Zarządzanie i inżynieria produkcji
To studia dla osób z zacięciem inżynierskim, z predyspozycjami do nauki przedmiotów ścisłych, technicznych, którym jednocześnie nieobce są zagadnienia biznesowe, posiadających predyspozycje menedżerskie, dla osób łatwo podejmujących decyzje, zdecydowanych, rzetelnych, odpowiedzialnych.
Zarządzanie i inżynieria produkcji, jak już sama nazwa sugeruje, łączy wiedzę z dziedziny biznesu z umiejętnościami inżynierskimi. Przygotowanie menedżerskie w powiązaniu z wiedzą techniczną daje gwarancję właściwego rozumienia funkcjonowania rzeczywistych procesów wytwórczych zachodzących w przedsiębiorstwach.
Studenci zostaną wyposażeni w specjalistyczne umiejętności z zakresu zarządzania, organizacji i projektowania procesów technologicznych w określonym sektorze gospodarki.
To studia dla osób z zacięciem inżynierskim, z predyspozycjami do nauki przedmiotów ścisłych, technicznych, którym jednocześnie nieobce są zagadnienia biznesowe, posiadających predyspozycje menedżerskie, dla osób łatwo podejmujących decyzje, zdecydowanych, rzetelnych, odpowiedzialnych.
„ - Chciałbym uprzedzić wszystkich, że na tym kierunku liczenie, matematyka, abstrakcyjne myślenie, wzory, to norma przez 3 i pół roku więc jeśli ktoś myśli, że nie będąc ścisłowcem prześliźnie się jakoś przez pierwszy rok, a potem „z górki" to jest w błędzie i będzie bardzo cierpiał. Jak ktoś nie lubi liczenia i analiz to niech wybierze inny kierunek. Tu matematyka jest non stop i często w swej najciemniejszej, a nawet najnudniejszej odsłonie. Ja ścisłowcem jestem nie najgorszym, a i tak na polibudzie miałem chwile załamania” - ostrzega Marcin.
Zarządzanie i inżynierię produkcji można studiować na uczelniach technicznych, przyrodniczych, ekonomicznych oraz w niepublicznych szkołach wyższych. W zależności od profilu uczelni, oferowane specjalności pozwalają kształcić się w określonych dziedzinach.
Zarządzanie i inżynieria produkcji - specjalności
Przykładowe specjalności na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji:
- zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy w przedsiębiorstwach produkcyjnych
- zarządzanie gospodarką odpadami
- zarządzanie produkcją
- zarządzanie produkcją sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego i marketing przemysłowy
- zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy w procesie produkcji
- zarządzanie jakością i technologią w procesie produkcji
- zarządzanie ochroną środowiska w procesie produkcji
- zarządzanie transportem i logistyką w procesie produkcji i usług
- ekoinnowacje - technologie ochrony środowiska
- informatyczne systemy sterowania i techniki cyfrowe
- technologie biomedyczne i materiałowe
- zarządzanie przedsiębiorstwem
- inżynieria jakości i zarządzania.
Zarządzanie i inżynieria produkcji - przedmioty na studiach
Wybrane przedmioty w programie nauczania:
mikroekonomia, matematyka, prawo, makroekonomia, statystyka opisowa, marketing, prawo gospodarcze, ekologia i zarządzanie środowiskowe, matematyka dyskretna, chemia, fizyka, badania operacyjne, bhp oraz ergonomia, podstawy zarządzania, logistyka, materiałoznawstwo, podstawy programowania, procesy i techniki produkcyjne, projektowanie inżynierskie, bazy danych, systemy operacyjne.
Studenci poznają algorytmy i złożoności, języki i paradygmaty programowania, architektura systemów komputerowych, zarządzanie zasobami ludzkimi, nauki techniczne, rachunek kosztów dla inżynierów, komputerowe wspomaganie prac inżynierskich, inżynieria oprogramowania, metrologia, grafika inżynierska, zarządzanie jakością, rachunkowość finansowa, informatyka w zarządzaniu, projektowanie aplikacji internetowych, zarządzanie produkcją i usługami, zarządzanie projektami, finanse, rachunkowość zarządcza, zachowania organizacyjne.
Praca po Zarządzaniu i inżynierii produkcji
Inżynierowie, absolwenci kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji będą poszukiwani w przedsiębiorstwach, gdzie trzeba łączyć wiedzę inżynierską w zakresie technologii produkcji z wiedzą z zakresu zarządzania, umiejętnie stosować systemy informatyczne w sferze zarządzania oraz przygotowania i organizacji produkcji, kierować systemem zarządzania jakością, systemami produkcyjnymi, zespołami ludzkimi.
Mogą pracować w zakładach przemysłowych, firmach doradczych i audytorskich, ośrodkach badawczo - rozwojowych, instytutach naukowych, laboratoriach, przemyśle energetycznym, elektro-maszynowym, własnych firmach produkcyjno-handlowych, instytucjach obsługi wyposażenia technicznego, firmach deweloperskich, urzędach samorządu terytorialnego.
Menadżerowie produkcji mogą podjąć pracę na stanowiskach kierowniczych w przedsiębiorstwach produkcyjnych w pionie dyrektora ds. produkcji, w dziale głównego technologa, w działach przygotowania produkcji, marketingu, logistyki czy zbytu.