XX Poznański Festiwal Nauki i Sztuki 23 - 26 kwietnia 2017

Organizatorzy

 • Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Laboratorium Wyobraźni
 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
 • Uniwersytetu Ekonomiczny w Poznaniu
 • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 • Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
 • Polska Akademia Nauk, Oddział w Poznaniu
 • Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu
 • Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

W życiu każdego człowieka niezwykle ważna jest możliwość osobistego rozwoju – poszukiwanie pasji, rozwijanie zainteresowań, inwestycja w siebie. Poznański Festiwal Nauki i Sztuki w sposób wyjątkowy pozwala odkryć nowe ścieżki rozwoju i zdobyć wiedzę oraz doświadczenie z zakresu wielu dziedzin. Wydarzenia prowadzone są przez specjalistów – artystów i naukowców, którzy chętnie wyjaśnią uczestnikom zawiłe zagadnienia i pokażą naukę i sztukę z innej, niecodziennej strony.

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki pokazuje także, że nauka, obok wpływania na rozwój cywilizacyjny, pełni także rolę kulturo- i opiniotwórczą. Trzeba pamiętać, że to właśnie nauka wpływa na zmniejszenie luki cywilizacyjnej i gospodarczej miedzy Polską a krajami bardziej rozwiniętymi oraz na poprawę jakości życia polskiego społeczeństwa. Innymi słowy, nauka jest czynnikiem wspomagającym stabilny i zrównoważony rozwój kraju. W tym kontekście Poznański Festiwal Nauki i Sztuki pokazuje, że rozwój przedsiębiorczości akademickiej i sektora MŚP wynika z umiejętnego wykorzystania innowacyjności kreowanej przez naukę i technikę oraz aktywne formy uczestnictwa w kulturze. Dzięki temu możliwy jest rozwój systemów informacyjnych i zarządzania wiedzą, a to z kolei prowadzi do rozwoju potencjału ludzkiego.

Festiwal to również sposób na zainteresowanie mieszkańców Wielkopolski aktywnymi formami uczestnictwa w życiu kulturalnym miasta i regionu. Dlatego podczas XX edycji Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki odbędzie się Festiwalowa Niedziela w przestrzeni miasta. Wydarzenia,
w których mogą uczestniczyć zarówno indywidualni goście, jak i całe rodziny, odbywać się będą na dziedzińcu Urzędu Miasta w Poznaniu.

Wydarzenia przygotowane z okazji XX edycji festiwalu

W roku 2017 na gości Festiwalu czeka blisko 700 wyjątkowych spotkań z nauką i sztuką, w tym:

 • aż 150 interesujących wykładów,
 • ponad 300 warsztatów i laboratoriów,
 • więcej niż 100 pokazów i prezentacji,
 • niemal 40 działań artystycznych: koncertów, wystaw i spektakli,
 • liczne niecodzienne zajęcia sportowe,
 • wycieczki, konkursy, gry i wiele innych.

Zaplanowane są ciekawe i rozwijające zajęcia dla najmłodszych uczestników oraz pasjonujące, poszerzające wiedzę i umiejętności wydarzenia dla osób dorosłych, w tym seniorów.

Harmonogram Festiwalu

Festiwal trwa cztery dni. Rozpoczyna się w niedzielę 23 kwietnia 2017 r., kończy w środę 26 kwietnia 2017 r.

Niedziela

Wydarzenia w przestrzeni miejskiej z oficjalną inauguracją Poznańskiego Festiwalu Nauki
i Sztuki. Niedziela jest dniem, w którym festiwal kierowany jest szczególnie do rodzin i osób nie dysponujących czasem w ciągu tygodnia, kiedy wydarzenia trwają w budynkach uczelni. Festiwalowa niedziela zaprasza w przestrzeń ogólnodostępną, tak aby każdy mógł przyjść i spojrzeć na świat z nowej, niecodziennej perspektywy, poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności.

