Wiedza oferowana przez WSL naprawdę potrzebna studentom
Program studiów dualnych ruszył w Wyższej Szkole Logistyki w roku akademickim 2014/2015. Już podczas premierowej edycji, studenci mogli liczyć na wsparcie ze strony wiodących marek, takich jak: Dachser, GLS, Mandersloot, Kuehne+Nagel, Panopa, Marathon, Grupa Raben czy Volkswagen Group Polska.
Wg danych GUS z 2014 roku, bezrobocie wśród osób z wyższym wykształceniem jest o połowę niższe niż wśród tych, którzy nie kontynuowali nauki. Nie od dziś jednak wiadomo, że poza wykształceniem formalnym kluczowe jest doświadczenie zawodowe. Odpowiedzialność za kompleksowe przygotowanie absolwentów i wyposażenie we wszystkie niezbędne na rynku pracy atrybuty biorą na siebie uczelnie wyższe.
Choć statystyki dotyczące zatrudnienia na pierwszy rzut oka ujawniają trendy korzystne dla młodych wykształconych ludzi, pracodawcy w dalszym ciągu dyktują warunki, które przez świeżo upieczonych absolwentów są często nie do spełnienia. Wielu z nich dzieli los „wiecznych stażystów”, gromadząc w swoim CV różnego rodzaju zawodowe epizody, które nie zawsze mają przełożenie na rekrutacyjne szanse.
Dopasowanie oferty edukacyjnej, a przede wszystkim efektów kształcenia do potrzeb pracodawców to dla uczelni z jednej strony duże wyzwanie, a z drugiej strony – pole do rozwoju. Przykładem zagospodarowania tego pola i synergii działań pracodawców i uczelni są studia dualne.
Ten rodzaj studiowania to wciąż nowość na polskich uczelniach. Jedną z pierwszych, które na szeroką skalę podjęły się kształcenia dualnego jest Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu.
Program studiów dualnych ruszył w WSL w roku akademickim 2014/2015. Już podczas premierowej edycji, studenci mogli liczyć na wsparcie ze strony wiodących marek, takich jak: Dachser, GLS, Mandersloot, Kuehne+Nagel, Panopa, Marathon, Grupa Raben czy Volkswagen Group Polska.
Studenci dualni jednocześnie studiują – zdobywają wiedzę na uczelni i odbywają płatny staż zawodowy. Co istotne, okresy nauki i pobytu na stażu przeplatają się przez cały okres studiów, zatem wiedzę zdobytą na uczelni, można od razu wykorzystać i uzupełniać o niezbędne praktyczne umiejętności.
„W firmie, w której jestem na stażu wykonuję prace, jak każdy pracownik i naprawdę dużo się uczę. Myślę, że po trzech latach takiej praktyki będę atrakcyjniejszym potencjalnym pracownikiem niż ktoś, kto posiada tylko dokument ukończenia studiów – mówi Natalia Ślebioda, studentka I roku studiów dualnych WSL. Dużą zaletą studiów w WSL jest system 9 na 9, czyli 9 tygodni nauki i 9 tygodni stażu. Dzięki temu mamy dużą różnorodność zajęć i doświadczeń.”
Program studiów dualnych jest w całości oparty na współpracy z przedstawicielami firm z branży TSL. W studentach - stażystach pracodawcy widzą swoich potencjalnych pracowników, dlatego dążą do podnoszenia jakości kształcenia, np. poprzez wymaganie znajomości branżowego języka angielskiego. Stąd w programie aż 50% przedmiotów specjalnościowych, realizowanych w języku angielskim.
Atrakcyjność programu doceniają nie tylko studenci, ale także pracodawcy, którzy coraz chętniej włączają się we wspólny program studiów, mając świadomość przyszłych zysków z tej inwestycji. W tym roku akademickim, pulę miejsc stażowych wzbogacą firmy: DHL Express, Delphi, CAT LC oraz holenderska firma Boekestijn.