Energetyka
Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu projektowania, obsługi i eksploatacji systemów i urządzeń energetycznych, wykorzystujących odnawialne i niekonwencjonalne źródła energii, kompetentnych do wdrażania norm energetycznych oraz norm ochrony środowiska.
Codzienne korzystanie z energii pod postacią prądu czy ciepła w domach jest tak oczywistym standardem życia, że właściwie nie zastanawiamy się, jak wielki przemysł stoi za wytworzeniem i dostarczeniem tej energii.
Energetyka należy obecnie do sektorów gospodarki o najbardziej szkodliwym wpływie na środowisko naturalne i zdrowie. Próby ograniczania szkodliwego wpływu energii na środowisko wymagają koordynacji polityki energetycznej i ekologicznej zarówno w skali krajowej, jak i globalnej.
Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu projektowania, obsługi i eksploatacji systemów i urządzeń energetycznych, wykorzystujących odnawialne i niekonwencjonalne źródła energii, kompetentnych do wdrażania norm energetycznych oraz norm ochrony środowiska związanych z wykorzystaniem energii. Inżynierów pełniących nadzór nad gospodarowaniem energią, wykonujących bilanse energetyczne dla przedsiębiorstw.
Energetykę można studiować na uczelniach technicznych oraz w wybranych niepublicznych szkołach wyższych. Studia są dwustopniowe: zawodowe inżynierskie i magisterskie. Przygotowują z zakresu pozyskiwania, przetwarzania, przesyłu i użytkowania energii. Zapoznają z podstawowymi dziedzinami energetyki, budową i działaniem systemów energetycznych, aktualnymi problemami energetyki, prawem energetycznym, nowoczesnymi rozwiązaniami w energetyce, gospodarką energetyczną w skali przedsiębiorstwa, kraju, Unii Europejskiej i globalnej.
Energetyka - specjalności
Szereg oferowanych przez uczelnie specjalności pozwala na kształcenie w wybranej przez studenta dziedzinie:
- gospodarka energetyczna
- odnawialne wytwarzanie i przetwarzanie energii / technologie energetyczne
- cieplna energetyka przemysłowa
- elektroenergetyka
- ekologiczne źródła energii elektrycznej
- energetyka komunalna
- energetyka jądrowa
- energetyka odnawialna i elektroenergetyka
- energetyka prosumencka
- alternatywne technologie energetyczne i zarządzanie środowiskiem
- diagnostyka cieplna w energetyce
- diagnostyka, sterowanie eksploatacją i zarządzanie ryzykiem
- energetyka gazowa i nowoczesne technologie energetyczne
- energetyka gazowa i rozproszona
- energetyka jądrowa
- metody komputerowe w energetyce
- modernizacja instalacji energetycznych
- procesy i systemy energetyczne
- źródła odnawialne i nowoczesne technologie energetyczne
- projektowanie i modelowanie systemów energetycznych
- rynki energii i systemy energetyczne
- inżyniera eksploatacji w energetyce
- proekologiczne technologie energetyczne
- automatyzacja systemów energetycznych
- maszyny przepływowe.
Energetyka - przedmioty na studiach
Przykładowe przedmioty w programie studiów na Energetyce:
matematyka, fizyka, chemia, informatyka, podstawy elektrotechniki i elektroniki, podstawy automatyki, podstawy konstrukcji maszyn, mechanika techniczna, mechanika płynów, podstawy telekomunikacji, podstawy energetyki cieplnej, podstawy elektroenergetyki, termodynamika techniczna, materiały konstrukcyjne i eksploatacyjne, miernictwo i systemy pomiarowe, przesył energii elektrycznej, technologie i maszyny energetyczne, gospodarka i systemy energetyczne, ochrona środowiska w energetyce, eksploatacja w energetyce i diagnostyka, odnawialne źródła w energetyce, rynek energii, skojarzone wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła, automatyka zabezpieczeniowa w sieciach i w elektrowniach, inżynieria wysokich napięć, paliwa i przetwarzanie energii, bezpieczeństwo energetyczne, energetyka jądrowa.
„ - Właśnie kończę energetykę na Politechnice Śląskiej. Większość absolwentów znajduje w tej branży zatrudnienie, szczególnie gdy dobrze znają język angielski lub niemiecki, mają szansę na dobrze płatną pracę w firmie związaną z energetyką. Cały czas wchodzą nowe technologie pozwalające lepiej wykorzystywać nieco już przestarzałe elektrownie węglowe. Poza tym energetyka to nie tylko elektrownie węglowe, to także te wykorzystujące odnawialne źródła energii (wiatr, słońce, woda, geoterma, itp) oraz elektrownie jądrowe. Ktoś musi je wybudować oraz zmodernizować stare więc praca dla energetyków będzie. Co do samych studiów to na pierwszych latach trzeba się przede wszystkim przyłożyć do matematyki, fizyki, termodynamiki czy mechaniki płynów. Od 4 roku jest już swobodnie.” - swoimi doświadczeniami dzieli się Jakub.
Praca po Energetyce
Inżynierowie energetycy mogą pracować w elektrociepłowniach, elektrowniach, zakładach ciepłowniczych, przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją i eksploatacją w obszarze systemów energetycznych i zakładach związanych z wytwarzaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii, a także zakładach produkujących urządzenia elektryczne, osprzęt i układy izolacyjne.
Będą specjalistami w zakresie projektowania i eksploatacji siłowni wykorzystujących odnawialne i niekonwencjonalne źródła energii, turbin, wymienników ciepła, kotłów, systemów sterowania i automatyzacji. Mogą zostać pracownikami ośrodków naukowo-badawczych, uczelni, firm doradczych oraz audytowych. Absolwenci znajdą pracę w instytucjach administracji państwowej, samorządowej i pozarządowej, związanych z energetyką i ochroną środowiska.
Kandydaci na studia powinni mieć zamiłowanie do przedmiotów ścisłych, zainteresowania naukami technicznymi i nowymi technologiami.