Ratownik płetwonurek

Jak połączyć pasję z pracą? Jeśli lubisz nurkować, to praca w charakterze ratownika płetwonurka daje Ci taka możliwość. Płetwonurek ratownik jest odpowiedzialny za przewodniczenie akcjom podwodnym, przeszukiwanie dna akwenów wodnych w poszukiwaniu ludzi i przedmiotów, badanie wraków statków, wydobywanie ludzi z jednostek pływających, które uległy awarii. Bierze udział w akcjach ratowniczych na okrętach, łodziach podwodnych, wieżach wiertniczych oraz pomaga w sytuacjach awarii, klęsk żywiołowych. Czuwa nad bezpieczeństwem życia ludzkiego, zwraca uwagę na wszelkie przekroczenia przepisów, jakie w tym zakresie obowiązują. Reaguje na każdy sygnał wzywania pomocy.

Predyspozycje

Aby zostać ratownikiem nurkiem, trzeba ukończyć odpowiedni kurs. Jednak zanim się do niego przystąpi, wymagane jest zaświadczenie lekarskie, skończony kurs pierwszej pomocy oraz certyfikat AOWD lub nurkowy stopień równorzędny. Oczywiście zawodu tego nie może wykonywać osoba, która boi się wody bądź ma klaustrofobię.

Środowisko, w jakim pracuje ratownik, może powodować poważne skutki uboczne. Zdarza się, że występuje u nurków choroba dekompresyjna czy dysbaryczność kości. Zawód ten wymaga doskonałej kondycji fizycznej, silnej odporności psychicznej i wiąże się z ciężką, często niebezpieczną pracą.

Jak zostać ratownikiem płetwonurkiem?

Aby móc wykonywać ten zawód trzeba ukończyć kurs Rescue Diver. Trwa on dwa dni, zazwyczaj przeprowadzany jest w weekendy. Koszt to od 700 do 1400zł. Kursy przeprowadzane są w małych grupach, aby móc każdemu uczestnikowi zapewnić dobry poziom nauczania i indywidualną pomoc. Kurs PADI uczy, jak zachować się w niebezpiecznych sytuacjach. Zawiera kilkanaście scenariuszy wypadków, jakie mogą się zdarzyć w akwenie wodnym bądź na statkach. Ma na celu przygotowanie płetwonurka na każdą okoliczność.

Gdzie do pracy?

Płetwonurek ratownik może szukać zatrudnienia na wieżach wiertniczych, zaporach i elektrowniach wodnych, budowlach hydrotechnicznych oraz jednostkach pływających jak WOPR, Straż Pożarna, Policja czy ratownictwo okrętowe.

Zarobki

Płetwonurek ratownik w Polsce zarabia średnio około 10 000 złotych netto.

Komentarze (7)

 • tomek kraków

  Kuba niestety pisze prawdę. Jestem nurkiem (ratownikiem też bo każdy nurek posiadający stopień rescue PADI automatycznie musi nim być) też mam patent sternika motorowodnego i jako tako się trzymam fizycznie. Do Policji składałem podanie 5 razy i zawsze odmawiano mi na wstępie (żadnych nawet testów) bo rzekomo "nie ma potrzeb kadrowych" To jakiś matoł napisał ten artykuł lub jest sponsorowany. Ja się na siłę pcham do takiej roboty za 2500zł i nie da rady (bez znajomości) jak się okazuje. Może choć Sylwia się odezwie...
  9/21/14
 • teddy

  Tak w ogóle to każdy płetwonurek jest ratownikiem. A to że PADI zrobiło sobie kurs rescue to tylko dla wyciągnięcia więcej kasy.
  5/16/13
 • Kasia

  niestety, często prawdziwe życie okazuje się być brutalne.. zupełnie inne od marzeń, założeń i oczekiwań... pięknie jest to opisane, ale czy rzeczywiście tak jest naprawdę? Kuba, życzę Ci powodzenia w znalezieniu pracy :)
  2/7/13
 • Kuba

  jestem płetwonurkiem. PIC NA WODĘ - że tak powiem;-) znajdz pracę po tym. za takie uprawnienia ma się 4ptk przy naborze do PSP czy policji do tego mam uprawnienia ratownika WOPR, sternika motorowodnego, kierowca kat.c, przebiegam 1000m poniżej 3minut i jakoś mam problem z dostaniem się do PSP - 10.000zł netto?:D ja za 3000 netto mogę! pisać pracodawcy metal_cezar@poczta.fm
  12/31/12
 • Sylwia

  Ja to sobie wyobrażam jak wygląda taki ratownik płetwonurek ;d na pewno jest bardzo wysportowany.Fajnie byłoby mieć takiego chłopaka ;d
  11/14/12
 • O.o

  Jestem normalnie w szoku, że aż tyle kasy zarabia ratownik płetwonurek! Fakt, że to ciężka, odpowiedzialna praca ale ludzie robią to z zamiłowania, za darmo. Czemu więc nie połączyć pracy z pasją skoro jest to tak opłacalne? Warto :)
  11/12/12
 • gromu

  czy ta pensja to tak przez caly rok? 10 000 koła na reke? czy jednorazowe wynagrodzenieza jakas akcje ratownicza, bo az trudno w to uwierzyc? z opisu wynika, ze studia nie sa instotne, tylko predyspozycje i kurs, czy w takim razie jest na rynku zapotrzebowanie na takich pletwonurkow, ratownikow?
  11/7/12