Jakiego artykułu szukasz?

Co po psychologii? Czyli różne ścieżki rozwoju psychologa

Studia psychologiczne, oprócz klasycznej ścieżki, dają szereg innych możliwości – pracę z dziećmi, w ośrodkach więziennych, w klubach sportowych, sektorach biznesowych, marketingu czy strukturach HR (Human Resources). Każdy znajdzie coś dla siebie – sprawdź możliwości.

 Co po psychologii? Czyli różne ścieżki rozwoju psychologa

Studia z psychologii – jak wyglądają i czego się dowiesz?

Studia magisterskie z psychologii odbywają się w 5-letnim systemie jednolitym. Oznacza to, że edukacja trwa w trybie ciągłym, bez podziału na studia magisterskie i licencjackie. Studia kończy się z tytułem magistra.

W czasie edukacji zrozumiesz podstawy psychobiologicznego funkcjonowania człowieka i jego psychiki. Poznasz elementy kluczowych subdyscyplin psychologii, takich jak psychologia kliniczna, osobowości, psychologia rozwoju czy biznesu.

Zapoznasz się z praktycznymi narzędziami, dowiesz się, jak projektować badania i weryfikować je, aby spełniały standardy prac badawczych, a ich wyniki były uznawane za rzetelne i wiarygodne. W połowie ścieżki edukacyjnej, wybierzesz jedną z dostępnych specjalizacji.

Kim jest psycholog? Ścieżki rozwoju

Psycholog to osoba, która ukończyła 5-letnie studia. Jednocześnie jest to bardzo szeroka dziedzina, dzięki czemu przed przyszłym specjalistą otwiera się szereg możliwości. Psycholog może prowadzić swoją poradnię, zajmując się wstępną diagnozą, orzecznictwem oraz przeprowadzaniem testów psychologicznych.

Może również działać w placówkach szkolnych, więziennych, pracować jako biegły sądowych czy doradca zawodowy.

Psycholodzy znajdą pracę także w strukturach marketingu, HR, doradztwa biznesowego czy kreacji reklamowej. Popularną drogą jest ścieżka psychoterapeutyczna i prowadzenie własnego gabinetu.

Każdy psycholog, który chce się specjalizować w danym kierunku, powinien dodatkowo ukończyć studia podyplomowe z psychologii, dające praktyczną i specjalistyczną wiedzę w danym zakresie. Co dokładnie można robić po psychologii?

Psycholog kliniczny

Psycholog kliniczny specjalizuje się w zaburzeniach i chorobach psychicznych. Osoby z tą specjalizacją znajdują zatrudnienie m.in. w ośrodkach terapii uzależnień czy prywatnej praktyce, pracując indywidualnie z pacjentami. Co istotne, współpraca z psychologiem jest zwykle krótkoterminowa – opiera się na wizytach kontrolnych lub diagnozie wstępnej. Dłuższa współpraca to psychoterapia, do której trzeba mieć inne uprawnienia.

Psycholog kliniczny odnajdzie się również w placówkach szpitalnych, np. na oddziale onkologii, gdzie specjalista daje wsparcie w trudnych chwilach podczas choroby. Psycholog kliniczny pracuje także na oddziale psychiatrycznym.

Psycholog szkolny

Psycholog ten pracuje w placówkach szkolnych, dlatego musi posiadać odpowiednie kompetencje do pracy z dziećmi. Często tacy specjaliści kończą równolegle studia z pedagogiki lub podejmują dalsze szkolenia.

Psycholog szkolny obserwuje rozwój dziecka, jego funkcjonowanie wśród rówieśników oraz podejście do nauki. W przypadku dzieci z dysfunkcjami bądź takich, które sprawiają trudności wychowawcze, psycholog stara się znaleźć przyczyny tej sytuacji. Może zalecić dodatkowe badania czy odpowiednią terapię, np. rodzinną.

Psychoterapeuta

To jedna z najpopularniejszych ścieżek rozwoju po psychologii. Psychoterapeuta po ukończeniu 5-letnich studiów psychologicznych musi odbyć 4-letnią praktykę w wybranej szkole psychoterapii.

Psychoterapeuta pracuje głównie z pacjentem indywidualnym, może również prowadzić terapię par lub grupową, ogólną bądź ukierunkowaną na konkretny problem, np. terapia grupowa osób z DDA, terapia grupowa osób z zaburzeniami lękowymi, problemami z socjalizacją itd.

