Mistrzowie tańca

Członkowie Akademickiego Klubu Tańca swoimi osiągnięciami od wielu lat sławią Politechnikę Koszalińską. Tu każdy student ma szansę, by rozpocząć naukę tańca. Najlepsi reprezentują klub na turniejach krajowych i międzynarodowych.

Jak wyjaśnia Roman Filus, który jest instruktorem tańca od początku istnienia klubu, w każdym roku akademickim są dwie grupy. Grupa początkująca to z reguły 40 osób, które uczą się podstaw tańca. Grupa zaawansowana, koncertowa to 20 osób, które intensywnie trenują i biorą udział w mistrzostwach.

Z Akademickim Klubem Tańca można nauczyć się wszystkich rodzajów tańca towarzyskiego, a także tańców egzotycznych, karaibskich – salsy, bachaty i merengue. Najbardziej zaawansowani dochodzą do perfekcji. Dzięki temu każdego roku koszalińscy tancerze zdobywają laury na mistrzostwach Polski, zarówno w tańcach solowych jak i grupach tanecznych. Z sukcesem reprezentują klub i uczelnię także na mistrzostwach Europy i świata. Dwa razy pod rząd – na zawodach w Moskwie i w Libercu (Czechy) – tancerze z Koszalina zdobyli mistrzostwo Europy i wicemistrzostwo świata w kategorii tańców latynoamerykańskich z układem swing.

W czerwcu 2018 roku podczas odbywających się w Szczecinie mistrzostw Europy w tańcu artystycznym reprezentujący Politechnikę Koszalińską zespół 6 par wywalczył pierwsze miejsce w układzie walca. A w odbywających się na przełomie maja i czerwca 2019 r., w bydgoskiej hali Łuczniczka, Mistrzostwach Polski Federacji Tańca Artystycznego tancerze z Akademickiego Klubu Tańca Polski zdobyli mistrzostwo Polski.

Chór nagrodzony we Włoszech

Wizytówką Politechniki Koszalińskiej jest także jej chór. W lipcu 2019 r. chórzyści zdobyli Brązowy Medal 58. Międzynarodowego Konkursu Pieśni Chóralnej im. Cesare Augusto Seghizzi w Gorizi (Włochy). Wcześniej – w czerwcu - w Międzyzdrojach wyśpiewali dwa Srebrne Dyplomy i Nagrodę Dyrektora Artystycznego 54. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej. Rok temu podczas odbywającej się w Gnieźnie VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ars Liturgica zdobyli Złoty Dyplom i Nagrodę Specjalną Starosty Powiatu Gnieźnieńskiego.

Chór Politechniki Koszalińskiej Canzona pod obecną nawą funkcjonuje od stycznia 2017 roku, ale jego historia jest znacznie dłuższa. Kontynuuje działania artystyczne i tradycje dwóch zespołów: Chóru Politechniki Koszalińskiej założonego w 1993 roku i chóru Canzona Centrum Kultury 105 w Koszalinie, który powstał w 1999 roku. Dyrygentem jest Radosław Wilkiewicz, profesor Akademii Sztuki w Szczecinie. Zespół skupia w tej chwili 30 osób: to studenci i absolwenci Politechniki Koszalińskiej, ale też absolwenci innych uczelni reprezentujący różne środowiska i profesje. W repertuarze zespołu są utwory muzyki dawnej i współczesnej o charakterze religijnym, świeckim i ludowym. Są także m.in. utwory gospel, standardy jazzowe i przeboje muzyki rozrywkowej.

Chór śpiewem uświetnia ważne uroczystości na Politechnice Koszalińskiej. Od kilku lat współpracuje także z Filharmonią Koszalińską. W pełnym składzie wystąpił w koszalińskiej katedrze podczas koncertu inaugurującego organizowany przez filharmonię 53. Międzynarodowy Festiwal Organowy, a żeński zespół uświetnił koncert finałowy festiwalu (30 sierpnia).Zobacz także Prezentację Politechniki Koszalińskiej