Wyższa Szkoła Infrastruktury i Zarządzania (WSIiZ) w Warszawie - gospodarka przestrzenna
Gospodarka przestrzenna w WSIiZ łączy zagadnienia z zakresu nauk technicznych, ekonomicznych i społecznych.
Ciekawy kierunek ma w ofercie kształcenia Wyższa Szkoła Infrastruktury i Zarządzania (WSIiZ) w Warszawie.
Gospodarka przestrzenna to studia 4-letnie, prowadzone na Wydziale Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej. Absolwenci uzyskują dyplom inżyniera. Studia realizowane są w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Gospodarka przestrzenna w WSIiZ łączy zagadnienia z zakresu nauk technicznych, ekonomicznych i społecznych. Uwzględnia ochronę wartości przestrzeni i jej racjonalnego wykorzystania w zgodzie z utrzymaniem równowagi pomiędzy działalnością ludzką a zasobami naturalnymi. Przekształcenie przestrzeni społecznej jest możliwe dzięki pobudzaniu i stymulowaniu procesów gospodarczych.
Jakie specjalności na gospodarce przestrzennej?
Po ukończeniu II roku studenci mogą wybrać jedną ze specjalności:
- projektowanie urbanistyczne i planowanie przestrzenne – obejmuje wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne w zakresie planowania przestrzennego i projektowania urbanistycznego, przygotowuje do kształtowanie wizerunku miast, gmin i regionów, z uwzględnieniem ciągłej potrzeby dążenia do osiągnięcia ładu przestrzennego,
- facility management - stanowi interdyscyplinarną dziedzinę zarządzania nieruchomościami, obejmującego swoim działaniem wszystkich aspektów powierzonego mienia,
- business management consulting na rynku nieruchomości - ma na celu pogłębienie wiedzy w zakresie ekonomicznych, prawnych, technicznych i społecznych aspektów usług doradczych na rynku nieruchomości.
Przykładowe przedmioty w programie nauczania na specjalnościach kierunku gospodarka przestrzenna w WSIiZ to: wycena nieruchomości, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, zarządzanie ryzykiem inwestowania w nieruchomości, badanie i analiza rynku nieruchomości, analiza inwestycji - uwarunkowania, efektywność, ryzyko, consulting na rynku nieruchomości, projektowanie przestrzeni publicznych, rewitalizacja obszarów zurbanizowanych, planowanie infrastruktury technicznej, zarządzanie terenami zieleni i kształtowanie krajobrazu, cyfryzacja prac planistycznych, administrowanie nieruchomościami, optymalizacja kosztów użytkowania obiektów, praktyczne zarządzanie obiektem wielkopowierzchniowym, facility management jako kompleksowe narzędzia zarządzania inteligentnym budynkiem, technologie informatyczne wspomagające usługi facility management.
Perspektywy zawodowe
Praca po gospodarce przestrzennej w WSIiZ może czekać na absolwentów w firmach specjalizujących się zarządzaniem nieruchomością komercyjną, spółkach zarządzających nieruchomościami mieszkalnymi, agencjach nieruchomości, firmach konsultingowych, przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, spółkach developerskich, firmach consultingowych, sektorze bankowym, w jednostkach skupiających się na rynku nieruchomości, firmach audytorskich, w wydziałach finansowego planowania zagospodarowania przestrzennego w jednostkach administracji publicznej, agencjach rozwoju lokalnego i regionalnego, biurach projektowych, pracowniach urbanistycznych, instytucjach nadzoru architektoniczno – budowlanego, agencjach rozwoju lokalnego i regionalnego, jednostkach administracji państwowej między innymi w wydziałach: architektury, infrastruktury, nadzoru budowlanego, nadzoru prawno - właścicielskiego, przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej i mieszkalnej, w jednostkach współtworzących plany rozwojowe i projekty przebudowy.
Wyższa Szkoła Infrastruktury i Zarządzania (WSIiZ) w Warszawie powstała w 2003 roku. Oprócz gospodarki przestrzennej, ma w ofercie kształcenia takie kierunki studiów jak kosmetologia i zarządzanie.
Uczelnia prowadzi również studia podyplomowe. Misją WSIiZ jest kształcenie nowych specjalistów o unikalnych umiejętnościach pozyskiwania i efektywnego zarządzania środkami finansowymi Unii Europejskiej oraz kreujących rozwój infrastruktury i postęp w nowych warunkach struktur gospodarki europejskiej i przemian strukturalnych na poziomie kraju oraz regionów, a także rozwoju nowoczesnych technologii.