Mikrobiolog
Mikrobiolog zajmuje się badaniem drobnoustrojów i środowiska, w którym występują: ludzi, zwierząt, roślin. Najważniejszym zakresem jego zainteresowania są zjawiska i procesy zachodzą w danej z tych grup.
Mikrobiolog analizuje, bada, gromadzi wiedzę oraz komentuje zjawiska, które go otaczają. Jego celem jest ciągłe poszerzanie wiedzy społeczeństwa na temat otaczającego nas środowiska. W tym celu mikrobiolog przeprowadza eksperymenty laboratoryjne i terenowe, poszukuje nowych form leczenia po zarażeniu wirusem czy bakterią, a także stara się znaleźć wykorzystanie dla swojej wiedzy w medycynie, weterynarii, przemyśle czy rolnictwie.
Mikrobiolog może się specjalizować w jednej z następujących dziedzin mikrobiologii:
- mikrobiologia ogólna - zajmuje się charakterystyką ogólnych, najbardziej podstawowych pojęć z dziedziny mikrobiologii: fizjologia, anatomia, rozmnażanie, środowisko życia drobnoustrojów, wpływ drobnoustrojów na ich środowisko życia i inne organizmy
- mikrobiologia szczegółowa - zajmuje się aktualizowaniem danych o osiągnięcia najnowszych badań systematycznych, realizuje szczegółowe badanie mikroorganizmów poszczególnych gatunków, prowadzi systematykę drobnoustrojów oraz charakterystykę poszczególnych taksonów klasyfikacji:
- mikrobiologia przemysłowa - związana jest z biotechnologią, dotyczący możliwości wykorzystania drobnoustrojów do procesów przemysłowych (przemysł: chemiczny, farmaceutyczny, kosmetyczny, piekarniczy, browarniczy, winiarski oraz oczyszczanie ścieków). Dziedzina ta zajmuje się wykrywaniem, badaniem i dostosowaniem do przemysłowego wykorzystania metabolicznych procesów, właściwości drobnoustrojów.
- mikrobiologia środowiskowa - dotyczy wpływu drobnoustrojów na ożywione i nieożywione elementy środowiska oraz wpływu tych elementów na mikroorganizmy. Zajmuje się badaniem środowisk występowania drobnoustrojów, również tych najbardziej wymagających (słone i gorące jeziora USA, głębiny oceaniczne, pustynie itp.) i opisywaniem właściwości, które umożliwiają im bytowanie w tych często niesprzyjających warunkach. Praktycznie mikrobiologia środowiskowa dostarcza wiadomości jak wykorzystywać drobnoustroje do oczyszczania ścieków, odradzania terenów "jałowych"/ubogich biologicznie
- mikrobiologia lekarska - dziedzina związana z medycyną, zajmuje się badaniem mikroorganizmów pod względem ich wpływu na organizmy żywe, człowieka, zwierzęta i rośliny. Opisuje przebieg chorób, sposoby leczenia, profilaktyki.
- mikrobiologia weterynaryjna - zajmuje się badaniem oddziaływania drobnoustrojów chorobotwórczych na zwierzęta
- mikrobiologia sanitarna - sposoby rozprzestrzeniania się drobnoustrojów patogennych dla roślin
- mikrobiologia gleby - drobnoustroje w środowisku glebowym
Jak zostać mikrobiologiem?
Osoba, która chce pracować w zawodzie mikrobiologa, musi ukończyć studia wyższe, najlepiej na kierunkach Mikrobiologia, Mikrobiologia stosowana, Biologia. W przypadku mikrobiologii lekarskiej, trzeba ukończyć kierunek lekarski ze specjalizacją mikrobiologiczną.
Mikrobiolog musi być osobą pełna pasji wiedzy, dobrze zorganizowaną, dokładnie i sumiennie wykonywać powierzone mu zadania, aby przebadany materiał był w pełni sprawdzony. Jest to także zawód, w którym wymaga się pomysłowości i kreatywności w poszukiwaniu nowych zastosowań dla badanych organizmów.
Gdzie do pracy?
Mikrobiolog powinien szukać zatrudnienia w laboratoriach, instytucjach i ośrodkach badawczych, na uczelniach (to one dają bardzo dobre warunki do pracy naukowej i badawczej) czy w komercyjnych przedsiębiorstwach, które specjalizują się w tej dziedzinie. Specjaliści z tej dziedziny pracują w jednostkach kontrolno-pomiarowych, określonych działach firm przemysłu spożywczego, farmaceutycznego, kosmetycznego a także instytucjach z obszaru biologii medycznej, ochrony środowiska czy ochrony zdrowia.
Zarobki mikrobiologów
W Polsce mikrobiolog zarabia od 2800 do 5500 zł. Jego wynagrodzenie uzależnione jest od miejsca pracy, doświadczenia oraz wyników badawczych.