Zaczynam studia - poradnik dla przyszłych studentek i studentów UKW w Bydgoszczy

Wiemy, że lubisz nowe wyzwania, że jesteś otwarta/y na nowe doświadczenia – cenimy to w Tobie!

Dziękujemy, że postanowiłaś/eś przyjrzeć się bliżej naszej ofercie.

Postaramy się ułatwić Ci start w nowej akademickiej rzeczywistości, dlatego też przygotowaliśmy garść informacji o tym, jak to jest, gdy rozpoczyna się rok akademicki J

 • Akademiki. UKW oferuje swoim studentom dwa domy studenta, noszące imiona kultowych postaci: Romka i Atomka. Domy Studenta są zlokalizowane w centrum miasta, blisko kampusu uczelnianego. Do dyspozycji studentów oddajemy pokoje 1- i 2-osobowe, w każdym pokoju, jak i na całym terenie akademików studenci UKW mają bezpłatny dostęp do Internetu. By dostać miejsce, trzeba się nieco postarać, złożyć wniosek i dokumenty. Dla każdego rocznika jest przewidziana odpowiednia pula miejsc. Studenci starszych roczników składają wnioski w czerwcu, a studenci pierwszych w sierpniu.
  Wysokość opłat za korzystanie z domu studenta wynosi miesięcznie:
  - za miejsce w pokoju jednoosobowym: 420 zł,
  - za miejsce w pokoju dwuosobowym: 350 zł.

 • Stypendia. Jako student/ka UKW możesz składać wniosek o różnego rodzaju stypendia, w zależności od Twojej sytuacji. Na wsparcie studentów uczelnia przeznacza rocznie ok. 10 mln złotych. Wnioski o przyznanie stypendium składa się internetowo przez system USOSweb. Terminy składania wniosków (w tym czas aktywności systemu) są podawane na stronie głównej uczelni oraz na fb. Proces ubiegania się o stypendia obsługiwany jest przez Dział Rekrutacji i Spraw Studenckich (pomoc dla studentów niepełnosprawnych oferuje Dział ds. Osób z Niepełnosprawnościami). Studenci UKW mogą korzystać ze wsparcia w postaci stypendiów: socjalnego, rektora dla najlepszych studentów, specjalne dla osób niepełnosprawnych oraz z zapomogi.

 • Wsparcie dla osób niepełnosprawnych. Na uczelni funkcjonuje Dział ds. Osób z Niepełnosprawnościami, który oferuje pomoc studentkom i studentom niepełnosprawnym w zakresie m.in. wsparcia psychologicznego, alternatywnych zajęć z wychowania fizycznego i sekcji sportowych (np. goalball, szachy), wsparcia logopedycznego, asystentów osób niepełnosprawnych (dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim oraz dla osób niewidomych zgodnie ze wskazaniem w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności), digitalizacji materiałów dydaktycznych dla osób niewidomych, języka angielskiego dla osób słabosłyszących. Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się również o pomoc finansową i organizacyjną.

 • 1 października dla wszystkich studentów rozpoczyna się rok akademicki, a co za tym idzie - startują również zajęcia zgodnie z planem zajęć. Najczęściej studenci pierwszych roczników 1 października mają spotkanie organizacyjne z opiekunem roku, wtedy dowiesz się najważniejszych rzeczy o studiowaniu. Informacji o terminie i godzinie spotkania szukaj na stronach internetowych poszczególnych kierunków na stronie ukw.edu.pl. Sprawdźcie plan => instrukcja poniżej.

 • Uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego odbywa się na początku października. Inauguracja, czyli jedna z najważniejszych uroczystości jest organizowana w sali koncertowej Copernicanum UKW (ul. M. Kopernika 1). Uczestnictwo w inauguracji jest nieobowiązkowe, ale to ważna część akademickiego ceremoniału, obowiązują stroje formalne.

 • Plany zajęć dla studentów stacjonarnych (dziennych) opublikowane będą w systemie USOSweb. Studenci, którzy pierwszy raz podejmują studia na UKW logują się z wykorzystaniem danych dostępowych do systemu rekrutacyjnego. Studenci starszych roczników logują się na nim podając swój numer PESEL (login) oraz numer i serię dowodu osobistego (hasło). System ten pozwoli Wam nie tylko sprawdzić plan zajęć, ale i oceny, pełni bowiem rolę elektronicznego indeksu (w którym prowadzący zajęcia wpisują wyniki z egzaminów i zaliczeń). Studenci niestacjonarni (zaoczni) planów zajęć powinni szukać na stronie internetowej kierunku. Oceny i inne ważne informacje zawarte będą dla nich również w USOSweb.

