Dietetyka – co musisz wiedzieć przed pójściem na studia?
Dietetyka w ostatnich latach cieszy się dużym powodzeniem wśród osób wybierających kierunek studiów. W dużej mierze wynika to z faktu, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat znacząco zmieniła się świadomość żywieniowa Polaków i wszyscy przykładamy coraz większą uwagę do tego, co jemy.
Może wydawać się, że w zawodzie dietetyczki lub dietetyka nie brakuje ofert pracy i chętnych do skorzystania z naszych usług będzie wielu. Dodatkowo zawód ten może kusić sporymi zarobkami. Oczywiście jest w tym wszystkim dużo prawdy.
Jednak z czym jeszcze wiąże się dietetyka?
Studia te przeznaczone są dla osób, które faktycznie są na ten kierunek zdecydowane. Oto, co musisz wiedzieć, wybierając się na dietetykę.
Po pierwsze: czy interesuje Cię zdrowy tryb życia?
Jeżeli już od szkoły podstawowej masz dobre nawyki żywieniowe i dbasz o to, by prowadzić zdrowy tryb życia, masz znacznie większą szansę na to, że dietetyka jest kierunkiem w sam raz dla Ciebie. Jest to pierwszy sygnał do tego, że praca w tym zawodzie będzie dawać Ci osobiste spełnienie – a uwierz nam, bycie dietetykiem z przymusu nie będzie niczym przyjemnym ani dla Ciebie, ani dla Twoich pacjentów.
Pamiętaj jednak, że praca dietetyka nie ogranicza się tylko do mówienia ludziom, co powinni jeść. Również same studia wymagają nauki w wielu innych dziedzinach, takich jak biologia, chemia, czy nauki medyczne. Dodatkowo, jeśli interesuje Cię dietetyka sportowa, wskazane są również zainteresowania dziedzinami sportu.
Po drugie: co po studiach?
Wielu studentów i absolwentów dietetyki deklaruje, że nie zamierza pracować w zawodzie. Co więcej, nawet tym, którzy chcą zostać dietetykami, nie zawsze się powodzi. Dietetyka to niestety branża, w której napotyka się na wiele trudności.
Państwowe placówki służby zdrowia praktycznie nie oferują pracy dietetykom, a właściciele prywatnych gabinetów nie palą się do zatrudniania nowych pracowników. Mają oni świadomość tego, że są to osoby, które po zdobyciu doświadczenia podczas pracy w ich gabinecie, będą chciały otworzyć własną działalność gospodarczą. Innymi słowy – staną się konkurencją.
Scenariusz nie musi oczywiście być tak pesymistyczny. Mimo wszystko osoby, które są gotowe sprostać wymagającemu programowi studiów oraz trudnościom pracy w zawodzie, mogą w pracy dietetyka znaleźć spełnienie zawodowe i atrakcyjne zarobki. Swoje szanse zwiększysz, jeśli jeszcze podczas edukacji na uczelni będziesz uczestniczyć w różnych prestiżowych kursach i szkoleniach.
Po trzecie: czy lubisz pracować z ludźmi?
W zawodzie dietetyka otwartość, serdeczność, łatwość nawiązywania kontaktu oraz empatia są nie mniej ważne niż otwarty umysł i łatwość w przyswajaniu wiedzy. Musisz liczyć się z tym, że dietetyk niemal każdego dnia pracuje z innymi ludźmi. Ważne są tutaj umiejętności w trafieniu do drugiego człowieka oraz predyspozycje psychologiczne.
Jeżeli jesteś osobą otwartą, dietetyka na Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi jest w sam raz dla Ciebie!
Odwiedź stronę internetową medyk.edu.pl i zapoznaj się z programem oraz opisem dietetyki w Łodzi.
***
Zobacz także Prezentację Uczelni w portalu