Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej PK – technologia chemiczna
Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki zaprasza do podjęcia studiów na kierunku Technologia chemiczna.
Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej na Politechnice Krakowskiej oferuje studia na kierunku technologia chemiczna.
Technologia chemiczna to 7-semestralne studia inżynierskie I stopnia oraz 3 lub 4-semestralne studia magisterskie II stopnia. Kształcenie na kierunku odbywa się w trybie stacjonarnym.
W ramach kierunku technologii chemiczna dostępne są następujące specjalności:
- Analityka Przemysłowa i Środowiskowa
- Chemia i Technologia Kosmetyków
- Lekka Technologia Organiczna
- Technologia Polimerów
- Kataliza Przemysłowa
- Technologie Środowiska i Gospodarka Odpadami
- Innovative Chemical Technologies
Studenci technologii chemicznej uczą się wykorzystywać metody matematyczne do opisu procesów chemicznych oraz obliczeń potrzebnych w praktyce inżynierskiej. Ważnym elementem studiów jest nauka fizyki i chemii na poziomie pozwalającym projektowanie i kierowanie procesami technologicznymi. Dodatkowo studenci zdobywają wiedzę odnośnie budowania i programowania aparatury i instalacji chemicznych (elektronika, automatyka, informatyka).
Praca po kierunku Technologia chemiczna
Absolwenci kierunku mogą podjąć pracę w przemysłowych i środowiskowych laboratoriach analitycznych. W zależności od wybranej specjalności mogą pracować w zakładach syntezy organicznej, w laboratoriach kontroli jakości, w placówkach naukowo-badawczych, w przemyśle rafineryjno-petrochemicznym, przedsiębiorstwach dystrybucji produktów naftowych, w biurach projektowych, w zakładach produkujących polimery oraz w zakładach przetwórstwa i recyklingu polimerów.
Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej to jednostka, gdzie studiuje 871 studentów i 29 doktorantów. Wykłada tam 103 nauczycieli akademickich. Oprócz technologii chemicznej na wydziale można studiować: biotechnologię oraz inżynierię chemiczną i procesową. Przy tej jednostce dydaktycznej działa studenckie koło naukowe.
W obrębie wydziału funkcjonują laboratoria takie jak np.: certyfikowane laboratorium analiz śladowych (https://www.dioksyny.pl/), laboratorium termicznego unieszkodliwiania odpadów, laboratorium badań procesów spalania fluidalnego, laboratorium badań katalitycznych, laboratorium badań fizykochemicznych, laboratorium chemii i technologii kosmetyków, laboratorium przetwórstwa tworzyw sztucznych, laboratorium badań i analiz polimerów oraz tworzyw sztucznych.
Więcej informacji o technologii chemicznej oraz Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej można znaleźć na: https://www.chemia.pk.edu.pl/