Modelka
Modelka lub model to osoba prezentująca ubiory, uczesania, biżuterię lub kosmetyki w trakcie pokazów mody.
Współczesne modelki są angażowane również do spotów reklamowych i filmów, stają się "twarzą" chcących się liczyć na rynku firm. Dotyczy to nie tylko firm kosmetycznych czy wydawców magazynów mody, ale każdej firmy, która pragnie być utożsamiana z pięknem. W sztuce znaczenie tego pojęcia nie zmieniło się od wieków: modelki i modele pozują malarzom, rzeźbiarzom i fotografom.
Predyspozycje do zawodu
Od modelki czy modela wymaga się przede wszystkim odpowiedniego wzrostu, proporcjonalnej sylwetki, urody, wdzięku, panowania nad ciałem, poczucia rytmu i dbałości o wygląd.
Zapotrzebowanie na typ urody zmienia się z roku na rok. Dlatego nie bez znaczenia jest elastyczność, umiejętność odgrywania różnych nastrojów, mimika twarzy. Komunikatywność, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, swego rodzaju plastyczność również bardzo się przyda w pracy modela czy modelki.
Granica wieku początkujących modelek obniża się i obecnie jest to 13-15 lat. Koniec kariery uzależniony jest od wielu czynników, ale większość dziewcząt rozstaje się z modelingiem ok. 25 roku życia. Bywają jednak modele i modelki pracujący do 40-tki. Wszystko zależy od predyspozycji, typu urody, ale przede wszystkim od zapotrzebowania rynkowego.
W zawodzie tym konieczne są odpowiednie wymiary ciała. Wzrost kobiet w granicach od 174 do 180 cm, nie więcej niż 92 cm w biodrach i do około 60 cm w talii. Kandydat na modela powinien mieć od 184 do 190 cm wzrostu. Ważne są regularne rysy twarzy i proporcjonalna sylwetka. Do tego niezbędna jest zdrowa cera, ładne zęby i zadbane włosy, co dotyczy zarówno pań jak i panów.
Z predyspozycji psychicznych warto wymienić odporność na stres, umiejętność przystosowania się do nowego otoczenia (częste podróże), samodzielność, dyscyplina, odpowiedzialność, obowiązkowość, punktualność.
Status społeczny modelki
Z zawodem znanej modelki wiąże się prestiż, popularność oraz doskonałe zarobki. Dlatego wiele nastolatek marzy o takiej przyszłości. Warto jednak pamiętać, że dojście na szczyt oznacza ponadprzeciętną pracę, upór, determinację, fizyczny wysiłek, a często rezygnację z normalnego, rodzinno-towarzyskiego życia, jakie wiodą dziewczęta w tym wieku.
Tysiące modelek i modeli zatrudnionych na świecie nigdy nie pojawiło się na okładce pisma, nigdy nie przeprowadzono z nimi też żadnego wywiadu. Wykonują swoją pracę bez rozgłosu i sławy, mają wiele zleceń, są bardzo aktywni zawodowo, jednak ich kariera nigdy nie nabierze światowego rozmachu.
Jak zostać modelką?
Możliwości zaistnienia w tej branży jest kilka. Funkcjonują szkoły modelek, organizowane są warsztaty i kursy dla zainteresowanych, a ostatnio modne stały się programy telewizyjne w stylu „Top Model”.
Kandydatka na modelkę może zgłosić się do agencji modelek i przedstawić swoje prywatne zdjęcia. Jeżeli aplikacja zostanie przyjęta pozytywnie, uzna się, że dziewczyna posiada predyspozycje, reprezentuje pewną charyzmę, zapewne kolejnym krokiem będzie spotkanie i próbna sesja (na koszt agencji).
W szkołach modelek czekają kandydatów zajęcia z kosmetyki i makijażu, stylizacji ubioru oraz zajęcie praktyczne z estetyki ruchu i aranżacji pokazu. Słuchacze studiują modę pod kątem współczesnych trendów, zachowań na pokazach oraz umiejętności jej prezentowania. W praktyce poznają też zasady pozowania i fotografowania oraz filmowania mody, odbywają sesje fotograficzne. Każdy kandydat uczy się zasad zdrowego odżywiania i diety.
W programach niektórych szkół są przedmioty społeczne, takie jak savoir-vivre, asertywność czy komunikacja z ludźmi. W bardziej profesjonalnych uczy się również kosmetyki, makijażu, wizażu, czasami korekty sylwetki, dbałości o własne ciało. Do działu przedmiotów muzyczno-ruchowych należy rytmika, ruch i choreografia. W trakcie lub po zakończeniu takich kursów model czy modelka mają pierwsze profesjonalne sesje fotograficzne lub filmowe.
Gdzie do pracy?
Początki w tym zawodzie nie należą do najłatwiejszych, choć zdarzają się oszałamiające debiuty. Dobrze jest sprawdzić agencję, do której chce się przesłać swoje zdjęcia i z którą chce się podjąć współpracę.
Modelka może pracować pozując do zdjęć (fotomodeling), może też prezentować kolekcje ubrań, butów, torebek, biżuterii, perfum, fryzur projektantów mody i stylistów. Coraz więcej zleceń otrzymują modelki i modele przy realizacji reklam.
Zarobki w modelingu
Wynagrodzenia w branży są niezwykle mocno zróżnicowane. Ci najbardziej rozpoznawalni zarabiają krocie. Stawki za kontrakty z firmami kosmetycznymi czy domami mody bywają zawrotne, ale dotyczą naprawdę nielicznych.
W Polsce wygląda to nieco inaczej. Za zdjęcia do katalogu modelka otrzymuje średnio 400-800 zł brutto. Dzień pracy na wybiegu waha się od 200 do 600 zł, w zależności od doświadczenia i portfolio modelki. W przypadku kampanii reklamowych stawki sięgają kilkunastu, czasem kilkudziesięciu tysięcy złotych.