WSPiA zaprasza na kolejny wykład otwarty
W wykładzie otwartym prof. Czesława Kłaka „Kontrowersyjne problemy nowelizacji kodeksu postępowania karnego i prawa o prokuraturze” uczestniczyć może każdy, kto jest zainteresowany zmianami w postępowaniu karnym oraz prawie o prokuraturze.
„Kontrowersyjne problemy nowelizacji kodeksu postępowania karnego i prawa o prokuraturze” to temat kolejnego wykładu otwartego z okazji jubileuszu 20-lecia WSPiA. Wygłosi go karnista prof. Czesław Kłak. Wykład odbędzie się w najbliższą środę 27 stycznia 2016 r. o godzinie 16:00 w Sali konferencyjnej w rzeszowskim kampusie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji
W wykładzie otwartym prof. Czesława Kłaka uczestniczyć może każdy, kto jest zainteresowany zmianami w postępowaniu karnym oraz prawie o prokuraturze. Podczas spotkania będzie można poznać założenia nowelizacji kodeksu postępowania karnego, wynikające z projektu przyjętego przez Radę Ministrów na posiedzeniu w dniu 12 stycznia 2016 r., a także propozycje zmian przepisów dotyczących organizacji i funkcjonowania prokuratury.
Podczas wykładu szczegółowej analizie poddana zostanie zasada kontradyktoryjności w procesie karnym po wejściu w życie nowelizacji kodeksu postępowania karnego z dniem 1 lipca 2015 r. oraz rozwiązania proponowane obecnie przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Jest to m.in. powrót do regulacji obowiązujących do 30 czerwca 2015 r. Analiza ta przedstawiona zostanie również w kontekście zmian dotyczących prokuratury. Prof. Czesław Kłak postara się wytłumaczyć czy projekt ustawy Prawo o prokuraturze rzeczywiście prowadzi do budowy w Polsce modelu „prokuratury śledczej”, będącej przeciwieństwem „prokuratury sądowej”.
Wykład otwarty prof. Czesława Kłak pt. „Kontrowersyjne problemy nowelizacji kodeksu postępowania karnego i prawa o prokuraturze” rozpocznie się w środę 27 stycznia 2016 r. o godzinie 16:00 w Sali konferencyjne WSPiA przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie.
Prof. Czesław Kłak
Prof. nadzw. dr hab. Czesław Kłak jest Dyrektorem Kolegium Prawa oraz Kierownikiem Zakładu Kryminalistyki i Kryminologii w Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Jest specjalistą z zakresu prawa karnego, postępowania karnego, kryminalistyki, kryminologii oraz międzynarodowej ochrony praw człowieka. Od wielu lat jest wykładowcą Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Od 2015 r. jest członkiem Rady Polityki Penitencjarnej przy Ministrze Sprawiedliwości, a także członkiem Komitetu Naukowego Polskiego Towarzystwa Badań Poligraficznych. Jest autorem ok. 140 publikacji naukowych, w tym dwóch monografii. Był stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (w roku 2007 i 2008). Prof. Czesław Kłak jest także ekspertem legislacyjnym i autorem ponad 200 opinii prawnych sporządzonych na zlecenie instytucji państwowych, samorządu notarialnego, biur poselskich, osób prywatnych. Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa Karnego, Stowarzyszenia Prawa Międzynarodowego, Towarzystwa Naukowego Prawa Karnego, Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego, Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych, Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej, Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, Polskiego Towarzystwa Badań Poligraficznych oraz Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
Wykład otwarty prof. Czesława Kłaka organizowany jest w ramach obchodów jubileuszu 20-lecia Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Do tej pory ze studentami i mieszkańcami Rzeszowa spotkał się m.in. prof. Andrzej Zoll, wybitny polski karnista, b. Rzecznik Prawa Obywatelskich i b. Prezes Trybunału Konstytucyjnego oraz Janusz Leon Wiśniewski, pisarz, autor m.in. „S@motności w sieci”.
Jubileusz 20-lecia WSPiA
Uczelnia jest najstarszą Szkołą Wyższą na Podkarpaciu utworzoną w 1995 r. Uczelnia prowadzi studia w trzech Kolegiach Dydaktycznych. Kolegium Prawa, Kolegium Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Kolegium Administracji, Biznesu i Zarządzania. Studenci do wyboru mają cztery kierunki studiów: Prawo (5-letnie studia magisterskie), Bezpieczeństwo Wewnętrzne (studia I i II stopnia – licencjackie i magisterskie) oraz Administrację // Zarządzanie (studia I i II stopnia).
WSPiA jest także jedyną uczelnią niepubliczną na Podkarpaciu, a nawet w Polsce wschodniej - co więcej, jedną z 19 (na ponad 300) uczelni niepublicznych w Polsce, która posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych. Daje nam to status uczelni akademickiej i tym samym przynależność do elitarnej grupy najlepszych uczelni w Polsce.