Grawer jest zawodem o charakterze usługowym. Do głównych zadań grawera należy projektowanie wyrobów grawerskich, przygotowywanie materiału, nanoszenie wzorów, ornamentów, logotypów, informacji i liternictwa na metale i niektóre materiały niemetalowe. Spod ręki grawera wychodzą np. grawery na biżuterii, sztućcach, trofeach, szyldach, tabliczkach, etykietkach, brelokach, artykułach piśmienniczych, naczyniach szklanych czy dyplomach wykonanych z różnych materiałów.
Oprócz tradycyjnego grawerstwa ręcznego i maszynowego w ostatnich latach rozpowszechniły się metody grawerowania przy użyciu maszyn sterowanych cyfrowo (tzw. ploterów grawerskich lub frezarko-grawerek) oraz laserów grawerujących o różnych typach głowic.
Zadaniem grawera jest wykonywanie obróbki w taki sposób, aby uzyskać zamierzony efekt opisany w projekcie lub zleceniu klienta, niezależnie od tego, jakimi metodami grawerowania, technologiami czy narzędziami będzie się posługiwał.
Grawer jest odpowiedzialny za poprawne odczytanie projektu dostarczonego w postaci szkicu, opisu, rysunku technicznego, dobranie materiałów, dobranie lub wykonywanie narzędzi potrzebnych do zrealizowania projektu. Odpowiada za jakość i estetykę wykonanej pracy oraz prawidłowe eksploatowanie maszyn i urządzeń.
Predyspozycje do pracy
Najistotniejsze w pracy grawera są ponadprzeciętne umiejętności manualne. Powinien cechować się dużą dokładnością, precyzją i cierpliwością, a także posiadać zmysł artystyczny i poczucie estetyki.
Nieodłącznym elementem jego pracy jest komunikowanie się z klientami.
Przygotowanie do zawodu uzyskać można w szkołach średnich (branżowych lub technikach) o profilu adekwatnym do charakteru przyszłej pracy, przykładowo z zakresu mechaniki precyzyjnej. Można również poznać tajniki profesji na specjalistycznych kursach grawerskich.
Ile zarabia grawer?
Według źródeł na bazie ankiet internetowych - grawer zarabia od 4000 zł do 6000 zł.