Guwernantka
Guwernantka to domowa nauczycielka. Nie należy jej jednak mylić z opiekunką do dziecka, bo jest to osoba o najwyższych kompetencjach. Musi mieć wykształcenie wyższe pedagogiczne, umiejętność gry na instrumentach, zdolności plastyczne, a zazwyczaj posługiwać się biegle przynajmniej jednym językiem obcym. Musi mieć wiedzę z psychologii rozwojowej dziecka, znać zasady bezpieczeństwa, umieć udzielić pierwszej pomocy, zaplanować wyżywienie i zadbać o właściwy dobór zabawek.
Na dobrą sprawę trudno dzisiaj określić status społeczny guwernantki. Stereotypowe myślenie o tym zawodzie przenosi nas do XIX i początków XX wieku, gdy zamożni właściciel majątków ziemskich sprowadzali dla swych dzieci guwernantki lub guwernerów. Ci uczyli ich dobrych manier, czytania, pisania, rachowania, geografii, historii, języków obcych, a w przypadku dziewcząt, gry na fortepianie, śpiewu czy haftu. Obecnie profesja ta odradza się na nowo i wszystko wskazuje na to, że cieszyć się będzie coraz większym uznaniem społecznym.
Jak zostać guwernantką?
Najczęściej guwernantkami zostają nauczycielki. Maja za sobą studia wyższe, znają programy nauczania, przeszły szkolenia pedagogiczne i psychologiczne. Ale są wśród guwernantek także żony byłych dyplomatów czy panie, które zakończyły karierę w firmach, a teraz postawiły na nowy rodzaj aktywności. Istnieją specjalne kursy dla guwernantek, które wyposażają kandydatki do tego zawodu w niezbędną wiedzę. Profesję tę wybierają najczęściej osoby po studiach pedagogicznych lub psychologicznych.
Oczekiwania wobec guwernantki
Rodzice, którzy decydują się na zatrudnienie guwernantki chcą, by ich dziecko zdobyło nie tylko określone umiejętności (z zakresu programu szkolnego nauczania, śpiewu, gry na flecie, języków obcych, savoir-vivre), ale zostało nauczone racjonalnego myślenia, sposobów organizacji czasu, rozwinęło zdolności koncentracji, pamięci logicznej czy odkryło w sobie pasję do teatru bądź malarstwa. Dlatego do wykonywania tego zawodu niezbędna jest specyficzna osobowość. Z jednej strony wysoka kultura osobista, a z drugiej zdecydowanie i konsekwencja. Oprócz tego guwernantka ma zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Gdy trzeba, ma je dowieźć w określone miejsce. To oznacza konieczność posiadania prawa jazdy. W pewnym sensie musi być osobą wszechstronnie wykształconą.
Zarobki guwernantek
Wynagrodzenie guwernantki może być rozliczane godzinowo lub miesięcznie. W pierwszym przypadku stawki są na poziomie 40-80 zł za godzinę. W przypadku wynagrodzenia miesięcznego są to kwoty między 3,7 tys. zł, a 10 tys. złotych.