Jakiego artykułu szukasz?

​Zdrowie środowiskowe – to kierunek, który warto studiować

Zdrowie środowiskowe realizowane w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym jest pierwszym i jedynym w Polsce kierunkiem studiów o interdyscyplinarnym charakterze. Jest to jedyny kierunek studiów posiadający certyfikat „Lider Jakości Kształcenia” w północnej Polsce.

​Zdrowie środowiskowe – to kierunek, który warto studiować

Zdrowie środowiskowe realizowane w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym jest pierwszym i jedynym w Polsce kierunkiem studiów o interdyscyplinarnym charakterze.

Nowatorski program kształcenia oparty jest o cztery filary wiedzy: (1) nauki przyrodnicze, (2) nauki medyczne, (3) prawo, w tym prawo ochrony środowiska i prawo pracy, (4) elementy zarządzania, w tym systemy zarządzania jakością, środowiskiem, bezpieczeństwem i higiena pracy (wg ISO 9001, 14001, 18001) oraz system analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli HACCP.

Program każdego modułu ma charakter autorski. Absolwenci zdobywają wiedzę z obszaru prawa i medycyny w wymiarze godzinowym znacząco większym niż absolwenci innych kierunków nieprawniczych i niemedycznych. Są zatem lepiej przygotowani do pracy w administracji lub na styku gospodarka/administracja niż studenci kierunków pokrewnych.

Program studiów łączy, w unikatowy sposób, tak różne obszary wiedzy, a jednocześnie zapewnia absolwentom aktualność i kompleksowość wykształcenia oraz kompetencje obejmujące obszary wpływu środowiska na zdrowie człowieka.

Potwierdzeniem oryginalności i nowatorstwa kierunku jest fakt, iż Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego przyznała studiom Zdrowie Środowiskowe akredytację „Studia z przyszłością 2017” oraz certyfikat „Lider Jakości Kształcenia”. Jest to jedyny kierunek studiów posiadający taki certyfikat w północnej Polsce!

Akredytacja przez organy zewnętrzne potwierdza, iż proces edukacyjny realizowany jest według nowoczesnego i innowacyjnego programu kształcenia, dobrze odpowiadający na potrzeby przyszłego rynku pracy, zgodny z oczekiwaniami otoczenia społeczno-gospodarczego. Potwierdza to liczba współpracujących z Zakładem Toksykologii Środowiska GUMed podmiotów gospodarczych.

Łatwo jest sobie wyobrazić jaki zawód będzie wykonywał absolwent kierunku, np.: lekarskiego, dietetyki czy prawa. Zdecydowanie trudniej jest podać zawód/stanowisko o które można się ubiegać po kierunku zdrowie środowiskowe. I tu niespodzianka, wiedza i kompetencje, jakie można zdobyć studiując na naszym kierunku, dają szeroki wachlarz możliwości znalezienia pracy w wielu obszarach, począwszy od specjalisty ds. BHP, ochrony środowiska, pomiarów emisji zanieczyszczeń, ocen środowiskowych, kontroli jakości środowiska, zarządzania środowiskiem wg ISO 14001, zarządzania systemem BHP wg ISO 18001, zarządzania jakością wg ISO 9001 i bezpieczeństwem żywności wg HACCP po funkcję inspektora we WIOŚ czy Sanepid.

Ponadto, dzięki nabytym umiejętnościom można znaleźć pracę w: administracji polskiej i unijnej; jednostkach zajmujących się zdrowiem publicznym, epidemiologią i środowiskiem; różnych obszarach działalności gospodarczej; jednostkach naukowych i badawczych oraz firmach edukacyjnych i szkoleniowych.

Żadna Uczelnia nie kształci absolwentów o takim profilu, co stanowi dodatkowy atut na rynku pracy. Ponadto, dzięki współpracy i wsparciu ze strony otoczenia gospodarczego już na I roku studiów fundowane są stypendia naukowe.

Studenci po II roku studiów odbywają praktyki zawodowe w firmach, dzięki czemu są lepiej przygotowani do wymogów stawianych przez współczesną gospodarkę.

Już w latach 70. ubiegłego wieku zdawano sobie sprawę, że jedną z najistotniejszych barier rozwoju społeczno-gospodarczego jest środowisko (raport U-Thant’a, 1969). Jego jakość ma podstawowe znaczenie dla zdrowia i jakości życia człowieka. Świadomość tego faktu legła u podstaw powstania idei zrównoważonego rozwoju, czyli rozwoju z poszanowaniem środowiska, która wpisana jest również w Konstytucję RP (Art.5).

Realizacja tej idei w różnych obszarach życia społecznego i gospodarczego wymaga kompetentnych kadr. Od 1989 roku, pod egidą WHO, organizowane są wspólne międzynarodowe konferencje Ministrów Zdrowia i Ministrów Środowiska, na których definiowane są najważniejsze problemy występujące w obszarze zdrowia, a generowane przez środowisko, zmieniające się w wyniku antropopresji, ale także zmian klimatycznych. Przedstawiciele naszego MŚ uczestniczą w tych konferencjach, niestety poza deklaracjami nie są podejmowane praktycznie żadne działania. Brak w administracji państwowej i samorządowej specjalistów w zakresie zdrowia środowiskowego skutkuje szeregiem zaniechań i zaniedbań.

