Jakiego zawodu szukasz?

Główny technolog

Główny technolog wykonuje, koordynuje i nadzoruje prace związane z opracowywaniem i wdrażaniem technologii wytwarzania wyrobów przemysłowych. Sprawuje nadzór technologiczny nad produkcją i zarządza pracownikami działu technologicznego.

Główny technolog

Zakres obowiązków głównego technologa:

  • określanie i realizowanie strategii w zakresie rozwoju produktów i technologii z uwzględnieniem kosztów i efektywności produkcji;
  • zbieranie i analizowanie informacji na temat oczekiwań klientów i zapotrzebowania rynku;
  • poszukiwanie na rynku nowych rozwiązań technicznych i technologicznych oraz inicjowanie ich wdrożenia;
  • projektowanie procesów technologicznych i opracowywanie dokumentacji technologicznej z uwzględnieniem optymalizacji procesu produkcji;
  • sprawowanie nadzoru nad aktualnością i kompletnością dokumentacji konstrukcyjnej i technologicznej;
  • przeprowadzanie prób technologicznych, kreowanie nowych produktów;
  • wdrażanie nowych produktów, planowanie, projektowanie nowych linii montażowych lub produkcyjnych;
  • nadzór technologiczny nad kolejnymi fazami produkcji;
  • współpraca przy projektowaniu i wdrażaniu systemów jakości zgodnie z procedurami przyjętymi w firmie;
  • koordynowanie pracy działu technologicznego, organizacja pracy podległych pracowników i nadzór nad jej przebiegiem;
  • współpraca z innymi działami związanymi z procesem technologicznym i realizacją produkcji.

Jak zostać głównym technologiem?

Podstawowym wymogiem do pracy na stanowisku głównego technologa jest wyższe wykształcenie techniczne, często uzyskane w dziedzinie związanej z profilem działalności przedsiębiorstwa, które zatrudnia taką osobę. Istotne jest także doświadczenie w obsłudze zaawansowanych technologii w określonej branży lub praca na stanowiskach kierowniczych. Kierunki inżynierskie oferują przede wszystkim politechniki, uczelnie technologiczno-przyrodnicze oraz wybrane szkoły wyższe.

Kandydat na głównego technologa powinien mieć predyspozycje do kierowania kapitałem ludzkim, umiejętności organizacji pracy własnej i podległego personelu, a także zaangażowanie w wypełnianiu powierzonych obowiązków. Zdolności analityczne i numeryczne, oraz dogłębna wiedza w zakresie obsługi urządzeń i technologii, wykorzystywanych na terenie przedsiębiorstwa jest bezwzględnie wymagana.

Ile zarabia główny technolog?

Miesięczne wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi 5 984 PLN brutto. Co drugi główny technolog produkcji otrzymuje pensję od 4 347 PLN do 8 145 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych głównych technologów produkcji zarabia poniżej 4 347 PLN brutto. Na zarobki powyżej 8 145 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych głównych technologów produkcji. Zarobki zależą od stażu pracy oraz posiadanych kwalifikacji i sięgają nawet 12 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Powiązane zawody

Komentarze (2)

Stanisław
Starszy technolog bezposrednio po awansie ma 12000 brutto. Czasem technolog w normalnym zakładzie ma 12000 brutto (nie liczac dodatków i premi). Kierownikiem produkcji czy magazynu moze zostać kazdy, technologiem juz nie. Cieżko jest znaleźć dobrego technologa.
12.01.2025
19.02.2024
kuba
Lol, za klepanie bezwartosciowego kodu placi sie wiecej, kapitalizm to dno.