Pomoc domowa

Pomoc domowa jest jednym z zawodów, o którym wspomina się bardzo rzadko. Przede wszystkim są to osoby, które pracują dorywczo, aby zdobyć dodatkowe pieniądze. Do zadań gosposi należy przede wszystkim utrzymanie domu w czystości, musi więc myć podłogi, naczynia, ścierać kurze, odkurzać. Takie zadania jak gotowanie, mycie okien, pranie i prasowanie są opłacane dodatkowo. Często pomoc domowa jest zatrudniana także do opieki nad dzieckiem, pielęgnowania ogrodu czy robienia zakupów.

Predyspozycje

Od pomocy domowej nie wymaga się żadnych kwalifikacji. Przede wszystkim musi to być osoba dbająca o porządek, odpowiedzialna, rzetelna, dokładna. Musi wzbudzać zaufanie, być pracowita i dyskretna. Ważny jest także dobry stan zdrowia, brak nałogów a także posiadanie prawa jazdy, dzięki któremu wykonywanie pewnych czynności może być wykonane o wiele szybciej. Najchętniej zatrudniane są studentki oraz kobiety w średnim wieku, emerytki.

Jak zostać pomocą domową?

Aby zostać pomocą domową nie potrzeba kończyć żadnych kursów czy szkoleń. Najważniejsze są tu umiejętności nabyte w rodzinie – gotowanie, dokładne sprzątanie oraz opieka nad dziećmi. Bardzo rzadko zdarza się, że pracodawca wymaga od gosposi znajomości języków obcych, chyba że jest to pomoc domowa z zamieszkaniem – wtedy ta umiejętność może okazać się przydatna, np. przy odbieraniu telefonów czy podczas spotkań biznesowych, które odbywają się w prywatnym mieszkaniu.

Gdzie do pracy?

Pomoc domowa pracuje u prywatnych osób, zazwyczaj bez żadnej umowy. Oferty pracy można znaleźć przede wszystkim na portalach ogłoszeniowych. Jeśli gosposi oferowana jest jakaś forma umowy, to jest to zlecenie.

Zarobki

Trudno określić dokładną stawkę. Uzależniona jest ona przede wszystkim od wielkości mieszkania, miasta, zamożności i hojności właścicieli. Jeśli pomoc domowa pracuje legalnie, to może otrzymywać około 14 - 25 zł za godzinę.

Komentarze (1)
  • samara

    w dzisiejszych czasach bycie pomocą domowa to już żadna hańba, a stawka godzina jest całkiem pokaźna, więc moim zdaniem to całkiem dobra alternatywa dla poszukujących pracy ;)
    4/2/14