Interwencje kryzysowe

Psycholog, który zajmuje się interwencjami kryzysowymi musi być nastawiony na kontakt z człowiekiem będącym pod wpływem silnych emocji. Interwencja kryzysowa ma miejsce w przypadku ciężkich, traumatycznych wydarzeń, które miały miejsce niedawno. Dlatego też „ładunek emocjonalny” pacjenta jest jeszcze bardzo intensywny.

Psycholodzy udzielają wsparcia osobom po wypadku, śmierci bliskiej osoby czy utracie pracy. Mogą pracować w ośrodkach interwencji kryzysowej, ośrodkach pomocy lub prowadzić własną praktykę (gabinet).

Psycholog akademicki

Psycholog akademicki to droga dla osób, które chcą mieć realny wpływ na rozwój psychologii jako dziedziny naukowej. Taki psycholog pracuje w strukturach wybranej uczelni, skupiając się na prowadzeniu badań oraz wymianie doświadczeń i nowin naukowych z pracownikami uczelni na całym świecie.

Psycholog akademicki bierze czynny udział w przekazywaniu wiedzy, poprzez prowadzenie zajęć na studiach. Co istotne, można jednocześnie być psychologiem akademickim i prowadzić swoją własną praktykę, np. psychoterapię (po uzyskaniu certyfikacji).

Psycholog więzienny

Psycholog więzienny oprócz studiów psychologicznych, musi również przejść całościowy proces rekrutacji do służby więziennej. Rolą takiego specjalisty jest bezpośrednia praca z osadzonymi, ich edukacja, obserwacja postępu resocjalizacji oraz wsparcie w kryzysie.

Psycholog sądowy

Psycholog sądowy zajmuje się wszelkimi kwestiami z pogranicza prawa. Często pracuje jako biegły sądowy, wydając orzecznictwo m.in. na temat wiarygodności zeznań, poczytalności sprawcy czy jego potencjalnych motywów zbrodni/przestępstwa. Opinia psychologa sądowego jest również niezbędna w przypadku sprawy rozwodowej, gdzie znajduje się niepełnoletnie dziecko.

Psycholog sportu

Rolą psychologa sportu jest motywacja i wsparcie sportowców w czasie kryzysu. Presja i koncentracja na celu mogą generować różne trudności – przytłoczenie, stany depresje, zaburzenia nerwicowe czy problemy z poczuciem własnej wartości.

Psycholog sportu pracuje indywidualnie z jednym sportowcem lub całą drużyną. Oprócz wsparcia w trudnych chwilach, pomaga uwolnić potencjał oraz poprawić pewne zachowania lub wzorce, dzięki którym sportowcy mogą bardziej się rozwijać i skuteczniej osiągać swoje cele.

Psychodietetyk

Psychodietetyk pracuje z osobami dotkniętymi zaburzeniami odżywiania bądź inną, destrukcyjną relacją na lini ciało-jedzenie-samopoczucie. Psychodietetycy pomagają wprowadzić nowe i zdrowe nawyki żywieniowe.

Psychodietetyk musi posiadać wiedzę z zakresu psychologii i dietetyki, dlatego po studiach psychologicznych konieczna jest dalsza edukacja o wiedzę uzupełniającą z zakresu żywienia człowieka. Można zdobyć ją na studiach podyplomowych lub szkoleniach czy kursach.

Psycholog biznesu

Psycholog biznesu zajmuje się funkcjonowaniem jednostki w otoczeniu organizacyjnym i biznesowym, a także relacją z pieniędzmi. Specjalista ten w organizacji często pełni funkcję doradczą oraz pomaga usystematyzować dział zarządzania.

Popularną praktyką jest również praca z przedsiębiorcami nad ich przekonaniami, blokadami i uwalnianiem większego potencjału. Często psycholog ten pracuje również jako trener biznesu, doskonaląc m.in. kompetencje miękkie w organizacjach.

Doradca zawodowy

Psycholog jako doradca zawodowy pomaga w określeniu ścieżki zawodowej lub przebranżowieniu się. Dzięki dostępowi do narzędzi diagnostycznych, specjalista może wykonać odpowiednie badania, które pozwolą uzyskać więcej informacji np. na temat naturalnych predyspozycji klienta.

Doradca zawodowy pracuje zarówno z młodzieżą, która dopiero chce określić swój kierunek, jak i osobami dorosłymi, czujacymi, że utknęły w miejscu i dążącymi do zmiany zawodowej.

