Wyjątkowy koncert w Operze Leśnej w Sopocie z okazji obchodów 100-lecia Niepodległości Polski
„Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Już nie zapomnisz mnie”, „Baby, ach te Baby”, to znane i lubiane utwory, które będzie można usłyszećjuż 10. czerwca w Operze Leśnej w Sopocie podczas koncertu „Z miłości do Niepodległej” w wykonaniu Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, Zespołu Pieśni i Tańca UG Jantar oraz Zagan Acoustic.
„Z miłości do Niepodległej” – wyjątkowy koncert w Operze Leśnej w Sopocie z okazji obchodów 100-lecia Niepodległości Polski
„Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Już nie zapomnisz mnie”, „Baby, ach te Baby”, to znane i lubiane utwory, które będzie można usłyszeć już 10. czerwca w Operze Leśnej w Sopocie podczas koncertu „Z miłości do Niepodległej” w wykonaniu Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, Zespołu Pieśni i Tańca UG Jantar oraz Zagan Acoustic.
Będzie to wyjątkowe wydarzenie artystyczne, łączące muzykę, taniec, wizualizacje i aranżacje świetlne, utrzymane w klimacie lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Koncert, dedykowany mieszkańcom regionu pomorskiego, wpisuje się w obchody 100-lecia Niepodległości Polski i jest inicjatywą Rady Rektorów Województwa Pomorskiego.
Czas: 10 czerwca 2018, godz. 20.00
Miejsce: Opera Leśna, Sopot, ul. Moniuszki 12
Organizatorzy: Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytet Gdański, ACK UG „Alternator”, Bałtycka Agencja Artystyczna BART i Opera Leśna
Wystąpią: Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego, Zagan Acoustic, Zespół Pieśni i Tańca UG „Jantar”, Dyrygent Marcin Tomczak
Na program koncertu „Z miłości do Niepodległej” składają się utwory z lat 20. i 30. minionego stulecia. Widzowie usłyszą najbardziej znane utwory wykonywane w tamtym czasie przez niezapomnianych artystów, takich, jak Eugeniusz Bodo, Hanka Ordonówna czy Mieczysław Fogg. Będą to przeboje z przeżywających wówczas swój rozkwit w Polsce kina, estrady i kabaretu w nowych aranżacjach Artura Jurka. W czasie koncertu nie zabraknie również morskich akcentów. Dwudziestolecie międzywojenne na Pomorzu to przede wszystkim zaślubiny Polski z Morzem,upamiętniające odzyskanie przez Polskę dostępu do Morza. Nawiązując do tych wydarzeń artyści przypomną „Hymn do Bałtyku” (1919) roku oraz pieśń „Morze nasze morze” (1925).
Będzie to wyjątkowe widowisko muzyczne, łączące muzykę, taniec, wizualizacje i aranżacje świetlne według pomysłu Ariela Sielaffa, a regionalnym akcentem będą wyświetlane w tle zdjęcia Trójmiasta z lat 20. i 30. Autorką choreografii z elementami gry aktorskiej jest Beata Oryl.W roli artystów i wykonawców koncertu natomiast wystąpi Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego z towarzyszeniem zespołu Zagan Acousic,prof. Bogdanem Kułakowskim przy fortepianie oraz udziałem Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar” (przygotowanie zespołu – Milena Jurczyk). To wszystko pod dyrekcją prof. Marcina Tomczaka.
Koncert „Z miłości do Niepodległej” jest dedykowany mieszkańcom regionu pomorskiego i wpisuje się w obchody 100-lecia Niepodległości Polski.Charakter widowiska i repertuar mają szansę połączyć różne pokolenia i przypomnieć proces odradzania się polskiej kultury w niepodległym państwie. Utwory rozrywkowedwudziestolecia międzywojennego, powstałe w momencie urzeczywistnienia się marzeń wielu pokoleń o wolnej Polsce,z czasem stały się jednym z elementów tożsamości narodowej, a dziś stanowią spuściznę kulturalną tego okresu.
Warto podkreślić, że na miejsce koncertu wybrano szczególny obiekt – Operę Leśną w Sopocie, amfiteatr wybudowany w 1909 roku, znajdujący się na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, który swoją działalność wznowił po wojnie, w 1919 roku.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Rada Rektorów Województwa Pomorskiego.
Wydarzenie realizowane w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”.
Program i informacja o biletach znajdują się na stronie www.niepodlegla.ug.edu.pl
Bilety także do nabycia w Punkcie Informacji Kulturalnej przy Placu Przyjaciół Sopotu oraz w kasie Opery Leśnej przy ul. Moniuszki 12 w Sopocie.
REPERTUAR KONCERTU „Z MIŁOŚCI DO NIEPODLEGŁEJ”
- A mnie jest szkoda lata (sł. Emanuel Schlechter, komp. Adam Lewandowski, rok powstania: 1937, wyk. oryg. Andrzej Bogucki, opr. Artur Jurek)
- Ach jak przyjemnie (sł. Ludwik Starski, komp. Henryk Wars, rok powstania: 1938, wyk. oryg.: Helena Grossówna, Aleksander Żabczyński, opr. Artur Jurek)
- Takie coś (sł. Emanuel Schlechter, kompozytor: Henryk Wars, rok powstania: 1935, wyk. oryg.: Eugeniusz Bodo,opr. Artur Jurek)
- Barbara (sł. Emanuel Schlechter/Jan Brzechwa, komp.Władysław Daniłowski, rok powstania: 1933, wyk. oryg.: Adolf Dymsza, opr. Artur Jurek)
- „Już nie zapomnisz mnie“ z towarzyszeniemZespołu Pieśni i Tańca „Jantar” UG (sł: Ludwik Starski, komp. Henryk Wars, rok powstania: 1938, wyk. oryg.: Aleksander Żabczyński, opr. Artur Jurek)
- Małe kino (sł. Ludwik Starski, komp. Władysław Szpilman, rok powstania: 1960, wyk. oryg. Mieczysław Fogg, opr. Artur Jurek)
- Mały biały domek (sł. Władysław Królikowski ps. Wacław Gen, komp. Adam Lewandowski, rok. Powstania: 1936, wyk. Oryg. Mieczysław Fogg,opr. Artur Jurek)
- Polka w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Jantar” UG
- „Umówiłem się z Nią na dziewiątą“ (autor tekstu: Emanuel Schlechter, kompozytor: Henryk Wars, rok powstania: 1937, wyk. oryg.: Eugeniusz Bodo,opr. Artur Jurek)
- „Miłość Ci wszystko wybaczy“ (autor tekstu:Julian Tuwim, kompozytor: Henryk Wars, rok powstania: 1933, wyk. oryg.: Hanka Ordonówna, opr. Artur Jurek)
- „Baby, ach te baby!“ (autor tekstu: Jerzy Nel kompozytor: Roman Palester, rok powstania: 1933, wyk. oryg.: Eugeniusz Bodo, opr. Artur Jurek)
- „Ada to nie wypada” z towarzyszeniemZespołu Pieśni i Tańca „Jantar” UG (sł. Jerzy Jurandot, komp. Zygmunt Wiehler, rok powstania: 1936, wyk. Oryg. Loda Niemirzanka, opr. Artur Jurek)
- „Jo-jo” piosenka z dwudziestolecia międzywojennego - 1932 r. (sł. Andrzej Włast, komp. Zygmunt Karasiński, rok powstania: 1932, opr. Artur Jurek)
- „Ta ostatnia niedziela“ z towarzyszeniemZespołu Pieśni i Tańca „Jantar” UG (autor tekstu: Zenon Friedwald, kompozytor: Jerzy Petersburski, rok powstania: 1935, wyk. oryg.: Mieczysław Fogg, opr. Artur Jurek)
- „Już taki jestem zimny drań“ (autor tekstu: Jerzy Nel, Ludwik Starski, kompozytor:Henryk Wars, rok powstania: 1934, wyk. oryg.: Eugeniusz Bodo, opr. Artur Jurek)
- „Morze nasze morze” (sł. i muz. Adam Kowalski, rok powstania: 1925, opr. Artur Jurek)
- Hymn do Bałtyku (Stanisław Rybka-Marius, komp. Feliks Nowowiejski, rok powstania: 1919)
WYKONAWCY
AKADEMICKI CHÓR UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO
Powstały w 1971 roku, jeden z najbardziej cenionych chórów akademickich w Polsce. Przez ponad 40 lat reprezentuje Uniwersytet Gdański w kraju i za granicą, odnosząc sukcesy na festiwalach, konkursach i olimpiadach chóralnych. Zespół współpracował z największymi osobowościami muzyki klasycznej oraz rozrywkowej. Na swoim koncie ma występy m.in. z Krzysztofem Pendereckim, Ennio Morricone, Jean Michelem Jarrem, J.A.P. Kaczmarkiem oraz Leszkiem Możdżerem. Dyrygentem i dyrektorem artystycznym chóru jest profesor Marcin Tomczak.
ZAGAN ACOUSTIC
Kwartet instrumentalny w składzie w składzie Paweł Zagańczyk – akordeon, Jarosław Stokowski – kontrabas, Joachim Łuczak – skrzypce, Andrzej Wojciechowski – klarnet, który od ponad 10 lat występuje na estradach koncertowych w Polsce i Europie. Założony przez studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku był ciekawą formą poszukiwań po muzyce improwizowanej. Dziś Zagan Acoustic realizuje pomysły muzyczne z kręgu muzyki jazzowej, folkowej, tangowej czy klezmerskiej.
ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO „JANTAR”
Działający przy Uniwersytecie Gdańskim od 1970 roku Zespół zrzesza studentów i absolwentów rodzimej uczelni oraz innych trójmiejskich uczelni. Obecnie zespół składa się z grupy tanecznej, grupy wokalnej i kapeli. Bogaty repertuar „JANTARA” zawiera m.in. tańce kaszubskie, lubelskie, krakowskie, łowickie i rzeszowskie. Zespół podczas widowiska wykona m.in. Polkę – tradycyjny ludowy taniec polski.