Dodatkowy przedmiot obowiązkowy na maturze – czy trzeba zdać?
Świadectwo maturalne to nie tylko formalne zakończenie pewnego etapu edukacji. Konkretny wynik uzyskany z poszczególnych przedmiotów przesądza o powodzeniu rekrutacji na wybrane kierunki studiów. Jakie przedmioty trzeba zdać, jakie trzeba zdawać, ale niekoniecznie zdać, a jakie można wybrać, bez wpływu na wynik matury?
Decyzję o przedmiotach maturalnych młodzi ludzie podejmują najczęściej z uwzględnieniem swoich zainteresowań, ale też wymogów kwalifikacyjnych na konkretne kierunki studiów. Choć niezależnie od własnych preferencji, uzdolnień czy chęci – obowiązkowe przedmioty maturalne dotyczą wszystkich.
Co trzeba zdawać na maturze?
Obecnie do matury trzeba przystąpić obowiązkowo z:
- języka polskiego
- języka obcego
- matematyki
zdawanych na poziomie podstawowym oraz
- wybranego przedmiotu, zdawanego na poziomie rozszerzonym.
Warunki zdania egzaminu maturalnego
Aby uzyskać świadectwo maturalne, należy z trzech wymienionych powyżej przedmiotów uzyskać przynajmniej 30% punktów.
A co z przedmiotem dodatkowym? No właśnie nic. Jego wynik nie wpływa na fakt zdania matury. Zatem czy trzeba przystępować do egzaminu z tego przedmiotu? Trzeba. Maturzysta ma obowiązek pojawienia się na egzaminie, otrzymania arkusza egzaminacyjnego – i właściwie na tym koniec. Jeśli nie jest to przedmiot wymagany w rekrutacji na wybrany kierunek studiów – nawet oddanie pustego arkusza nie wpłynie na wynik matury, z wyjątkiem sytuacji, gdy maturzysta zostanie złapany na ściąganiu i egzamin zostanie unieważniony. Krótko mówiąc, czwarty, wybrany przedmiot trzeba zdawać, ale nie trzeba zdać.
Brzmi absurdalnie? To stan prawny na teraz. W planach jest wprowadzenie od 2025 roku progu zdawalności, co wydaje się zasadne i logiczne. Wprowadzenie obowiązkowego przedmiotu do wyboru podyktowane było wymogami, jakie stawiały absolwentom wyższe uczelnie.
Jaki przedmiot można wybrać?
Ten czwarty, nieco kontrowersyjny obowiązkowy przedmiot można wybrać na egzamin maturalny zdawany w części pisemnej spośród następujących:
- biologia
- chemia
- filozofia
- fizyka
- geografia
- historia
- historia muzyki
- historia sztuki
- informatyka
- język angielski
- język francuski
- język hiszpański
- język niemiecki
- język rosyjski
- język włoski
- język łaciński i kultura antyczna
- język białoruski jako język mniejszości narodowej
- język litewski jako język mniejszości narodowej
- język niemiecki jako język mniejszości narodowej
- język ukraiński jako język mniejszości narodowej
- język łemkowski jako język mniejszości etnicznej
- język kaszubski jako język regionalny
- język polski
- matematyka
- wiedza o społeczeństwie.
Z tej również listy maturzysty mogą wybrać już całkowicie fakultatywnie kolejnych 5 przedmiotów, które mogą zdać na poziomie rozszerzonym (również bez wpływu na zdanie lub nie matury).
Najczęściej osoby ambitne, planujące studia stacjonarne na publicznych uczelniach, wybierają dwa, trzy przedmioty dodatkowe, które są wymagane w procesie rekrutacji na wymarzony kierunek studiów. Zwyczajowo przyjmuje się, że na studia techniczne wymagana jest rozszerzona matematyka czy fizyka, na kierunki lekarskie, przyrodnicze, biologiczne - biologia, chemia, fizyka, na studia humanistyczne, społeczne, pedagogiczne - geografia, historia, język polski, WOS (do wyboru), na studia filologiczne - język polski, język obcy nowożytny, na studia ekonomiczne, ścisłe - matematyka, fizyka, geografia .... ale NIE ma reguły. Dlatego tak ważne jest, aby w przypadku każdego kierunku na wybranej uczelni zawsze dokładnie sprawdzić zasady rekrutacji dla kandydatów.
***
Wasze obawy przed maturą rozwieje Niezbędnik maturzysty.
Zajrzyjcie także do działu Matura od A do Z.
Zastanawiacie się, w jakim mieście studiować? Zostać bliżej domu? Wybrać kierunek na odległej uczelni? Poznajcie Miasta akademickie.
Jeśli ciągle wahacie się, na jakie studia się zdecydować, pomocna będzie Baza uczelni.