 • Elektroniczna Legitymacja Studencka (ELS) to nic innego jak plastikowa karta (przypominająca nieco kartę płatniczą lub dowód) z wbudowanym układem elektronicznym, to dla każdego najważniejszy dokument (legitymacje najprawdopodobniej otrzymacie podczas spotkania z opiekunem roku).

 • Nauczyciele akademiccy. Do wykładowców czy osób prowadzących ćwiczenia zwracać należy się zgodnie z ich stopieniem naukowym, a więc odpowiednio: Pani Profesor/Panie Profesorze lub Pani Doktor/Panie Doktorze oraz Pani Magister/Panie Magistrze. Zdarza się, że prowadzący pełni funkcję dziekana lub prodziekana wydziału bądź dyrektora czy zastępcy dyrektora. Wówczas warto mówić: Pani Dziekan/ Panie Dziekanie lub Pani Dyrektor / Panie Dyrektorze. Jeśli jest rektorem lub prorektorem, stosuj formułę: Pani Rektor/Panie Rektorze.

 • Zajęcia na uczelni. Wykłady, ćwiczenia, laboratoria, konwersatoria to rodzaje zajęć na uczelni wyższej. Wykłady zazwyczaj odbywają się dla całego roku i najczęściej prowadzone są w formie dłuższego monologu poświęconemu określonym zagadnieniom. Ćwiczenia odbywają się w mniejszych grupach i służą pogłębieniu zagadnień przedstawianych na wykładach. Laboratoria (np. komputerowe) służą szkoleniu umiejętności teoretycznych w praktyce. Konwersatoria zaś to nauka języka obcego.

 • Dziekanat pełni ważną rolę pośredniczącą między studentem a uczelnią. To tu będziesz mógł/mogła przedłużyć ważność swojej legitymacji, składać podania i wnioski oraz załatwiać inne urzędowe sprawy. To właśnie dziekanat odpowiada za wydawanie zaświadczeń o statusie studenta i przedłuża ważność legitymacji studenckich.

 • Biblioteka UKW jest jedną z najnowocześniejszych bibliotek w regionie. Mieści się przy ul. K. Szymanowskiego 1 (nieopodal kampusu głównego). Każdy student może korzystać ze zbiorów obejmujących ponad 800 tys. jednostek za pomocą Elektronicznej Legitymacji Studenckiej. Dla Waszej wygody stworzyliśmy możliwość korzystania z kabin do pracy indywidualnej oraz pomieszczenia do pracy zespołowej, gdzie wspólnie możecie przygotować projekty na zajęcia czy przygotowywać się do zaliczeń i egzaminów.

 • Szkolenie biblioteczne. Biblioteka UKW dla studentów rozpoczynających naukę na uczelni organizuje obowiązkowe szkolenia biblioteczne. Ich celem jest przybliżenie najważniejszych zasad umożliwiających sprawne korzystania z biblioteki oraz zgromadzonych zbiorów. Spotkanie trwa 45 min. i pozwala poznać najważniejsze zagadnienia związane z efektywnym korzystaniem ze zbiorów.

 • Centrum dydaktyczno-edukacyjne UKW. Na uczelni działa kilka jednostek, które mają za zadanie pomóc Wam w kształtowaniu Waszej kariery zawodowej i rozwijaniu kompetencji, warto więc skorzystać z pomocy Centrum, w skład którego wchodzą:

  Studium języków obcych i tłumaczeń– oferuje naukę języków obcych oraz daje możliwość zdobycia certyfikatów językowych;
  Studium praktyk – zajmuje się organizacją praktyk i staży studenckich;
  Studium wychowania fizycznego i sportu – realizuje zadania z zakresu kultury fizycznej i sportu w środowisku akademickim naszej uczelni.

