Wpływ nauki angielskiego na rozwój kariery zawodowej
Nauka języków obcych stała się ostatnimi czasy zasadniczą dla osób w każdym wieku i musi być współcześnie traktowana jako coś, co warto pielęgnować przez całe życie - zwłaszcza, jeśli umiejętność rozszerza w dorosłym życiu możliwości na rynku pracy.
Posiadane kompetencje językowe stanowią aktualnie podstawę sukcesu zawodowego w wielu różnorodnych branżach i dyscyplinach. W niniejszym artykule wyjaśniamy, jaki jest realny wpływ nauki języka angielskiego na rozwój kariery zawodowej i co warto zrobić, by efektywnie budować własną ścieżkę zawodową.
Znajomość języka angielskiego a rozwój kariery zawodowej
Wraz z rosnącym znaczeniem języków obcych - zarówno w życiu codziennym, jak i zawodowym, pojawia się wyraźna potrzeba kształcenia i rozwijania posiadanych już umiejętności w tym zakresie. Szczególnie ważna jest znajomość języka angielskiego, która pozwala nam na zdobycie upragnionej pracy i wyższych zarobków. Szczególnie polecany przez nauczycieli i native speakerów jest język angielski biznesowy dla dorosłych (kurs business English). Język ten doceniany jest przede wszystkim przez pracodawców, którzy oczekują od swoich pracowników (i potencjalnych kandydatów na ich stanowiska) kontaktów z zagranicznymi dostawcami, klientami, czy kontrahentami oraz - nierzadko - gotowości do podjęcia samodzielnych, zagranicznych podróży służbowych i delegacji.
Język obcy w codziennej pracy
Znajomość języka obcego na poziomie komunikatywnym wpływa na poziom zatrudnialności, rozwój osobisty i zawodowy. Aby odnieść sukces zawodowy, należy rozwijać swoje umiejętności posługiwania się językami obcymi, pielęgnować dotychczasową zdolność do porozumiewania się w tych językach, ale także odkrywania tego, co nowe i jeszcze przez nas nieopanowane. To, co jesteśmy w stanie przyswoić, umożliwi nam lepszą organizację pracy, ułatwi i usprawni wykonywanie codziennych obowiązków. Przykładowo, komunikatywny poziom znajomości języka angielskiego może przydać się nam w licznych sytuacjach zawodowych. Zaliczyć do nich możemy takie czynności zawodowe, jak:
- pozyskiwanie i zdobywanie nowych zagranicznych klientów, współpracowników i kontrahentów oraz utrzymywanie z nimi stałych, satysfakcjonujących relacji biznesowych,
- przygotowywanie anglojęzycznych materiałów służbowych - np. prezentacji, folderów i innych dokumentów potrzebnych do realizacji codziennych obowiązków,
- wyjazdy i delegacje służbowe - które odtąd przebiegać będą komfortowo i bez konieczności wsparcia językowego przez osobę trzecią, np. tłumacza,
- spotkania biznesowe, zebrania i konferencje za granicą oraz w Polsce - z obcojęzycznymi współpracownikami,
- swobodne nawiązywanie kontaktów - zarówno biznesowych, jak również prywatnych, towarzyskich,
- umiejętność biegłego, swobodnego posługiwania się językiem obcym w rozmowach na tematy biznesowe związane np. z finansami, marketingiem czy strategiami (dzięki znajomości np. Business English),
- prowadzenie negocjacji i rozmów służbowych w języku obcym (telefonicznie, drogą e-mailową lub za pomocą komunikatorów internetowych czy wideokonferencji oraz innych kanałów komunikacyjnych obowiązujących w miejscu zatrudnienia),
- prawidłowe, bezbłędne przygotowywanie w języku angielskim korespondencji i dokumentacji niezbędnej dla prawidłowego obiegu dokumentów zewnętrznych i wewnętrznych w firmie,
- efektywne wnioskowanie i staranie się o awans zawodowy lub podwyżkę wynagrodzenia (w związku z posiadanymi umiejętnościami).
Zdobywanie kompetencji językowych - metody i dostępne formy kształcenia
Odpowiedzią na wysokie zapotrzebowanie i konieczność nauczania języków obcych - w tym języka angielskiego - są zróżnicowane formy edukacyjne i szkoleniowe, dzięki którym można zdobyć lub poszerzyć posiadane indywidualne kwalifikacje. Kompetencje językowe rozwijać można dzięki nauce języka w szkole językowej, na studiach filologicznych, na indywidualnych lekcjach z nauczycielem bądź korepetytorem lub podczas kursów języków obcego realizowanych stacjonarnie lub zdalnie (np. za pośrednictwem rozbudowanych, interaktywnych, internetowych platform językowych).
Jak wybrać szkołę języka angielskiego?
Wybór odpowiedniej szkoły języka angielskiego może mieć kluczowe znaczenie dla Twojego postępu w nauce. Przed podjęciem decyzji warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów (więcej informacji znajdziesz we wpisie Tutlo).
- Metodyka nauczania - czy szkoła stosuje nowoczesne metody nauczania oparte na komunikacji? Sprawdź, czy korzysta z interaktywnych materiałów i narzędzi.
- Kwalifikacje nauczycieli - upewnij się, że kadra pedagogiczna posiada odpowiednie wykształcenie i doświadczenie. Czy szkoła oferuje lekcje z native speakerami?
- Opinie innych uczniów - poszukaj recenzji i opinii w Internecie. Rekomendacje innych uczniów mogą być cennym źródłem informacji.
- Elastyczność - sprawdź, czy szkoła oferuje różne formy nauczania – np. lekcje indywidualne, grupowe, online czy stacjonarne.
- Cena - jakość nauki jest ważna, ale warto także zastanowić się nad relacją jakości do ceny. Upewnij się, że wiesz, co dokładnie wchodzi w skład opłaty.