WSZOP w Katowicach stawia na kulturę
Już od rana w auli Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy zaprezentowali się młodzi aktorzy. Sześć najlepszych zespołów to finaliści I Przeglądu Teatralnego Szekspiriada - Z Szekspirem na Ty. Wszyscy walczyli o wyjątkową nagrodę, czyli możliwość występu na scenie Malarni Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. To wyróżnienie będzie możliwe dzięki dyrektorowi teatru Tadeuszowi Bradeckiemu, który objął patronat nad Szekspiriadą. Stremowani uczestnicy Przeglądu przyznali, że występ na prawdziwej scenie to ich największe marzenie.
Jury w składzie: dr Elżbieta Krawczyk-Neifar (Kierownik Zakładu Filologii WSZOP), Anna Podsiadło (sekretarz literacki Teatru Śląskiego), Anna Noszczyk (Katedra Kulturoznawstwa i Filologii WSZOP) oraz Monika Gromek (kierownik Biblioteki WSZOP) oceniało 6 przedstawień: „Trudny wybór” - monodram w wykonaniu Sylwii Borowskiej z 3 LO im. A. Mickiewicza w Katowicach, „Makbeta” Grupy Teatralnej Klakier z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej, „Zabójcy snu” w wykonaniu Grupy Wykolejona Młodzież z 6 LO im. J. Korczaka w Sosnowcu, „Klaudiusz - true story” uczniów 10 LO im. J. Paderewskiego w Katowicach, „Szpital psychiatryczny imienia Hamleta” w wykonaniu grupy Déjà vu z 4 LO im. B Chrobrego w Bytomiu oraz „W śmierć jak w sen odejść pragnę” grupy Pod Wiszącym Kotem z LO nr 7 im. M. Kopernika w Częstochowie.
Jurorzy oceniali grę aktorską, scenariusz i reżyserię, formę wyrazu artystycznego, a także scenografię, kostiumy i muzykę. Po obejrzeniu wszystkich spektakli byli jednomyślni. Główna nagroda przypadła Grupie Pod Wiszącym Kotem. Anna Podsiadło z Teatru Śląskiego w Katowicach uzasadniając swoją wysoką ocenę (a przyznała same piątki we wszystkich kategoriach) podkreślała bardzo dobre przygotowanie zespołu. Uczniowie z Częstochowy jako jedyni zagrali swoją sztukę w języku angielskim, ale jak podkreślała Anna Podsiadło nie była potrzebna znajomość języka, żeby przyciągnąć uwagę widzów i sprawić, by chcieli oglądać. Główna nagroda bardzo ucieszyła młodych aktorów. Nauczycielka języka polskiego, która przygotowywała zespół, Beata Gendek-Barhoumi powiedziała, że grają działa Szekspira zarówno po polsku jak i po angielsku i długo wahali się, którą wersję wybrać. Oryginalny tekst w oryginalnym języku to jest nasz atut - dodała opiekunka grupy. Teraz spełni się ich największe marzenie i wystąpią w prawdziwym teatrze. Taka scena ma swoją magię - mówili jeszcze rozemocjonowani młodzi aktorzy. Statuetki i takie samo wyróżnienie trafiło w ręce uczniów 10 LO w Katowicach za przedstawienie „Klaudiusz - true story” oraz Grupy Teatralnej Klakier za „Makbeta”. Autorem scenariusza jest uczeń Piotr Bodak, który przygotował uwspółcześnioną wersję dramatu. Zmieniają się czasy, ale pojęcie władzy się nie zmienia - mówił po swoim występie.
Niemal w tym samym czasie swoje emocje przeżywali autorzy zdjęć nadesłanych na konkurs „Świat, który kocham”. Blisko 400 fotografii przygotowało 140 uczniów. Ich prace oceniali: Prorektor ds. Nauki WSZOP prof. nadzw. dr hab. inż. Wojciech Mniszek, Dziekan Wydziału Humanistycznego WSZOP dr Wojciech Śmieja oraz projektant i grafik Piotr Kuśnierczyk. Dr Wojciech Śmieja podkreślał, że wybór był trudny i o nadesłanych zdjęciach można by napisać ciekawą rozprawę socjologiczną. Pokazywaliście swoje pasje i hobby, ale były też zdjęcia stylizowane, nie zabrakło także fotografii przyrodniczej - mówił dziekan.
Konkurs wygrała Vanessa Zalewska za zdjęcie „Niewinność”, drugie miejsce zajęła Sara Gumułka za zdjęcie „Musica libertas Est”, a trzecie Danuta Piecha za zdjęcie „Muzyka jako początek i koniec wszelkiej mowy”. Zwycięska fotografia powstała trzy dni przed ostatecznym terminem nadsyłania zdjęć na konkurs. Autorka trenuje na co dzień akrobatykę sportową i poprosiła o pozowanie do zdjęcia koleżankę z klubu. Inne zdjęcie Vanessy Zalewskiej zostało wyróżnione w tym samym konkursie.
Spośród 400 zdjęć jurorzy wybrali w sumie 54, które prezentowane są na pokonkursowej wystawie. Na razie można ją oglądać w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach, ale już w przyszłym tygodniu galeria objazdowa trafi do szkół ponadgimnazjalnych. Wszyscy chętni, którzy chcieliby zobaczyć zdjęcia proszeni są o kontakt: astaniek@wszop.edu.pl
Gościem specjalnym WSZOP był Michał Budzyński. Jego wielką pasją jest fotografia, w szczególności fotografia przyrodnicza. Już na samym początku swoich fotograficznych dokonań Michał Budzyński odniósł ogromny sukces. Jego zdjęcie zostało wyróżnione w największym i najbardziej prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej na świecie - BBC Wildlife Photographer of the Year, w Polsce znanym, jako Fotografia Dzikiej Przyrody. Potwierdzeniem jego talentu i umiejętności niech będzie fakt, że wspomniany sukces z 2007 roku udało mu się powtórzyć cztery lata z rzędu, zdobywając wyróżnienia, a w 2010 roku zajmując drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej. Lista nagród, jakie otrzymał jest długa. W Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach prezentował swoje zdjęcia i odpowiadał na pytania zaproszonych na wernisaż uczniów.
I Przegląd Teatralny Szekspiriada - Z Szekspirem na Ty oraz konkurs fotograficzny wpisują się w obchody 10-lecia Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach. Organizatorem obu wydarzeń był Wydział Humanistyczno-Społeczny WSZOP.