 • Biuro Karier - kariera w Twoich ręka
  Już podczas studiów warto nabrać doświadczenia zawodowego. Dzięki pomocy Biura Karier UKW możesz zbadać swoje kompetencje oraz predyspozycje zawodowe, nauczyć się poprawnie formułować dokumenty aplikacyjne, uczestniczyć w targach pracy oraz wielu bezpłatnych warsztatach i szkoleniach oraz zapoznać się z zasadami uruchomienia działalności gospodarczej. Bądź w kontakcie z doradcą zawodowym i znajdź najlepsze oferty praktyk i staży studenckich! Biuro Karier UKW Ci w tym pomoże!

 • Erasmus + Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy współpracuje z prawie 140 uczelniami z całej Europy, dzięki programowi Erasmus + możesz wyjechać na studia do Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Macedonii, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Turcji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch czy na Cypr.

 • Życie studenckie. Jak wiadomo nie od dziś, nie sama nauką student żyje, czas więc...na zabawę. Co roku Samorząd Studencki UKW przygotowuje dla braci akademickiej wiele wydarzeń: Campus studencki w Łazach (obóz adaptacyjny dla pierwszych roczników, wyjazd integracyjny), otrzęsiny (imprezowe pasowania na studenta), juwenalia (Blokadę Łużyka, czyli wielkie grillowanie na ternie kampusu UKW) oraz liczne imprezy tematyczne w zaprzyjaźnionych klubach i pubach.

 • W zdrowym ciele zdrowy duch! Centrum Edukacji Kultury Fizycznej i Sportu UKW to niedawno powstały kompleks mający do zaoferowania studentkom i studentom UKW m.in.: basen, salę sportów walki, siłownię, salę gimnastyczną, korty tenisowe, boisko, salę taneczną, boisko do siatkówki plażowej oraz nowoczesne sale dydaktyczne. W ramach CEKFiS prowadzonych jest kilkanaście sekcji sportowych, spośród których możesz wybrać swoja ulubioną i trenować ją w komfortowych warunkach.

 • Masz problemy? Skorzystaj z Pomocy Psychologicznej. Jeśli masz problemy, nie wahaj się i zgłoś się po pomoc do profesjonalisty. W kryzysowych życiowych sytuacjach, w trudnościach edukacyjnych i interpersonalnych, czy radzeniu sobie z niepełnosprawnością pomocną dłoń wyciągnie do Ciebie dr Kamila Komorowska (pomocpsychologiczna@ukw.edu.pl), która udziela porad w ramach Pomocy Psychologicznej w Domu Studenta nr 1 Romek (ul. Łużycka 24). Nie musisz mierzyć się z przeciwnościami sam/a, daj sobie pomóc!

 • Zdrowie. W razie problemów zdrowotnych, możesz udać się do Przychodni Akademickiej. Aby mieć prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w ramach NFZ, powinieneś mieć własne ubezpieczenie lub być do niego zgłoszonym, np. przez rodzica lub uczelnię. Student to osoba dorosła. A to oznacza, że jeśli chce korzystać z opieki medycznej w ramach NFZ, musisz zadbać o formalności, dzięki którym będziesz miał potwierdzone prawo do świadczeń.

 • Samorząd studencki. Wszystkie ręce na pokład – tak można podsumować działalność Samorządu Studenckiego UKW. Co dwa lata we wszystkich Wydziałach/Instytutach odbywają się wybory do Samorządu Studenckiego. Dokumentem uprawniającym do głosowania jest Elektroniczna Legitymacja Studencka. Jeśli lubisz wyzwania i chcesz mieć wpływ na to, co dzieje się na Uczelni, zgłoś swoja kandydaturę i zostań reprezentantem/ką swoich koleżanek i kolegów.

 • Koła naukowe. Na Uczelni działa kilkadziesiąt kół naukowych. Możesz zostać członkinią/członkiem koła i rozwijać swoje naukowe pasje oraz zdobywać cenne umiejętności. Warto poznać osoby, które interesują się tą samą dziedziną, by móc wymieniać się wiedzą i doświadczeniami. Być może dzięki Twojej pracy w kole, otworzy się przed Tobą możliwość pozostania na uczelni w roli pracownika naukowego. Przyszły pracodawca doceni na pewno Twoje zaangażowanie i szeroki wachlarz przydatnych kompetencji. Rozwijaj swoją naukową pasję na UKW!

WIĘCEJ INFORMACJI W NASZYM PORADNIKU

LOKALIZACJA BUDYNKÓW UKW w Bydgoszczy