W krajach rozwiniętych i rozwijających się, w odpowiedzi na wzrost potrzeb zarówno w gospodarce jak i administracji, od lat gwałtownie rośnie obszar edukacyjny i badawczo-rozwojowy określany pojęciem Environmental Health (Zdrowie Środowiskowe), który z czasem wygenerował nowe specjalności realizowane na różnych poziomach edukacji. Tej tendencji niestety nie obserwujemy w naszym kraju. Zagadnienia zdrowia środowiskowego poruszane są w nielicznych uczelniach w wymiarze 15-40 godz. W Polsce brak jest specjalistów w zakresie oceny wpływu stanu środowiska na zdrowie człowieka (HRA-Health Risk Assessment), także w środowisku pracy (zakres BHP). Takie kompetencje są oczekiwane od kandydatów zatrudnianych w RDOŚ, WIOŚ, Sanepid, PIP, wydziałach Ochrony Środowiska i Zdrowia w administracji lokalnej i państwowej, ale także w komórkach/firmach świadczących usługi z zakresu BHP, firmach konsultingowych (raporty z Ocen Oddziaływania na Środowisko, OOŚ - wymóg prawny obejmuje także ryzyko zdrowotne, w polskich raportach praktycznie niewykonywane), bankach przy ocenie ryzyk środowiskowych i firmach ubezpieczeniowych. W wielu agendach Unii Europejskiej ciągle brakuje przedstawicieli Polski, którzy reprezentowaliby interes naszego kraju także w bardzo ważnych obszarach z pogranicza zdrowia i środowiska.

W rozmowach z szefami wyżej wspomnianych organizacji słyszymy o dużym zapotrzebowaniu na kompetencje, które nasi absolwenci uzyskują w toku studiów. W społeczeństwie (u absolwentów szkół średnich oraz ich rodziców) wiedza o możliwościach budowania swojej pozycji zawodowej w oparciu o wiedzę i umiejętności uzyskane na kierunku zdrowie środowiskowe jest ciągle niewystarczająca. Mimo zmian w gospodarce i w rynku pracy, ciągle jeszcze spotykamy się z oczekiwaniem uzyskania konkretnego zawodu (księgowa, stomatolog, architekt itd.) Podczas gdy na rynku pracy coraz bardziej potrzebni są wzrasta zapotrzebowanie na kompetencje do rozwiązywania problemów, w tym problemów z obszaru zdrowia środowiskowego. Niemal każde działanie podejmowane przez człowieka ingeruje w środowisko, już obecnie przy sporządzaniu przeglądów środowiskowych, a jeszcze bardziej w przyszłości wymagana będzie, dla planowanych działań, prognoza skutków środowiskowych (w tym wpływu na zdrowie ludzi).

Zapraszamy do kontaktu z nami oraz na naszą stronę internetową, funpage na Facebooku i konto na Instagramie.

Komentarze (6)

GUM
Cześć, do 20.09.2021 trwa rekrutacja uzupełniająca na studia II stopnia na kierunku Zdrowie Środowiskowe i BHP w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Zostało jeszcze kilka wolnych miejsc. Zachęcam do zapoznania się z programem studiów i perspektywami zatrudnienia https://rekrutacja.gumed.edu.pl/55723.html
16.09.2021
06.08.2021
Student
Obecnie trwa rekrutacja na studia II stopnia na kierunku Zdrowie Środowiskowe i BHP w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, która potrwa do 03.09.2021 r. Zachęcam do zapoznania się z programem studiów i perspektywami zatrudnienia https://rekrutacja.gumed.edu.pl/55723.html
MS
Ukończyłem ten kierunek i pracuję w laboratorium mikrobiologicznym. Pasję do mikrobiologii odkryłem w sobie dopiero na studiach, w trakcie laborek. A jest ich dosyć sporo, jak również wizyt w firmach :)
02.08.2021
24.04.2020
Paweł
Witam Chce się dostać w tym roku na Zdrowie Środowiskowe. Myślicie, że łatwo się będzie dostać?
pp
Skończyłam ten kierunek i pracuję jako BHP'owiec. Nie miałam problemów ze znalezieniem pracy. Jeśli lubisz jak dużo się dzieje, to tam nie będziesz narzekać na nudę!
26.11.2019
24.02.2019
Klaudia
ciekawy program studiów
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
  • Politechnika Śląska
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Collegium Humanum w Lublinie
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Collegium Humanum w Poznaniu
  • Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu
  • Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej HORYZONT
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Akademia Nauk Stosowanych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Collegium Humanum w Rzeszowie
  • Politechnika Częstochowska
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Collegium Humanum w Szczecinie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Collegium Humanum w Kielcach
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Collegium Civitas w Warszawie
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Collegium Humanum w Katowicach
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Politechnika Łódzka
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Uniwersytet Kaliski
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Collegium Humanum w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Uniwersytet Wrocławski
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Akademia Zamojska
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Politechnika Poznańska
  • Akademia Medyczna Humanum w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Collegium Humanum w Gdańsku
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Collegium Humanum we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Akademia Tarnowska
  • Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Uniwersytet Gdański
  • Akademia Katolicka w Warszawie, Collegium Bobolanum
  • Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku