30 lat Collegium Polonicum - poznajmy się bliżej
Collegium Polonicum w Słubicach świętuje w tym roku jubileusz 30-lecia. W 1991 roku został reaktywowany Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i w tym samym roku narodziła się idea utworzenia w symbolicznym miejscu, na granicy, polsko-niemieckiej placówki naukowej.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to jeden z największych ośrodków akademickich w kraju. W samym Poznaniu działają 24 wydziały UAM, ale uczelnia prowadzi także filie zamiejscowe.
Dzięki temu możesz studiować na UAM w Pile, Kaliszu, Gnieźnie i Słubicach.
Filia w Słubicach ma już 30 lat
Collegium Polonicum w Słubicach świętuje w 2021 roku jubileusz 30-lecia. Niemal 30 lat temu, w 1991 roku został reaktywowany Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i w tym samym roku narodziła się idea utworzenia w tym symbolicznym miejscu, na granicy, polsko-niemieckiej placówki naukowej. I tak oto Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą wspólnie powołali Collegium Polonicum w Słubicach. Na przestrzeni trzech dekad Collegium Polonicum ukończyło ponad 3500 absolwentów.
Trudno uwierzyć, że minęło już 5 lat od Zjazdu Absolwentów, którzy świętowali 25-lecie jednostki. Była to doskonała okazja do spotkania. Jubileusz 30-lecia będzie miał inny charakter, niż zamierzano. Część uroczystości odbędzie się online lub będzie miała charakter hybrydowy, a II Zjazd Absolwentów odbędzie się prawdopodobnie dopiero w 2022 roku, aby można było spotkać się na żywo.
Mimo to święto Collegium Polonicum będzie obchodziło jubileusz przez cały rok 2021. Uroczystościom akademickim towarzyszyć będą także inne wydarzenia. Odbędzie się dyskusja panelowa dotycząca transgranicznej nauki zaplanowana na czerwiec. Jesienią odbędą się: wernisaż wystawy malarskiej „Portrety Collegium Polonicum”, przedstawiającej osoby związane z życiem placówki oraz prezentacja albumu fotograficznego.
Z okazji 30-lecia powstało jubileuszowe logo oraz pierwszy polsko-niemiecki kalendarz, uwzględniający dni świąteczne z obu stron Odry, co wielu instytucjom ułatwia pracę i planowanie spotkań.
W dalszym ciągu odbywają się również zajęcia i nauka online – przez pandemię nie widać w Collegium Polonicum studentów, ale ich grono powiększa się i jest coraz bardziej międzynarodowe. To wszystko również dzięki ENS – European New School of Digital Studies.
Ponadto w najbliższych planach jest uruchomienie nowego kierunku studiów gospodarka przestrzenna z dwoma specjalnościami:
- rewitalizacja miast i obszarów wiejskich
- planowanie strategiczne i przestrzenne w logistyce i transporcie.
Oczywiście, pogłębiana jest współpraca z Uniwersytetem Europejskim Viadrine we Frankfurcie nad Odrą, w ramach której planowane są kolejne projekty dydaktyczno-naukowe. Warto przypomnieć, że już teraz absolwenci Collegium Polonicum mogą otrzymać dwa dyplomy: polski i niemiecki. To ich ogromny atut na dynamicznym rynku pracy.
Chcesz dowiedzieć się więcej o Filii lub jej ofercie edukacyjnej? Odwiedź naszą stronę www.
Interesuje Cię jak studiuje się w Collegium Polonicum? Koniecznie przeczytaj ten artykuł!
Zobacz także Prezentację Collegium Polonicum w portalu