Zdrowie pisane Naturoterapią w GWSP
GWSP Chorzów to uczelnia, która zgodnie ze swoim hasłem uczy „z przyjemnością”, czyli z pasją, chęcią i zamiłowaniem do danej dyscypliny. Na rynku pracy potrzebni są specjaliści od terapii naturalnych, których wiedza i umiejętności pozwolą zadbać o najcenniejszy dar - zdrowie.
Zdrowie - wartość największa i najcenniejsza ze wszystkich, jakie posiadamy. Poeta tak o nim pisał:
„Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz, Aż się zepsujesz.”
Wielu z nas wie, jak cenny jest to dar i jak łatwo można go stracić. Nowoczesność nasuwa nam znany przez setki lat trend jakim jest nastawienie na profilaktykę i powrót do natury. Media, literatura i kultura coraz częściej podsuwają nam styl życia – eco. Zdrowie jest jego fundamentem. Jednak nie każdy z nas wie jak to zrobić. Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Karola Goduli w Chorzowie postanowiła zadbać o to, co najcenniejsze - o zdrowie, tworząc w ubiegłym roku nową specjalność studiów licencjackich na kierunku Terapia artystyczna i temat studiów podyplomowych. Jest nią Naturoterapia.
A czym tak naprawdę jest naturoterapia i kim są naturoterapeuci?
Można stwierdzić, że jest to tzw. medycyna naturalna, niekonwencjonalna. Wykorzystuje do tego wiedzę z zakresu m.in. ajurwedy, ziołolecznictwa, bioenergoterapii, czy apiterapii. Terapie naturalne wspierają leczenie, przywracają i utrzymują zdrowie, a przede wszystkim dbają o profilaktykę. Nowoczesna naturoterapia jest wielodyscyplinarna, z każdej strony uważnie „przygląda się” pacjentowi „badając” jego dolegliwości. Terapie naturalne mają zapobiegać chorobom, bądź je leczyć. Głównym założeniem jest równowaga. Organizm człowieka, tak jak otaczająca nas przyroda, powinien żyć harmonii ze sobą.
Zawód naturoterapeuty wiąże się ze zdobyciem umiejętności, wiedzy i kompetencji związanych z nauką o zdrowiu. To osoby, które wiedzą jak i co czerpać z natury. Naturoterapeuta zakłada, że podświadomie organizm człowieka potrafi sam się uleczyć, posiada wrodzoną zdolność do regeneracji i tą właśnie zdolność wspiera. Specjalista naturoterapeuta to człowiek charakteryzujący się szeroką wiedzą z zakresu nauk medycznych, nauk o zdrowiu i kulturze fizycznej, jest empatyczny i skoncentrowany na pomocy drugiemu z wykorzystaniem nabytej i ciągle uaktualnianej wiedzy. Naturoterapeuta mądrze korzysta z natury, wie co leczy, a co szkodzi, dzięki czemu wspiera i uzupełnia medycynę konwencjonalną. Praca w tym zawodzie polega również na zgłębieniu wielu obszarów ludzkiego organizmu. Poznania przyczyn powstania chorób i leczenia ich skutków, a przede wszystkim niedopuszczaniu do ich powstania. Bazuje on na mocnej relacji pacjenta ze specjalistą. Musi on aktywnie słuchać swojego podopiecznego, ponieważ bardzo często w tym co i jak mówi ukryta jest odpowiedź o chorobie, czy pojawiających się symptomach choroby.
GWSP Chorzów to uczelnia, która zgodnie ze swoim hasłem uczy „z przyjemnością”, czyli z pasją, chęcią i zamiłowaniem do danej dyscypliny. Na rynku pracy potrzebni są specjaliści od terapii naturalnych, których wiedza i umiejętności pozwolą zadbać o najcenniejszy dar - zdrowie. „W roku akademickim 2014/2015 po raz pierwszy uruchomiliśmy studia licencjackie na specjalności Naturoterapia. Studenci są bardzo zadowoleni z programu studiów, praktycznego prowadzenia zajęć. Przyciągnęliśmy prawdziwych pasjonatów, którzy znakomicie odnajdują się w tego typu dyscyplinie naukowej. Mamy nadzieję, że nowy nabór będzie równie udany.” – mój Joanna Żyta z Działu promocji i PR. GWSP Chorzów nie zatrzymuje się tylko na studiach licencjackich. „Cały czas trwa rekrutacja na studia podyplomowe z Naturoterapii. Naszą nowością są również studia podyplomowe: Joga i ajurweda” mówi Żyta. „Jesteśmy dumni, że na śląskuudało się nam strwożyć specjalność propagującą zdrowy styl życia” dodaje.
„W zdrowym ciele, zdrowy duch” – świat zmierza w kierunku EKO. Nowoczesność, dzisiaj, to powrót do natury, do zdrowego stylu życia. Uczmy się zapobiegać chorobą, korzystając z wiedzy i doświadczenia naturoterapeutów – specjalistów od terapii naturalnych.