Operator obrazu

Operator obrazu to najbardziej prestiżowy zawód z branży operatorów przy produkcjach filmowych. Jego głównym zadaniem jest nadzorowanie pracy realizatorów, kamerzystów oraz fotografów na planie. Kieruje pracą całej ekipy filmowej i jest swoistym łącznikiem, który przekazuje pomysły reżysera pozostałym członkom grupy. Operator obrazu jest odpowiedzialny za jakość artystyczną i techniczną dzieła. To on jest osobą, która tworzy harmonogram zdjęciowy na planie, wydaje polecenia, które bardzo często mogą wydawać się błahe i drobiazgowe, jednak w finalnym etapie tworzenia znacząco będą wpływały na końcowy efekt.

Predyspozycje

Jest to zawód, w którym potrzebne jest bardzo duże poczucie estetyki, rozwinięty zmysł artystyczny, umiejętność przewidywania końcowego efektu oraz kreatywność i pomysłowość. Istotne jest duże doświadczenie, dlatego dobrze byłoby, aby przyszły operator obrazu korzystał ze wszystkich możliwości rozwoju, nawet tych bez wynagrodzenia. Osoba na tym stanowisku powinna posiadać wiedzę z różnych dziedzin, które składają się na tworzenie obrazu, a także umieć obsługiwać urządzenia, którymi posługują się realizatorzy dźwięku, obrazu, oświetleniowcy, itd.

Jak zostać operatorem obrazu?

Operatorem obrazu może zostać tylko osoba legitymująca się wyższym wykształceniem artystycznym po kierunku realizacja obrazu filmowego i telewizyjnego. Niezbędny jest więc dyplom szkoły wyższej, publicznej lub prywatnej. Pracodawcy zwracają dużą uwagę na doświadczenie.

Operator obrazu może znaleźć zatrudnienie przy produkcjach filmów, reklam, seriali telewizyjnych. Nie ma znaczenia gatunek, treść oraz forma.

Zarobki

Wynagrodzenie operatora obrazu zaczyna się od 4000 zł brutto miesięcznie i wzrasta wraz z doświadczeniem, jakością projektu, budżetem przeznaczonym na jego realizację. Średnio zarobki operatora, który pracuje już kilka lat w zawodzie, mieszczą się w przedziale 9500 - 12000 zł.

Komentarze (3)

 • NN

  Zapomnieliście dodać, że w Polsce nie ma rynku pracy, jest "ryneczek", na którym szybko następuje erozja pojęcia "operator obrazu". Tylko fabuła, reklama i koprodukcje międzynarodowe dają zarobić od 1000zł za dzień, a tych jest w Polsce bardzo niewiele dla dużej większości operatorów. Reszta firm produkcyjnych robi szajs dla tv albo zaczyna "niezły projekt" na który nie ma jeszcze pieniędzy i prosi o wkład w postaci połowy stawki jako ryzyko. Polska to podły kraj dla operatora obrazu. Fatalne warunki pracy i prymitywne cięcia pensji, w dużej większości produkcji.
  6/23/13
 • Operator koparki...

  Co to za pierdolenie... bzdur nie takich jeszcze nie czytałem... harmonogram zdjęć? Operator obrazu? A idź pan w chuj wracam na wózek widłowy
  4/3/13
 • pytanie

  Interesująca i poważna praca. Wymaga odpowiedzialności :) Do tego dobre zarobki :) Która szkoła jest najlepsza, żeby wykształcić się na operatora obrazu?
  11/20/12