Informatyka
Żyjemy w dobie Internetu i świata wirtualnego. Mamy konta w portalach społecznościowych, robimy zakupy przez internet, szukamy informacji w sieci. Trudno nam się obyć bez komputera.
Żyjemy w dobie Internetu i świata wirtualnego - trudno temu zaprzeczyć. Posiadamy konta na portalach społecznościowych. Robimy zakupy przez Internet i korzystamy z jego nieograniczonych zasobów informacji.
Najmniejsze nawet przedsiębiorstwo właściwie nie ma prawa bytu, jeśli nie istnieje w sieci. Z kolei żadne przedsiębiorstwo nie jest obecnie w stanie funkcjonować bez oprogramowania komputerowego, wykorzystywanego w księgowości, do ewidencji produkcji, sprzedaży, komunikowania się przez e-mail, a także bez zaawansowanych aplikacji sterujących przykładowo procesami produkcyjnymi, gospodarowaniem zapasów, itp.
Studia na kierunku informatyka przygotowują do łączenia teoretycznej wiedzy informatycznej z jej nowoczesnymi zastosowaniami w różnych dziedzinach życia i biznesu, z uwzględnieniem uwarunkowań społecznych, prawnych, ekonomicznych i technicznych.
„ - Dwa lata temu skończyłem informatykę na Politechnice Warszawskiej. Studia były dosyć ciężkie, ale to w końcu kierunek ścisły. W trakcie studiów tworzyłem sporo aplikacji, głównie hobbystycznie, bo zawsze to mnie interesowało. Obecnie pracuję w firmie programistycznej, w większym zespole przygotowujemy projekty pod konkretne oczekiwania klientów. To wielomiesięczne procesy, wymagające konsultacji, omówień, testów. Ale praca bardzo ciekawa i jest sporym wyzwaniem” - swoimi doświadczeniami dzieli się Jakub.
Informatykę można studiować na uniwersytetach, uczelniach technicznych, ekonomicznych, przyrodniczych, a także w niepublicznych szkołach wyższych. Studia są dwustopniowe.
Informatyka - specjalności
Przykładowe specjalności, jakie studenci mogą wybrać w ramach kierunku informatyka:
- bezpieczeństwo systemów informatycznych
- technologie informatyczne
- programowanie systemów mikroprocesorowych
- inżynieria obrazu i dźwięku
- grafika komputerowa
- systemy komputerowe i oprogramowanie
- internet w zarządzaniu
- projektowanie i zarządzanie projektami informatycznymi
- systemy komputerowe i technologie mobilne
- inteligentne aplikacje komputerowe
- interaktywna grafika komputerowa
- technologie internetowe
- systemy baz danych
- inżynieria oprogramowania
- informatyka w usługach finansowych
- sieci komputerowe i bezpieczeństwo systemów.
Informatyka - przedmioty na studiach
Przykładowe przedmioty w programie nauczania na kierunku informatyka:
analiza matematyczna i algebra liniowa, układy programowalne, podstawy elektroniki i telekomunikacji, matematyka dyskretna, fizyka, metody probabilistyczne i statystyka, podstawy techniki mikroprocesorowej, podstawy automatyki i robotyki, podstawy programowania, algorytmy i złożoność, architektura systemów komputerowych, języki i paradygmaty programowania, systemy operacyjne, technologie sieciowe, języki formalne i kompilatory, bazy danych, platformy programowania, systemy wbudowane, podstawy ochrony danych, grafika komputerowa i komunikacja człowiek – komputer, inżynieria oprogramowania, podstawy teleinformatyki, sztuczna inteligencja.
Wiele przedmiotów ma formę zajęć laboratoryjnych, studenci wykonują także samodzielne projekty, obowiązuje ich praktyka zawodowa.
Praca po Informatyce
Możliwości zatrudnienia po ukończeniu informatyki są bardzo szerokie. Właściwie wszystkie firmy potrzebują administratorów systemów informatycznych, webmasterów, specjalistów z zakresu tworzenia aplikacji internetowych. Absolwenci kierunku mogą pracować na stanowiskach administratorów baz danych, baz wiedzy, w oddziałach tworzących aplikacje informatyczne, w firmach programistycznych, instytucjach finansowych, bankach, firmach ubezpieczeniowych, administracji państwowej i samorządowej, instytutach badawczych, uczelniach, a także prowadzić samodzielną pracę badawczą, projektową i wdrożeniową w dowolnej gałęzi gospodarki i administracji.
Kandydat na studia informatyczne powinien mieć predyspozycje do nauki przedmiotów ścisłych, zainteresowania informatyczne, umysł analityczny. Przyszła praca może wymagać kreatywności, abstrakcyjnego myślenia, a także współpracy w zespole przy tworzeniu wspólnych projektów.
„ - Studiuję informatykę na Politechnice Śląskiej. Uważam, że jeśli podczas studiów będzie się systematycznie uczyć i dodatkowo samodzielnie pracować, to o pracę w zawodzie można być spokojnym. Dzisiejsze czasy dla prawdziwych informatyków to są niebywałe żniwa. Będąc osobą kompetentną, znającą bardzo dobrze swój fach, biegle posługującą się językiem angielskim, pracę dostanie się praktycznie od ręki. Od początku roku na mojej uczelni odbyło się kilkanaście prezentacji różnych firm z ofertami pracy dla informatyków. Na kilku z nich byłem i każdy pracodawca podkreślał, że z chęcią przyjmie już nawet studenta ostatniego roku - jeżeli tylko jest osobą kompetentną. U nas bardzo wielu studentów rozpoczyna pracę w trakcie studiów. Jeśli nawet początkowo zarobki nie są bardzo satysfakcjonujące, to zdobyte doświadczenie później naprawdę procentuje. Jak ktoś się jest dobry, nie musi się martwić o przyszłą pracę” - uspokaja Marek.