Zarządzanie i Inżynieria Produkcji we WSZOP - odpowiedź na potrzeby rynku
Inżynieria produkcji – to dyscyplina naukowa zajmująca się zasadami projektowania wyrobów i procesów, podstawami sterowania, eksploatacji, organizacji i zarządzania procesami wytwarzania.
Studia Zarządzanie i Inżynieria Produkcji (ZIP) prowadzone na Wydziale Nauk Technicznych w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach (WSZOP) plasują się od lat na pierwszym miejscu wśród najbardziej obleganych kierunków w naszej Uczelni. Pierwszy stopień studiów trwa siedem semestrów i kończy się uzyskaniem tytułu inżyniera. Po studiach drugiego stopnia, które realizowane są przez okres trzech semestrów, absolwent uzyskuje tytuł magistra. Plan studiów inżynierskich wyodrębnia 3 podstawowe grupy przedmiotów: ogólne, kierunkowe w tym inżynierskie oraz ekonomiczne.
Student na czwartym semestrze studiów inżynierskich wybiera specjalność – największym zainteresowaniem cieszą się te przyszłościowe (związane z logistyką, zarządzaniem jakością, gospodarką odpadami, bezpieczeństwem pożarowym oraz bezpieczeństwem i higieną pracy).
Nowoczesna infrastruktura laboratoryjna zapewnia absolwentom zdobycie wysokich kwalifikacji inżynierskich. Pracownie wyposażone są w wielostanowiskową aparaturę do prowadzenia ćwiczeń oraz do realizacji prac dyplomowych. Dzięki środkom z Unii Europejskiej zakupiono sprzęt do laboratoriów, w tym do unikatowego w skali kraju laboratorium zagrożeń fizycznych w środowisku pracy.
W pracowniach laboratorium komputerowego studenci nabywają umiejętności informatyczne. Proces kształcenia inżyniera wspomagany jest przez profesjonalne oprogramowanie (AutoCad, Pathfinder, PyroSim, 3DSSPP, MULTISIM, Matlab-Simulink, Robo Works). Laboratorium posiada certyfikat Laboratorium Edukacyjnego ECDL.
Jako jedna z trzech uczelni w kraju, WSZOP ma zawartą umowę na hosting i oprogramowanie SAP® na potrzeby badawcze i edukacyjne z centrum kompetencyjnym SAP University Competence Center (UCC). Gwarantuje to praktyczną naukę najpopularniejszego na świecie zintegrowanego systemu logistycznego klasy ERP, wspomagającego zarządzanie. System SAP® jest programem logistycznym stosowanym w ponad 120 krajach – zarówno w korporacjach, jak i małych czy średnich przedsiębiorstwach.
Zarządzanie i Inżynieria Produkcji jest kierunkiem studiów, utworzonym z potrzeby rynkowej prywatyzacja gospodarki. Powstawanie setek małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych, wymusiło kształcenie fachowców – inżynierów znających dobrze zagadnienia techniczne, posiadających podstawową wiedzę z zakresu zarządzania, gospodarki finansowej i prawa.
Po studiach
Absolwenci WSZOP nie mają trudności ze zdobyciem pracy. Statystyki wskazują, że przedsiębiorstwa mogą zatrudnić kilkanaście tysięcy osób z wykształceniem wyższym technicznym. Zdobyte podczas studiów umiejętności są istotne dla przyszłych pracodawców. Dzięki nim absolwenci posiadają szerokie perspektywy kariery zawodowej.
Dodatkowe uprawnienia możliwe do uzyskania podczas studiów:
- Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych (ECDL)
- Certyfikat Audytora Wewnętrznego Zintegrowanego Systemu Zarządzania
- Certyfikat Audytora Systemu Zarządzania Jakością
- Certyfikat Audytora Wewnętrznego Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy
- Uprawnienia inspektora p.poż.
Współpraca naukowa
Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach jest członkiem Komitetu Technicznego Polskiego Komitetu Normalizacyjnego ds. Zagrożeń Chemicznych i Pyłowych w Środowisku Pracy oraz ds. Techniki Zagrożeń w Górnictwie. Współpracuje z Instytutem Polimerów PAN w Zabrzu oraz z Głównym Instytutem Górnictwa, z którym tworzy Centrum Naukowe. Dzięki temu studenci mogą realizować prace dyplomowe w laboratoriach badawczych partnerów.
Akredytacja
Kierunek ZIP w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach został trzykrotnie pozytywnie oceniony przez Polską Komisję Akredytacyjną.
Więcej na: www.wszop.edu.pl
Zobacz także Prezentację WSZOP w serwisie