Chór i klub tańca są wizytówką Politechniki Koszalińskiej

Mistrzowie tańca

Członkowie Akademickiego Klubu Tańca swoimi osiągnięciami od wielu lat sławią Politechnikę Koszalińską. Tu każdy student ma szansę, by rozpocząć naukę tańca. Najlepsi reprezentują klub na turniejach krajowych i międzynarodowych.

Jak wyjaśnia Roman Filus, który jest instruktorem tańca od początku istnienia klubu, w każdym roku akademickim są dwie grupy. Grupa początkująca to z reguły 40 osób, które uczą się podstaw tańca. Grupa zaawansowana, koncertowa to 20 osób, które intensywnie trenują i biorą udział w mistrzostwach.

Z Akademickim Klubem Tańca można nauczyć się wszystkich rodzajów tańca towarzyskiego, a także tańców egzotycznych, karaibskich – salsy, bachaty i merengue. Najbardziej zaawansowani dochodzą do perfekcji. Dzięki temu każdego roku koszalińscy tancerze zdobywają laury na mistrzostwach Polski, zarówno w tańcach solowych jak i grupach tanecznych. Z sukcesem reprezentują klub i uczelnię także na mistrzostwach Europy i świata. Dwa razy pod rząd – na zawodach w Moskwie i w Libercu (Czechy) – tancerze z Koszalina zdobyli mistrzostwo Europy i wicemistrzostwo świata w kategorii tańców latynoamerykańskich z układem swing.

W czerwcu 2018 roku podczas odbywających się w Szczecinie mistrzostw Europy w tańcu artystycznym reprezentujący Politechnikę Koszalińską zespół 6 par wywalczył pierwsze miejsce w układzie walca. A w odbywających się na przełomie maja i czerwca 2019 r., w bydgoskiej hali Łuczniczka, Mistrzostwach Polski Federacji Tańca Artystycznego tancerze z Akademickiego Klubu Tańca Polski zdobyli mistrzostwo Polski.

Chór nagrodzony we Włoszech

Wizytówką Politechniki Koszalińskiej jest także jej chór. W lipcu 2019 r. chórzyści zdobyli Brązowy Medal 58. Międzynarodowego Konkursu Pieśni Chóralnej im. Cesare Augusto Seghizzi w Gorizi (Włochy). Wcześniej – w czerwcu - w Międzyzdrojach wyśpiewali dwa Srebrne Dyplomy i Nagrodę Dyrektora Artystycznego 54. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej. Rok temu podczas odbywającej się w Gnieźnie VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ars Liturgica zdobyli Złoty Dyplom i Nagrodę Specjalną Starosty Powiatu Gnieźnieńskiego.

Chór Politechniki Koszalińskiej Canzona pod obecną nawą funkcjonuje od stycznia 2017 roku, ale jego historia jest znacznie dłuższa. Kontynuuje działania artystyczne i tradycje dwóch zespołów: Chóru Politechniki Koszalińskiej założonego w 1993 roku i chóru Canzona Centrum Kultury 105 w Koszalinie, który powstał w 1999 roku. Dyrygentem jest Radosław Wilkiewicz, profesor Akademii Sztuki w Szczecinie. Zespół skupia w tej chwili 30 osób: to studenci i absolwenci Politechniki Koszalińskiej, ale też absolwenci innych uczelni reprezentujący różne środowiska i profesje. W repertuarze zespołu są utwory muzyki dawnej i współczesnej o charakterze religijnym, świeckim i ludowym. Są także m.in. utwory gospel, standardy jazzowe i przeboje muzyki rozrywkowej.

Chór śpiewem uświetnia ważne uroczystości na Politechnice Koszalińskiej. Od kilku lat współpracuje także z Filharmonią Koszalińską. W pełnym składzie wystąpił w koszalińskiej katedrze podczas koncertu inaugurującego organizowany przez filharmonię 53. Międzynarodowy Festiwal Organowy, a żeński zespół uświetnił koncert finałowy festiwalu (30 sierpnia).Zobacz także Prezentację Politechniki Koszalińskiej