Instagram, czyli gdzie uciekają młodzi z Facebooka
Młode osoby w wieku od 13 do 24 lat porzucają Facebooka i zaczynają korzystać z mniejszych portali. Czują się tam swobodniej i mają pewność, że nie spotkają swoich rodziców. Popularność wśród młodych zyskuje zwłaszcza Instagram, czyli serwis społecznościowy i aplikacja pozwalająca udostępniać zdjęcia.
Zainteresowanie mediami społecznościowymi stale rośnie. Nie wyobrażamy sobie bez nich codziennego funkcjonowania. Równocześnie można zaobserwować zjawisko odpływu młodych ludzi z najpopularniejszych dotąd platform.
W Polsce dotychczas wśród uczniów i studentów rządził Facebook. W USA Facebook i Twitter. Ze względu na to, że zazwyczaj trendy, które pojawiają się w Stanach prędzej, czy później podchwytywane są przez resztę świata, sprawdźcie co trzeba wiedzieć o Instagramie - najgorętszym kanale komunikacyjnym ostatniego czasu.
Facebook nie jest już fajny
Młode osoby (13 – 24 lata) porzucają Facebooka i zaczynają korzystać z mniejszych portali. Czują się tam swobodniej i mają pewność, że nie spotkają swoich rodziców, cioci czy wujka. Ciekawym zjawiskiem jest też odwrót od pokazywania wszystkiego w sieci, młodzi stawiają coraz częściej na prywatność i udostępniają tylko wyselekcjonowane informacje. Nie wszyscy godzą się na występowanie w sieci pod prawdziwymi danymi osobowymi, a tego wymaga Facebook. Chociaż to Instagram wchłania większość nastolatków, to używają oni także takich kałanów jak: Snapchat, gdzie wpisy są dostępne tylko przez określony czas, a ich wyświetlane nie trwa dłużej niż dziesięć sekund, czy Vine, gdzie zamieszczać można krótkie filmiki. Na popularności zyskuj także Tumblr, chociaż istnieje od 2007 roku, to właśnie teraz powraca do łask.
Instagram – co to jest?
Instagram to serwis społecznościowy i aplikacja pozwalająca udostępniać zdjęcia. Użytkownicy mogą robić selfie, zdjęcia ciekawych przedmiotów, wizualne sprawozdania z imprez, porannego biegania, czy wyjazdów w ciekawe miejsca i upiększać je za pomocą różnych filtrów. Następnie udostępniają je w różnych kanałach. Charakterystyczną cechą zdjęć z Instagrama jest ich kwadratowy kształt. Posiadacze tej aplikacji mają również możliwość tagowania i komentowania zdjęć własnych oraz swoich znajomych.
Jak to działa?
Aby aktywnie korzystać z Instagrama należy zainstalować aplikację na swoim urządzeniu. Po jej uruchomieniu trzeba uzupełnić własny profil. W Instagramie mamy tablicę, na której pojawiają się zdjęcia znajomych i obserwowanych osób. Istnieje także funkcja eksplorowania zdjęć, czyli szukania zdjęć po hasłach, czy hashtagach, które nas interesują.
Kogo można obserwować?
Większość znanych osób ma konta na Instagramie. Najpopularniejsze gwiazdy mają ponad 20 milionów obserwatorów np. Rihanna, Beyonce, czy Justin Bieber. W Polsce wygląda to trochę inaczej, bo najpopularniejsze osoby publiczne mają dużo mniej obserwatorów, np. Joanna Krupa z ok. 320 tysięcy followersów, czy Anja Rubik - ponad 220 tysięcy. Niektórzy nie śledzą konkretnych osób, ale najpopularniejsze hashtagi, czyli oznaczenia zdjęć. Rekordy popularności bije #love. Jeżeli ktoś robi naprawdę świetne zdjęcia lub prowadzi nieszablonowe życie, Instagram to jego szansa na zaistnienie w szerszej świadomości.
Instagram można także wykorzystać do bezstresowej nauki. Wszyscy, którzy śledzą np. profil wordinaire codziennie nauczą się nowego słówka po angielsku patrząc na ciekawe zdjęcie.
Nie masz jeszcze konta na Instagramie? Czas to zmienić. Zamiast przepychanek ze znajomymi na Facebooku, zobaczysz świat oczami innych ludzi. Przeszukując Instagram za pomocą hashtagów, można zobaczyć wiele ciekawych rzeczy i znaleźć inspirację dla siebie.