawsze wchłaniają wszystkie składniki odżywcze ze spożywanych pokarmów. Tymczasem niedobór witamin, zwłaszcza witaminy B12, może wpływać na funkcjonowanie mózgu. Uczestnicy badań zagrożeni niedoborem witaminy B12 mieli mniejsze mózgi i osiągali gorsze wyniki testów mierzących myślenie, wnioskowanie i pamięć.
Źródło: Onet.pl