Dział rekrutacji

Umiejętności psychologiczne są niezwykle cenne w działach rekrutacji. Proces ten opiera się przede wszystkim na trafnej rozmowie, która pozwoli wybrać najlepszego kandydata.

Oprócz tego, rekruter niekiedy korzysta z różnych narzędzi, pomagających mu dodatkowo określić kompetencję potencjalnego pracownika. Dlatego absolwenci psychologii z pewnością odnajdą się na tym stanowisku.

Praca w marketingu i sprzedaży

Psychologia to kluczowy element zarówno marketingu, jak i samej sprzedaży. W końcu żaden z tych obszarów nie może funkcjonować efektywnie, jeśli organizacja nie zna swojego klienta, jego potrzeb, bolączek, pragnień i marzeń.

Dopiero na podstawie tych informacji, planowane są działania marketingowe oraz formy i sposoby sprzedaży. Dlatego wiedza psychologiczna jest tu niezbędna.

Co po psychologii?

Jak widzisz, możliwości pracy po psychologii jest wiele. Wszystko zależy od Twoich własnych preferencji, tego, w jaki sposób chcesz pracować i w jakim otoczeniu. Jeśli ten artykuł to dla Ciebie za mało – zobacz nasz film: Co robić po psychologii?


Pamiętaj – studia to idealny czas na eksperymentowanie i odkrycie tego, co najbardziej z Tobą rezonuje!

Powiązane treści

Studia psychologiczne w Katowicach i woj. śląskim
Studia psychologiczne w Katowicach i woj. śląskim
Studia psychologiczne w Olsztynie i woj. warmińsko-mazurskim
Studia psychologiczne w Olsztynie i woj. warmińsko-mazurskim
Studia psychologiczne w Zielonej Górze i woj. lubuskim
Studia psychologiczne w Zielonej Górze i woj. lubuskim
Studia psychologiczne w Kielcach i woj. świętokrzyskim
Studia psychologiczne w Kielcach i woj. świętokrzyskim
Studia psychologiczne w Opolu i woj. opolskim
Studia psychologiczne w Opolu i woj. opolskim
Studia psychologiczne w Rzeszowie i woj. podkarpackim
Studia psychologiczne w Rzeszowie i woj. podkarpackim
Studia psychologiczne w Lublinie i woj. lubelskim
Studia psychologiczne w Lublinie i woj. lubelskim
Studia psychologiczne w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Studia psychologiczne w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Studia psychologiczne w Szczecinie i woj. zachodniopomorskim
Studia psychologiczne w Szczecinie i woj. zachodniopomorskim
Studia psychologiczne w Gdańsku i woj. pomorskim
Studia psychologiczne w Gdańsku i woj. pomorskim
Studia psychologiczne w Białymstoku i woj. podlaskim
Studia psychologiczne w Białymstoku i woj. podlaskim
Studia psychologiczne w Łodzi i woj. łódzkim
Studia psychologiczne w Łodzi i woj. łódzkim
Studia psychologiczne w Krakowie i Małopolsce
Studia psychologiczne w Krakowie i Małopolsce
Studia psychologiczne we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku
Studia psychologiczne we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku
Studia psychologiczne w Warszawie i na Mazowszu
Studia psychologiczne w Warszawie i na Mazowszu
Studia psychologiczne w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia psychologiczne w Poznaniu i Wielkopolsce

Komentarze (0)

brak komentarzy…
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii im. prof. Kazimiery Milanowskiej w Poznaniu
  • Politechnika Śląska
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Akademia Piotrkowska
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
  • Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Gdańsku
  • Szkoła Główna Mikołaja Kopernika w Warszawie
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Politechnika Poznańska
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  • Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Akademia Zamojska
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Poznaniu
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Politechnika Częstochowska
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie
  • Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Uniwersytet Gdański
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Uniwersytet WSB Merito Szczecin
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
  • Bydgoska Szkoła Wyższa
  • Akademia Techniczno-Informatyczna w Naukach Stosowanych
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Akademia Techniczno-Artystyczna Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Politechnika Łódzka
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Akademia Jagiellońska w Toruniu
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Akademia Tarnowska
  • Akademia Medyczna Nauk Stosowanych i Holistycznych w Warszawie
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego, Filia w Lubinie
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Rzeszowie
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Uniwersytet WSB Merito Chorzów
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Uniwersytet Kaliski
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Akademia Ateneum w Gdańsku