Co powinno znajdować się w miasteczku akademickim?
To pytanie, na które odpowiada sobie społeczność akademicka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W efekcie co roku realizowane są projekty zmieniające miasteczko akademickie i wydziały. Uczelnia wsłuchuje się w głos swojej społeczności i na urzeczywistnienie jej pomysłów przeznacza cyklicznie pół miliona złotych w Otwartym Budżecie Akademickim.
Czym jest OBA na UWM?
Otwarty Budżet Akademicki na UWM to program, który umożliwia społeczności akademickiej zdecydować, w co zostaną zainwestowane pieniądze uczelni. Nie tylko można głosować na wybrane projekty, ale przede wszystkim zgłosić własny pomysł. To inicjatywa pokazująca, że każda osoba związana z uczelnią ma realny wpływ na przestrzeń, z której codziennie korzysta. W ramach OBA na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie można zgłaszać swoje propozycje, które następnie przechodzą przez proces oceny i głosowania. Dzięki OBA kampus staje się miejscem bardziej przyjaznym i dostosowanym do oczekiwań społeczności akademickiej.
Przykłady projektów zrealizowanych w ramach OBA
Dzięki Otwartemu Budżetowi Akademickiemu społeczność Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zyskała już kilka ciekawych miejsc. Wśród zrealizowanych projektów znajdują się:
- zielone wiaty rowerowe – miejsce na rowery z roślinnością na dachu; poprawia estetykę kampusu, ale także wpisuje się w proekologiczne podejście uczelni, zachęca ponadto do korzystania z roweru jako środka transportu;
- pole do disc golfa – przestrzeń rekreacyjna, która pozwala studentom na aktywny wypoczynek i odkrywanie nowej, coraz bardziej popularnej dyscypliny sportowej;
- Strefa Mikro-Makro – miejsce zaprojektowane z myślą o relaksie i nauce, znajdujące się na Wydziale Nauk Ekonomicznych; pozwala studentom i studentkom na wygodne spędzanie czasu w trakcie przerw między zajęciami;
- siłownia zewnętrzna – jedyna taka w Olsztynie i trzecia w Polsce! Wyróżnia ją nowoczesny sprzęt do ćwiczeń wykonany według koncepcji WK DZIK, który pozwala na dopasowanie obciążenia do własnych możliwości.
Wśród zgłoszonych projektów były m.in. dystrybutor na każdy wydział, kortowski badminton, ścianka tenisowa czy strefa odpoczynku na Pływalni Uniwersyteckiej. Projekty muszą spełniać konkretne kryteria, np. dotyczyć inwestycji trwałych, których realizacja będzie trwać maksymalnie rok.
Dlaczego warto angażować się w OBA?
Zaangażowanie w Otwarty Budżet Akademicki sprawia, że kampus zmienia się zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami osób, które najczęściej z niego korzystają. Dla Was to szansa, aby swoje pomysły przekuć w konkretne działania oraz zdobyć doświadczenie w sporządzaniu projektów, które wymagają np. oszacowania budżetu. Można również pokusić się o przeprowadzenie kampanii informacyjnej i promocyjnej zachęcającej innych do oddania głosu na Wasz projekt. Są to kompetencje cenione przez pracodawców, o których warto wspomnieć na rozmowie kwalifikacyjnej.
Nie tylko OBA
Swoje pomysły studenci i studentki mogą realizować nie tylko dzięki OBA. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie możecie rozwijać swoje zainteresowania naukowe dzięki kołom naukowym, których na uczelni działa ponad 270. Nie ma takiego, które spełnia Wasze oczekiwania? Możecie zainicjować założenie nowego. Podobnie jest w przypadku agend kulturalnych i sportowych. Wystarczy zgłosić pomysł do Akademickiego Centrum Kultury, by ze znajomymi realizować się w wybranej przez siebie dziedzinie. UWM wierzy w potencjał drzemiący w zainteresowaniach i realizacji pasji całego środowiska akademickiego. Dlatego zdecydowanie jest to miejsce dla osób twórczych i ceniących sobie możliwość realizacji własnych planów.
Zobacz także Prezentację Uczelni w portalu.