Poniedziałek

 • Wydarzenia z dziedziny sztuk muzycznych – będzie można dowiedzieć się o terapeutycznej mocy muzyki, wziąć udział w warsztatach gry na „małej” gitarze, a także zwiedzić pracownię lutniczą.

Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

2. Wydarzenia z dziedzin nauk biologicznych, nauk fizycznych oraz humanistycznych – liczne warsztaty, interaktywne stoiska, pokazy, podczas których goście dowiedzą się, czy niskie temperatury są nam potrzebne, jak wygląda DNA, a także będą mogli znaleźć w sobie Neandertalczyka.

Polska Akademia Nauk Oddział w Poznaniu.

3. Interesujące wykłady oraz warsztaty z dziedziny nauk ekonomicznych przygotowane przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Zajęcia w ciekawy sposób przybliżą ekonomię i marketing każdemu. Będzie można dowiedzieć się wszystkiego
o pieniądzach, a także jak efektywnie zarządzać czasem by zostać managerem na miarę XXI wieku.

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

4. Bardzo praktyczne i niezwykle pasjonujące warsztaty z dziedziny nauk medycznych, farmaceutycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej organizuje Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Obejmują one takie wydarzenia, jak kurs szycia chirurgicznego czy nakłuwania na tkankach zwierzęcych, także specjalne wykłady, prezentacje i warsztaty o pierwszych transfuzjach krwi i pracy ratownika medycznego.

Wtorek

1. Dla pasjonatów tańca, Nordic Walkingu i zdrowego trybu życia wydarzenia przygotowała Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu. Będzie między innymi o tańcu fizycznym i kreatywnym, o tańcu na wózku inwalidzkim, aquaterapii, pływaniu oraz jak przygotować własny izotonik.

2. Od strzały amora po ratowanie lasów tropikalnych, o tym, że pieniądze to nie styl życia
i o tworzeniu się naczyń krwionośnych, a także o stresie wśród roślin i… jak produkować energię z odpadów – takich tematów z dziedzin nauk rolniczych, leśnych, weterynaryjnych, a także biologicznych dotyczyć będą interaktywne stoiska, wycieczki, pokazy i warsztaty proponowane przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Środa

1. W Laboratorium Wyobraźni Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu goście będą mogli sami doświadczyć i zrozumieć ciekawe zjawiska z dziedzin nauk fizycznych (akustyka, astronomia, biofizyka), nauk o ziemi i dowiedzieć się jak najwięcej o otaczającym ich świecie, samemu eksperymentując, konstruując, tworząc. Pomogą w tym między innymi warsztaty z robotyki, laboratorium domowego odkrywcy czy pokaz w planetarium.

2. Wśród niepowtarzalnych wydarzeń na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu Znajdują się w tym roku działania performatywno-malarskie, warsztat twórczy „Barwy natury” czy możliwość samodzielnego przygotowania przypinek przy pomocy profesjonalnej prasy do przypinek. Będzie można także dowiedzieć się więcej o animacji i obejrzeć wystawę Pawła Susida.

3. Skąd się biorą złudzenia optyczne? Kim był Gaspar da Gama? Jak zaplanować drogę listonosza? Dlaczego kibicujemy? Na te i inne pytania odpowiedzą naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Będzie można także przeżyć podróż po Transylwanii, dowiedzieć się, jak brzmi język malajski i zobaczyć turniej debat oksfordzkich czy skorzystać z konsultacji logopedycznych. UAM proponuje liczne wydarzenia z dziedziny nauk humanistycznych, teologicznych, społecznych, prawnych, a także matematycznych, fizycznych, biologicznych czy nauk o ziemi.

Kontakt i informacje

Informacje o sposobach i terminach prowadzenia rejestracji w poszczególnych jednostkach naukowych znajdują się na stronie internetowej Festiwalu: www.festiwal.amu.edu.pl oraz na https://www.facebook.com/PFNiS

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!