Jakiego zawodu szukasz?

Ratownik płetwonurek

Chcesz połączyć pasję z pracą? Jeśli lubisz nurkować, to praca w charakterze ratownika płetwonurka daje Ci taką możliwość.

Ratownik płetwonurek

Płetwonurek ratownik jest odpowiedzialny za przewodniczenie akcjom podwodnym, przeszukiwanie dna akwenów wodnych w poszukiwaniu ludzi i przedmiotów, badanie wraków statków, wydobywanie ludzi z jednostek pływających, które uległy awarii.

Bierze udział w akcjach ratowniczych na okrętach, łodziach podwodnych, wieżach wiertniczych oraz pomaga w sytuacjach awarii, klęsk żywiołowych. Czuwa nad bezpieczeństwem życia ludzkiego, zwraca uwagę na wszelkie przekroczenia przepisów, jakie w tym zakresie obowiązują. Reaguje na każdy sygnał wzywania pomocy.

Predyspozycje do zawodu płetwonurka

Aby zostać ratownikiem nurkiem, trzeba ukończyć odpowiedni kurs. Jednak zanim się do niego przystąpi, wymagane jest zaświadczenie lekarskie, skończony kurs pierwszej pomocy oraz certyfikat AOWD lub nurkowy stopień równorzędny. Oczywiście zawodu tego nie może wykonywać osoba, która boi się wody bądź ma klaustrofobię.

Środowisko, w jakim pracuje ratownik, może powodować poważne skutki uboczne. Zdarza się, że występuje u nurków choroba dekompresyjna czy dysbaryczność kości. Zawód ten wymaga doskonałej kondycji fizycznej, silnej odporności psychicznej i wiąże się z ciężką, często niebezpieczną pracą.

Jak zostać ratownikiem płetwonurkiem?

Aby móc wykonywać ten zawód trzeba ukończyć kurs Rescue Diver. Trwa on dwa dni, zazwyczaj przeprowadzany jest w weekendy. Koszt to od ok. 700 do 1400 zł. Kursy przeprowadzane są w małych grupach, aby móc każdemu uczestnikowi zapewnić dobry poziom nauczania i indywidualną pomoc.

Kurs PADI uczy, jak zachować się w niebezpiecznych sytuacjach. Zawiera kilkanaście scenariuszy wypadków, jakie mogą się zdarzyć w akwenie wodnym bądź na statkach. Ma na celu przygotowanie płetwonurka na każdą okoliczność. Słuchacze uczą się udzielania pierwszej pomocy w czasie nurkowania, prawidłowej obsługi sprzętu ratowniczego, procedur poszukiwawczych, ewakuacji poszkodowanego nurka, holowania nieprzytomnej osoby po powierzchni wody czy pomocy nurkowi, który uległ atakowi paniki

Gdzie do pracy?

Płetwonurek ratownik może szukać zatrudnienia na wieżach wiertniczych, zaporach i elektrowniach wodnych, budowlach hydrotechnicznych oraz jednostkach pływających jak WOPR, Straż Pożarna, Policja czy ratownictwo okrętowe.

Zarobki ratowników płetwonurków

Płetwonurek ratownik w Polsce zarabia średnio około 15 000 złotych netto. Wynikają m.in. z wielu zagrożeń w pracy oraz obowiązku posiadania wysokich kwalifikacji zawodowych.


Powiązane zawody

Komentarze (7)

tomek kraków
Kuba niestety pisze prawdę. Jestem nurkiem (ratownikiem też bo każdy nurek posiadający stopień rescue PADI automatycznie musi nim być) też mam patent sternika motorowodnego i jako tako się trzymam fizycznie. Do Policji składałem podanie 5 razy i zawsze odmawiano mi na wstępie (żadnych nawet testów) bo rzekomo "nie ma potrzeb kadrowych" To jakiś matoł napisał ten artykuł lub jest sponsorowany. Ja się na siłę pcham do takiej roboty za 2500zł i nie da rady (bez znajomości) jak się okazuje. Może choć Sylwia się odezwie...
21.09.2014
16.05.2013
teddy
Tak w ogóle to każdy płetwonurek jest ratownikiem. A to że PADI zrobiło sobie kurs rescue to tylko dla wyciągnięcia więcej kasy.
Kasia
niestety, często prawdziwe życie okazuje się być brutalne.. zupełnie inne od marzeń, założeń i oczekiwań... pięknie jest to opisane, ale czy rzeczywiście tak jest naprawdę? Kuba, życzę Ci powodzenia w znalezieniu pracy :)
07.02.2013
31.12.2012
Kuba
jestem płetwonurkiem. PIC NA WODĘ - że tak powiem;-) znajdz pracę po tym. za takie uprawnienia ma się 4ptk przy naborze do PSP czy policji do tego mam uprawnienia ratownika WOPR, sternika motorowodnego, kierowca kat.c, przebiegam 1000m poniżej 3minut i jakoś mam problem z dostaniem się do PSP - 10.000zł netto?:D ja za 3000 netto mogę! pisać pracodawcy metal_cezar@poczta.fm
Sylwia
Ja to sobie wyobrażam jak wygląda taki ratownik płetwonurek ;d na pewno jest bardzo wysportowany.Fajnie byłoby mieć takiego chłopaka ;d
14.11.2012
12.11.2012
O.o
Jestem normalnie w szoku, że aż tyle kasy zarabia ratownik płetwonurek! Fakt, że to ciężka, odpowiedzialna praca ale ludzie robią to z zamiłowania, za darmo. Czemu więc nie połączyć pracy z pasją skoro jest to tak opłacalne? Warto :)
gromu
czy ta pensja to tak przez caly rok? 10 000 koła na reke? czy jednorazowe wynagrodzenieza jakas akcje ratownicza, bo az trudno w to uwierzyc? z opisu wynika, ze studia nie sa instotne, tylko predyspozycje i kurs, czy w takim razie jest na rynku zapotrzebowanie na takich pletwonurkow, ratownikow?
07.11.2012